Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ / plátce DPH / paušál - jak dlouho archivovat doklady?  (Přečteno 5031 krát)

Honza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Jsem OSVČ
Jsem čtvrtletní plátce DPH
Vedu daňovou evidenci a používám paušál 60 % (něco málo 40 %).

Není mi úplně jasné, jak dlouho bych měl archivovat veškeré doklady?
Jediné co jsem srozumitelně našel je § 148 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád:
Citace
Daň nelze stanovit po uplynutí lhůty pro stanovení daně, která činí 3 roky. Lhůta pro stanovení daně počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového tvrzení, nebo v němž se stala daň splatnou, aniž by zde byla současně povinnost podat řádné daňové tvrzení.
Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví se na mě předpokládám nevztahuje?
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví se na mě předpokládám nevztahuje?

Čili jestli tomu dobře rozumím, tak např. poslední období DPH, které mi od listopadu 2015 může finanční úřad zkoumat je 4. čtvrtletí roku 2012?
Znamená to snad, že starší doklady mohu vyhodit?
Pokud tomu tak není, uvítal bych odkazy na konkrétní paragrafy, kde si co naštudovat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ / plátce DPH / paušál - jak dlouho archivovat doklady?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 05, 2015 »

Daň z příjmů: předpokládám, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů již několik let. V tom případě byste měl archivovat doklady za roky 2014, 2013 a 2012. Pozor, jenom doklady, které se týkají daně z příjmů, těch asi moc nebude.

Daň z přidané hodnoty: podle ustanovení § 35 odst. 2 zákona o DPH musíte uchovávat daňové doklady po dobu 10 let od konce zdaňovacího období, ve kterém se uskutečnilo plnění. Doklady musejí být celou dobu věrohodné, neporušené a čitelné.

Zákony o účetnictví a o archivnictví se na vás nevztahují.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
IP zaznamenána
Stran: [1]