Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přerušení studia  (Přečteno 2089 krát)

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Přerušení studia
« kdy: Duben 22, 2015 »

Dobrý den,

je více než pravděpodobné, že od 1. 7. 2015 přeruším studium na jeden rok, jelikož jsem ale živnostník, tak zjišťuji, jak velký dopad to pro mne bude znamenat.

Živnost si chci ponechat, zaměstnán nejspíše nebudu (budu freelancer - na volné noze), příjem řekněme 20k měsíčně.
Je nějaká možnost, krom zaměstnání, aby byla živnost klasifikována jako vedlejší? Pokud ne, znamená to tedy, že budu mít povinnost platit zálohy (cca 3000 Kč měsíčně)?

Díky za rady
Adam
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení studia
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2015 »

Podmínky, za kterých je činnost považována za vedlejší, najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
Jestliže nebudete zaměstnán (stačí dohoda o pracovní činnosti, ze které se odvádí nemocenské pojištění), nejste invalidní atd., tak budete muset platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Sociální pojištění 1.934,- Kč měsíčně, zdravotní pojištění 1.797,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

Shampoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 38
Přerušení studia
« Odpověď #2 kdy: Duben 23, 2015 »

Ok, takže s tím, že bude živnost klasifikována jako hlavní činnost, tak budu muset platit: 3500 Kč (pojištění), dále zvýšené náklady (ubytování na koleji o cca 1500 Kč, stravování, doprava). Ve výsledku je to zátěž o cca 5500 Kč.

Výhodnější by tedy bylo zaplatit školné (cca 22500 Kč/semestr), nebo nejlépe být zaměstnán, aby moje SVČ byla jako vedlejší...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení studia
« Odpověď #3 kdy: Duben 23, 2015 »

Nejlépe mi vychází zaměstnání.
IP zaznamenána
Stran: [1]