Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Budova - vstupní cena  (Přečteno 1692 krát)

Miloš

  • Host
Budova - vstupní cena
« kdy: Září 11, 2008 »

Dobrý den,
jako fyzická osoba/firma/ jsem v roce 2000 koupil,přes odkoupené restituce /350.000,- Kč/ bývalou zemědělskou budovu /teletník/.
Udělal jsem kolaudaci, změnu užívání /kovovýrobu/cena asi 500.000,-./2001/ V roce 2006 jsem si založil s.r.o. a všechny aktivity /stroje,zásoby, zaměstnance.../jsem tam převedl.Kromě budovy, kterou jsem si pronájímal za cenu ročních odpisů. Teď v 9/2008 jsem budovu vložil do základního kapitálu společnosti,navýšení základního jmění v obchodním rejstříku.
Budova oceněna znalcem /který byl určen soudem/ cca. 5.000.000,- Kč /zapsáno v obchodním rejstříku/.
Prosím poraďte z jaké ceny budu odepisovat? Proběhla už lhůta 5 let.
z 500.000,- Kč + pokračování v odepisování
a nebo z 5.000.000,- /odhad soudního znalce/a úplně od začátku.
děkuji všem předem za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Budova - vstupní cena
« Odpověď #1 kdy: Září 12, 2008 »

Píšete, že jste budovu koupil jako fyzická osoba /firma/. Předpokládám tedy, že budova byla součástí vašeho obchodního majetku jako fyzické osoby (stejně jako například stroje, auta, jiné stavby, atd.). V tom případě se na vás dle mého názoru vztahuje § 30, odst. 10, písmeno  b) zákona o daních z příjmů, který říká, že obchodní společnost, která nabyla hmotný majetek vkladem společníka a tento majetek měl společník ve svém obchodním majetku jako fyzická osoba, pokračuje v odpisování započatém původním vlastníkem. U daňových odpisů byste tedy měl pouze pokračovat v odpisování. Reprodukční pořizovací cenu by u daňových odpisů bylo možno použít pouze v případě, že byste buď neměl bydliště na území ČR, nebo kdyby budova nikdy nebyla zahrnuta ve vašem obchodním majetku
Účetní odpisy: vstupní cena aktiva vychází z ocenění dle znaleckého posudku pro vklad - 5 mil. Kč, odpisy dle odpisového plánu.
Odpověď berte s rezervou, jste na internetovém diskusním fóru, nikoliv u daňového poradce, kterému by řešení podobných problémů spíše příslušelo.
IP zaznamenána
Stran: [1]