Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: registrace identifikované osoby  (Přečteno 5295 krát)

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
registrace identifikované osoby
« kdy: Září 15, 2015 »

Dobrý den,

moc prosím o radu.
Po obnovení přerušené podnikatelské činnosti (během půlročního přerušení jsem se neuváženě odhlásila z registrace k DPH), jsem se opět chtěla přihlásit k DPH, protože poskytuji služby v zahraničí zahraničním obchodním partnerům. Na finančním úřadě mi oznámili, že se nemohu opětovně zaregistrovat jako plátce DPH, pouze jako identifikovaná osoba.
A navíc, že zaregistrovat jako identifikovaná osoba se mohu až poté, co vystavím první fakturu za poskytnutí služby v zahraničí.
Já přece nemohu vystavit zahraničnímu podnikatelskému subjektu fakturu za služby bez VAT number. A VAT number nemám, protože nejsem zaregistrovaná. Paní na finančním úřadě mi sice tvrdila, že VAT number bude přece opět moje rodné číslo, ať ho tedy použiju, avšak zatím není mé rodné číslo registrováno ve VIES, zcela logicky, protože nejsem registrovaná ani jako plátce DPH ani jako identifikovaná osoba.
Nevím, jak z toho bludného kruhu ven, na úřadě mě nezaregistrují bez faktury a fakturu do zahraničí za služby přece nemohu vystavit bez VAT number.
Navíc, fakturovat už musím - už došlo k plnění.

Prosím o radu, jak postupovat.

Děkuji,
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
registrace identifikované osoby
« Odpověď #1 kdy: Září 15, 2015 »

Proč byste nemohla vystavit fakturu do zahraničí bez VAT number? Neplátci tak běžně činí:-)

Řídila bych se radou paní z FÚ. Dejte na fakturu svoje r.č., berňák Vás se zpětnou platností ke dni poskytnutí služby zaregistruje jako identifikovanou osobu a tím zaregistruje Vaše r.č. do systému VIES.
IP zaznamenána

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
registrace identifikované osoby
« Odpověď #2 kdy: Září 16, 2015 »

Děkuji za odpověď.
Myslela jsem, že při poskytování služby v zahraničí jsem povinným plátcem DPH a tudíž musím povinně na fakturu pro účely zahraničního obchodního partnera vystavit fakturu se svým VAT number. Když já na souhrnném hlášení hlásím jeho VAT number, myslela jsem, že se to páruje a on hlásí moje VAT number.
Myslíte, že mi zahraniční obchodní partner fakturu bez mého VAT number bez problému proplatí, že VAT number nepotřebuje pro své daňové či účetní potřeby? Ve smlouvě mám, že faktury s nesprávnými náležitostmi nebudou proplaceny...
Děkuji.
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
registrace identifikované osoby
« Odpověď #3 kdy: Září 16, 2015 »

Při poskytování služby v zahraničí se vždy nestáváte plátcem DPH. Vaše souhrnné hlášení partner nijak nepáruje. Partnerův finanční úřad si podle Vašeho SH může (ale nemusí) zkontrolovat, zda partner přiznal DPH ve své zemi. Jestli se obáváte, že Vám partner neproplatí fakturu, tak mu tam napište své staré DIČ a dál to neřešte:-)
IP zaznamenána

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
registrace identifikované osoby
« Odpověď #4 kdy: Říjen 14, 2015 »

Děkuji za radu. Tak jsem podle pokynů nakonec zaregistrovaná jako identifikovaná osoba.
Velmi ještě prosím o radu na tyto dotazy:

1. Když jsem byla plátcem DPH, podávala jsem daňové přiznání k DPH čtvrtletně. Teď mi v rozhodnutí o identifikované osobě přišlo, že musím podávat přiznání měsíčně.
Prosím o radu, zda se pro mě (nyní jako pro identifikovanou osobu ve srovnání s plátcem DPH) změnila pouze frekvence přiznání, nebo také něco dalšího. Tj. zda přiznávám na stejném formuláři jako plátci DPH - elektronicky, včetně souhrnného hlášení do 25. dne v každém měsíci a když nemám žádné plnění tak posílám pouze přiznání bez SH? Za žádné plnění se pro účely DPH považuje žádná vystavená faktura, nikoli žádná platba připsaná na účet (jsem FO)? Prostě přiznávám, i když ještě nedorazila platba, podstatné je, že jsem vystavovala v daném měsíci fakturu?
Musím k přiznání přikládat i vystavené faktury (to je informace od paní na FÚ při registraci)? Toto jsem jako plátce DPH nedělala a nevím, zda jako identifikovaná osoba fakt musím...

2. Prosím ještě o odpověď, jak mám vystavovat faktury v tuzemsku, když jsem identifikovaná osoba, nikoli plátce DPH.
a) Uvádím na faktuře: Nejsem plátce DPH (či snad Jsem identifikovaná osoba) a fakturuji částku navýšenou o DPH?
b) Uvádím na faktuře: Jsem identifikovaná osoba a fakturuji bez DPH?
c) Neuvádím nic a fakturuji bez DPH?

