Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě  (Přečteno 2262 krát)

deaver

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám povinnost vystavit fakturu při platbě od soukromé osoby, která platí převodem na účet. Nejsem plátce DPH. Při platbě v hotovosti vystavuji samozřejmě příjmový doklad, ale při platbě online si myslím, že tuto povinnost nemám, ne? Pro účely finančního úřadu stačí výpis či podrobná kontrola mého účtu, pro účely zákazníka-například dokázání, že platbu poslal pak jeho výpis. Je to tak?
Za pět let práce na mne teď poprvé přišel tento požadavek a mě se opravdu nechce, pokud to není má povinnost, ke vší práci ještě vystavovat toto.
Můžete mne případně odkázat na příslušný paragraf, kde se o tom mohu dočíst. Pokud mám tedy pravdu. Děkuji.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2015 »

Dobrý den.
Podle mého názoru jste, nejen jako podnikatelka, povinna na požádání zákazníka vystavit doklad o přijaté platbě.
Stalo se Vám to poprvé za 5 let, proto si myslím, že Vás tato drobná administrativa nijak extra nezatíží. A pokud se někdo \"obtěžuje\" nakoupit od Vás zboží nebo službu, tak Vám by se naopak \"mělo chtít\" vystavit mu doklad :-).
IP zaznamenána

deaver

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě
« Odpověď #2 kdy: Srpen 28, 2015 »

Děkuji za Váš názor. Šlo mi spíš o to, jak je to ze zákona.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě
« Odpověď #3 kdy: Srpen 28, 2015 »

§ 31 odst. 14 živnostenského zákona - Povinnosti podnikatele.

(14) Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem osoby, bylo-li přiděleno, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.
IP zaznamenána
Stran: [1]