Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: paušál a pronájem bytu  (Přečteno 3928 krát)

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušál a pronájem bytu
« kdy: Březen 24, 2015 »

Dobrý den,

chtěla  jsem poprosit  o radu. Od roku 2007 pronajímám byt, zdaňuji a výdaje uplatňuji paušálem. Nyní jsem se dočetla, že je možné u bytu uplatnit odpisy, což by vyšlo lépe než paušál, ale nevím, zda je možné změnit postup z paušálu na skutečné výdaje. A ještě jeden dotaz, je nějaký rozdíl při zdaňování bytu v osobním vlastnictví a bytu družstevním?
Děkuji za odpověď.

Hanka
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2015 »

Dobrý den, zákon o dani z příjmů, §9, ods 4, způsob uplatňování výdajů nelze v tomto případě zpětně změnit.
Zda je rozdíl mezi osobním a družstevním bytem, netuším, řekla bych že ne.
IP zaznamenána

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #2 kdy: Březen 24, 2015 »

Dobrý den, díky za rychlou odpověď, obdivuhodné. Omlouvám se, asi jsem to špatně napsala, myslela jsem, že skutečné výdaje bych uplatnila až za rok 2014, zpětně bych nechala vše jak bylo podáno, tzn. výdaje paušálem. Jen jestli můžu každý rok použít jinou variantu, podle toho, co vyjde lépe.
  Díky moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #3 kdy: Březen 24, 2015 »

Každý rok můžete použít jinou variantu. Při změnách způsobu uplatňování výdajů je třeba myslet na povinné úpravy základu daně podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů. Předpokládám, že nemáte žádné pohledávky, takže si asi nemusíte dělat starosti. U bytu v družstevním vlastnictví nemůžete uplatňovat odpisy hmotného majetku, nejste vlastníkem bytu.
IP zaznamenána

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #4 kdy: Březen 25, 2015 »

Díky, můžu tedy začít odepisovat byt až teď, po 7 letech? A pokud ano, vezmu cenu ze znaleckého posudku a způsob odepisování si pak stanovím sama? Tyto odpisy pak uvedu na řádek skutečných výdajů + další výdaje např. pojištění bytu?
Díky moc na rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #5 kdy: Březen 25, 2015 »

Byt můžete začít odepisovat až teď, po 7 letech. Vezmete cenu podle znaleckého posudku, která byla platná ke dni zahájení pronájmu. Můžete si zvolit způsob odpisování. Odpisy uvedete na řádek skutečných výdajů.
IP zaznamenána

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #6 kdy: Březen 26, 2015 »

Díky moc jste mi pomohla.
IP zaznamenána

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #7 kdy: Březen 26, 2015 »

Dobrý den, ještě prosím jeden dotaz. Hodnota bytu 2100000,-, odpis zrychlený 1. rok 70000,- 2. rok 135333,-, ale příjmy mám jen 98000,-, tím pádem se dostanu ve druhém roce a letech dalších do mínusu, je to tak v pořádku?
Ještě mě napadlo, jsem vlastník bytu, ale nemám zde trvalé bydliště, není to problém?
Děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #8 kdy: Březen 26, 2015 »

Při uplatňování skutečných výdajů se můžete dostat i do mínusu. Je to v pořádku, akorát by to mohlo zkomplikovat uplatnění daňového bonusu na vyživované děti, pokud má poplatník pouze příjmy z pronájmu a prodloužíte si období, ve kterém může FÚ doměřit daň.
IP zaznamenána

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #9 kdy: Březen 26, 2015 »

Jejda, tomu moc nerozumím, děti ještě nemám a příjmy mám ještě ze zaměstnání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #10 kdy: Březen 26, 2015 »

Tak to si nemusíte dělat s bonusem starosti:-) Můžete jít do mínusu. Ztrátu z pronájmu si nebudete moci odečíst od základu daně ze zaměstnání.
IP zaznamenána

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušál a pronájem bytu
« Odpověď #11 kdy: Březen 26, 2015 »

Mockrát děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]