Děkuji Vám mnohokrát, úplně mě tou změnou na identifikovanou osobu zaskočili a obávám se, abych neudělala něco špatně.
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
registrace identifikované osoby
« Odpověď #5 kdy: Říjen 15, 2015 »

1. Frekvence přiznání se změnila proto, že jste nově zaregistrovaná. Všichni noví plátci a identifikované osoby mají měsíční zdaňovací období. Souhrnné hlášení a případné přiznání k DPH je nutné podat elektronicky. Formuláře jsou stejné jak pro plátce, tak pro identifikovanou osobu. Podstatnou změnou je, že jako identifikovaná osoba nemáte nárok na odpočty DPH z přijatých zdanitelných plnění. Připsání plateb na účet nehraje žádnou roli, pro DPH je určující den zdanitelného plnění. Identifikovaná osoba podává přiznání k DPH pouze v případě, že jí vznikla daňová povinnost (musí zaplatit daň, například proto, že přijala službu z EU). Pokud pouze poskytnete služby s místem plnění v EU, tak stačí měsíčně podat souhrnné hlášení (do 25. dne násl. měsíce), přiznání nemusíte. K přiznání, ani k SH se žádné vystavené faktury nepřikládají. Maximálně bych přiložila 1 fakturu do EU, aby mělo registrační oddělení nějaký podklad k registraci.

2. V tuzemsku nejste neplátcem, takže budete fakturovat bez DPH. Na faktuře můžete uvést, že nejste plátcem, nebo neuvedete nic. Identifikovanou osobu na tuzemských fakturách neuvádějte, tato registrace platí pouze ve vztahu se zahraničím.
IP zaznamenána

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
registrace identifikované osoby
« Odpověď #6 kdy: Říjen 16, 2015 »

Děkuji Vám mnohokrát za odpovědi.

Takže rozumím-li tomu správně, jako identifikovaná osoba už nebudu podávat přiznání k DPH, pokud mi nevznikla daňová povinnost, jak jsem musela, když jsem byla plátcem DPH, nýbrž budu podávat daňová přiznání pouze v případě, když mi v příslušném měsíci (zdaňovacím období) daňová povinnost vznikla - tj. vystavil někdo fakturu za služby z EU mně (poskytl mi službu).
Pokud jsem však poskytla službu já, tj. já jsem vystavila fakturu za mé služby v zahraničí, nepodávám daňové přiznání vůbec?
Pouze podávám souhrnné hlášení při poskytnutí služby mnou (a tedy při vystavení faktury)?
Pokud jsem žádnou službu neposkytla ani žádnou nepřijala, nepodávám ani přiznání ani SH?
A přiznávat budu v CZK - kurz převodu ČNB v den zdanitelného plnění?

Děkuji Vám za Vaše cenné rady.
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
registrace identifikované osoby
« Odpověď #7 kdy: Říjen 17, 2015 »

Ano, jak píšete. Identifikovaná osoba podává přiznání k DPH pouze za měsíce, ve kterých jí vznikla daňová povinnost, tj. nastala situace, kdy musí přiznat a zaplatit daň (například přijme službu od osoby neusazené v tuzemsku, práci na nemovitosti, dodávku zboží s montáží, to vše s místem plnění v ČR).  
Zkuste si pročíst stručný přehled povinností v souvislosti s DPH. Je sice staršího data, neodpovídá zcela přesně dnešnímu stavu legislativy, ale pro základní orientaci úplně postačí:
http://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dph/dph-pro-zacatecniky-%E2%80%93-5-cast/

Jestliže poskytnete službu s místem plnění v EU, tak Vám nevzniká povinnost podat přiznání, neboť nejste povinna přiznat daň, tu přizná Váš odběratel v EU. Podle ustanovení § 102/2 ZDPH jste pouze povinna podat souhrnné hlášení.
Můžete se opřít o ustanovení § 101/5 zákona o DPH: \"Nevznikla-li identifikované osobě ve zdaňovacím období povinnost přiznat daň, nesděluje tuto skutečnost správci daně.\" Dále se můžete inspirovat Pokyny k vyplnění přiznání k DPH k řádku č. 2, kde je uvedeno: \"Pokud jde o identifikovanou osobu, které nevznikne podle § 101 odst. 5 povinnost podat přiznání, má
přesto povinnost podat souhrnné hlášení.\"

Pokud jste žádnou službu nepřijala, ani neposkytla, tak nepodáváte ani přiznání, ani souhrnné hlášení.

Musíte přiznat v CZK, použijte kurz ČNB v den zdanitelného plnění.
IP zaznamenána

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
registrace identifikované osoby
« Odpověď #8 kdy: Říjen 21, 2015 »

Děkuji za upřesnění.

Přečetla jsem si přehled povinností v uvedeném odkazu. V odstavci \"Souhrnné hlášení (§ 102 zákona o DPH)\"
je uvedené:

\"Pokud plátce podává souhrnné hlášení pouze z důvodu poskytnutí služby do jiného členského státu, podává souhrnné hlášení spolu s přiznáním (tj. měsíční plátci měsíčně, čtvrtletní čtvrtletně).\"

Jak lze tomu rozumět?

Není to podle odstavce 6 § 102 zákona o DPH? Nebo to už neplatí?
Nyní jsem z toho úplně zmatená... :-)

Děkuji za Vaši odpověď.
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
registrace identifikované osoby
« Odpověď #9 kdy: Říjen 21, 2015 »

Ano, podle § 102/6 ZDPH plátce podává SH spolu s přiznáním k DPH. Vy ale nejste plátce, jste identifikovaná osoba:-)
IP zaznamenána

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
registrace identifikované osoby
« Odpověď #10 kdy: Říjen 25, 2015 »

Aha... :-)

Milá Zdenko,

je vidět, že jsem v tom fakt měla zmatek... :-)
Nyní už konečně rozumím, děkuji mnohokrát za ochotu, rady a trpělivost!!!

S úctou,
Toja
IP zaznamenána
Stran: [1]