Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jednorázový honorář mimo EU  (Přečteno 1819 krát)

g108425

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Jednorázový honorář mimo EU
« kdy: Březen 23, 2015 »

Dobrý den,

obdržím jednorázový autorský honorář ze země mimo EU v eurech (v hodnotě do 10 000Kč). Mám pozastavenou živnost, musím ji kvůli tomu obnovit? Jak se to daní, případně platí nějaké zdravotní/sociální?

Moc děkuji za odpověď.

Milan
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14616
Jednorázový honorář mimo EU
« Odpověď #1 kdy: Březen 23, 2015 »

A ten jednorázový honorář obdržíte za příležitostnou (nahodilou, spíše jednorázovou) činnost, nebo za soustavnou (opakující se) činnost?
IP zaznamenána

g108425

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Jednorázový honorář mimo EU
« Odpověď #2 kdy: Březen 23, 2015 »

Jde jednorázovou činnost, konkrétně o natočení a sestříhání videa.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14616
Jednorázový honorář mimo EU
« Odpověď #3 kdy: Březen 23, 2015 »

Promiňte, přehlédla jsem, že jde o autorský honorář. Na příjmy z autorských práv nepotřebujete živnost, takže jste ji nemusel obnovovat. Tyto příjmy se ale, bohužel, nezahrnují pod příjmy z příležitostné činnosti podle § 10 zákona o daních z příjmů, které jsou do úhrnné výše 30 tis. Kč za rok osvobozené od daně.

Správně byste měl přiznat příjem podle § 7 odst. 2 písm. a zákona o daních z příjmů a řešit i zdravotní a sociální pojištění. Prakticky stejný postup, jako u příjmů ze živnosti, jenom v případě uplatnění výdajů procentem z příjmů můžete uplatnit výdaje ve výši pouze 40%.
IP zaznamenána
Stran: [1]