Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Rozdělení příjmů na spolupracující osobu  (Přečteno 1735 krát)

Lenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Rozdělení příjmů na spolupracující osobu
« kdy: Červenec 28, 2015 »

Dobrý den, ráda bych se zeptala zkušenějších. Mám klienta, který má poměrně slušné výdělky a obává se povinnosti platit DPH. Napadlo mě, že by bylo možné využít spolupracující osoby a část jeho příjmů rozdělit na manželku. Jeho manželka je však vedlejší OSVČ, tak nevím zda se musí registrovat na úřadech i jako spolupracující osoba. To by potom jakoby měla dvě vedlejší živnosti? To mi přijde zbytečné papírování. Máte někdo zkušenosti jak to chodí v praxi? Moc děkuji za reakce. Lenka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Rozdělení příjmů na spolupracující osobu
« Odpověď #1 kdy: Červenec 28, 2015 »

Rozdělením příjmů na spolupracující osobu si klient nepomůže. Obrat pro povinné plátcovství se počítá ze všech uskutečněných plnění. Rozdělování příjmů na spolupracující osobu nemá na obrat žádný vliv.

Pokud klient rozdělí příjmy a výdaje na spolupracující manželku, pak se manželka nemusí nikde registrovat. Na spolupráci nepotřebuje živnostenské oprávnění. K dani z příjmů už je registrovaná. Z hlediska ZP a SP se na spolupracující osobu pohlíží jako na OSVČ. Jestliže je manželka OSVČ vedlejší, tak žu je na příslušných institucích přihlášená.
IP zaznamenána
Stran: [1]