Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z OSVČ hlavní na vedlejší.  (Přečteno 2932 krát)

Wampik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Přechod z OSVČ hlavní na vedlejší.
« kdy: Červenec 06, 2015 »

Dobrý den,

Zhruba 4 roky mam OSVČ jako činnost hlavní a teď mne byla nabídnutá práce na HPP stím, že bych měl ŽL tedy OSVČ jako činnost vedlejší.

Nastup do zaměstnaní bude 13.7.2015. Do teď platím pouze minimální sociální a zdravotní pojištění. A mám několik dotazů?

1/ Mám tuto změnu přechodu z hlavní činnosti nahlásit na OSSZ a ZP?
2/ Mám dále platit do konce roku minimální zálohy na sociální a zdravotní (i když mě budou zřejmě vracené)?
3/ A nebo stačí tuto skutečnost pouze nahlásit a zaplatit sociální a zdravotní za 7 měsíc?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přechod z OSVČ hlavní na vedlejší.
« Odpověď #1 kdy: Červenec 06, 2015 »

1/ Na ZP hlásíte změnu povinně, na SP dobrovolně.
2/ Od srpnové zálohy můžete přestat platit ZP.
3/ Pokud nahlásíte změnu na OSSZ, tak budete moci buď úplně přestat platit zálohy na SP, nebo je budete platit jen ve výši platné pro OSVČ vedlejší - záleží na výši vyměřovacího základu z přehledu za rok 2014. Se správnou výší záloh Vám nejlépe poradí na OSSZ.
IP zaznamenána

kenja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod z OSVČ hlavní na vedlejší.
« Odpověď #2 kdy: Leden 22, 2016 »

Dobrý den,

prosím, potřebovala bych jen potvrdit nebo vyvrátit informaci, jestli při přechodu z OSVČ hlavní na HPP (a ponechání ŽL - vedlejší činnost) musím pojišťovně do 8 dnů tuto změnu nahlásit, nebo stačí jen pokud tak učiní zaměstnavatel. V odpovědi bod 1) je uvedeno na ZP povinně, na SP dobrovolně, ale v jiné diskuzi jsem našla informaci, že toto hlásit nemusím (viz odkaz, i když přípěvek od paní Zdenky je staršího data: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=12135 )
Nejde konkrétně o mě, ale o známého, který v polovině minulého roku přešel do zaměstnání, ale živnost nepřerušil (celý rok nepodnikal, vedlejší příjem bude mít až letos) a na pojišťovně žádné info o změně nepodal, myslel si, že to vyřídí zaměstnavatel a pro něho to tím končí. Má tedy kontaktovat raději i s takovým zpozděním pojišťovnu, nebo stačí až podaný letošní přehled? Děkuji za případnou radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přechod z OSVČ hlavní na vedlejší.
« Odpověď #3 kdy: Leden 22, 2016 »

6.7.2015 jsem podala mylnou informaci. Nástup do zaměstnání nemusí OSVČ oznamovat zdravotní pojišťovně.
IP zaznamenána

kenja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod z OSVČ hlavní na vedlejší.
« Odpověď #4 kdy: Leden 23, 2016 »

Dobrý den, tak to jste mě potěšila, velice děkuji za rychlou odpověď!
IP zaznamenána
Stran: [1]