Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Registrace k DPH při dodání zboží do jiné země EU neúplátci DPH.  (Přečteno 5879 krát)

Jirkas87

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,

chystám se otevřít svůj e-shop a prodávat(dodávat) zboží do jiné země v rámci EU běžným spotřebitelům, tzn. neplátcům DPH. Na internetu jsem parkrát narazil na dvě verze. Je tedy správná verze, že při prodeji zboží neplátcům DPH musím (do překročení místního limitu pro dodání zboží -35000?) naúčtovat české DPH a registrovat se k DPH v ČR (a po překročení hranice k DPH v místní zemi)?

Předem mockrát děkuji za pomoc.
Hezký den
Jirka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14649

V ČR se musíte registrovat až při překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců. Dokud se nestanete plátcem, tak budete prodávat zboží v tuzemsku i do zahraničí (plátcům i neplátcům) bez DPH. Všechny prodeje se budou započítávat do obratu pro povinnou registraci.

V zemích EU se musíte registrovat v případě, že dodáváte zboží neplátcům a překročíte limit dané země.
Informativní přehled registračních limitů pro potřeby § 8 zasílání zboží:
35 000 EUR ? Rakousko, Belgie, Kypr, Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie,
Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko, Španělsko
100 000 EUR - Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemí
70 000 BGN - Bulharsko,
270 000 HRK - Chorvatsko,
280 000 DKK - Dánsko,
125 000 LTL - Litva,
160 000 PLN - Polsko
118 000 RON - Rumunsko,
320 000 SEK - Švédsko,
70 000 GBP - Velká Británie
IP zaznamenána

ani71

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobry vecer, mam podobny dotaz, ale odpoved jsem moc nepochopila, asi uz mam z toho hlavu praznou :-)
Takze pokud provozuji e-shop maloobchod registrovany v CR a nejsem platce DPH a prodavam zbozi obycejnym lidem (nepladcum DPH) do jine zeme EU, v tom pripade na fakture bude cena i s ceskym DPH nebo bez??? Jelikoz jako neplatce ho na fakture nemohu odecitat /delit ??? Jak je to spravne??
Nechopila jsem Vasi odpoved uzivateli Jirkas89 ktera znela: \"V ČR se musíte registrovat až při překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců. Dokud se nestanete plátcem, tak budete prodávat zboží v tuzemsku i do zahraničí (plátcům i neplátcům) bez DPH. Všechny prodeje se budou započítávat do obratu pro povinnou registraci.\"
Jak je toto presne mysleno v praxi? Jsem neplatce DPH, takze kupuji ve velkoobchode jiz z ceksym DPH a pri prodeji do jinych zemi EU si ho mam odecist a za tu caskut snizit cenu, a komu a jak pak mam odvezd cesky DPH kdyz nejsem platce (mam maly obrat) ???
Predem se omluvam pokud je dotaz hloupy, ale bohuzel je to pro me spanelska vesnice :-(
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14649

Dokud se nestanete plátcem DPH, tak budete všem svým odběratelům (plátcům i neplátcům, do ČR i do zahraničí) prodávat zboží bez DPH. Když nejste plátcem, tak si nemůžete odečítat DPH při nákupech ve velkoobchodu, ani nemůžete prodávat zákazníkům zboží s DPH. Prostě si DPH na přijatých fakturách nevšímejte, ani neuvádějte DPH na svých vydaných dokladech.  

Všechny prodeje se budou započítávat do obratu pro povinnou registraci v ČR, i zboží, které odešlete do zahraničí. V okamžiku, kdy překročíte limit 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců, se stáváte plátcem DPH v ČR.
IP zaznamenána

Jirkas87

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Mockrát děkuji za odpověď. Já jsem vysvětlení pochopil, jen se mi jednalo čistě o fakt, jestli se při přeshraničním prodeji musím automaticky stát plátcem DPH v ČR (i přesto, že do té doby nejsem) nebo ne, neboť jsem na internetu našel spoustu informací/fór, kde bylo řečeno, že ano , kdy do limitu, který je stanoven v dané zemi, tj. v mém případě 35000 EUR pro Maďarsko prodávám s českým DPH (registrován v ČR). Pokud se ale plátcem stát nemusím, hodně mi to ulehčuje situaci.

Ještě pro shrnutí pro Ani71: Dodavatelům platíte s DPH, odběratelům (zákazníkům) neplátcům účtujete bez DPH: Nikde si neodečtete.
- při překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců se stáváte plátcem DPH v ČR a účtujete s CZ DPH
- při překročení limitu pro danou zemi, do které zboží dodávate se stáváte plátcem DPH v dané zemi a účtujete s místní DPH.
Do limitů se započítávají se všechny prodeje.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14649

Dovolím si upřesnit, že do limitů pro registraci v jiných členských státech EU se započítává pouze zboží, které bylo dodáno osobám, pro které pořízení tohoto zboží není předmětem daně, tedy převážně pro běžné (nepodnikající) občany.
IP zaznamenána

Tetrev

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

chtěl bych navázat na toto téma, protože se můj dodaz týká také DPH a prodeje zboží do EU.

Jsem plátce DPH v ČR a prodávám zboží koncovým zákazníkům (neplátcům) ve Velké Británii. Zboží nejprve posílám do skladu v UK, kde následně tzv. fulfillment firma zboží rozesílá koncovým zákazníkům na základě příchozích objednávek. Můj dodat zní: Platí pro mě výše uvedený limit pro registraci tj. 70000 GBP? Do tohoto limitu se započítává obrat včetně DPH nebo bez (jsem registrovaný plátce v ČR)?
Dále by mě zajímalo - narazil jsem v zákoně na pojem \"přemístění obchodního majetku\", je potřeba toto nějakým způsobem řešit v přiznání k DPH?

Děkuji.
IP zaznamenána

Lenka.L.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobry den,

od konce roku 2014 jsem take OSVC - neplatce DPH, vyrabim a prodavam vlastni vyrobky v CR i na Slovensko, a to platcum i neplatcum (predevsim neplatcum).

Rada bych prodavala sve vyrobky i na zahranicnich prodejnich portalech (napr. etsy), no narazila jsem na nekolik clanku, ve kterych bylo napsano, ze OSVC neplatce DPH, ma povinnost prihlasit se k DPH hned po prvnim prodeji zbozi ci sluzby do zahranici, coz by znamenalo, ze jsem se k DPH mela prihlasit hned po prodeji svych vyrobku prvnimu zakaznikovi na Slovensku.

Ted jsem si precetla Vasi odpoved panu Jirkas87, podle ktere tedy mohu prodavat bez problemu stale jako neplatce (nejen na Slovensko, ale i do jinych statu EU) az do okamziku, kdy bude muj obrat za poslednich 12 mesicu cinit 1 mil. korun.  Odpoved je z roku 2015 a tak by me zajimalo, zda toto stale plati, i v roce 2017, a je tedy potreba si jen hlidat limit v CR i v zahranici pro pripad registrace tam. Zda tedy mohu i v roce 2017 prodavat jako neplatce platcum i neplatcum, na Slovensko i do jinych zemi EU az do limitu 1 mil. korun, do ktereho se zapocitavaji tedy i prodeje do zahranici.

Predem moc dekuji za odpoved
Hezky den
Lenka

P.S. 12 po sobe jdoucich mesicu tedy neznamena, ze se jedna o obrat od jednoho danoveho priznani ke druhemu, ale obrat i v ramci dvou zdanovacich obdobi, ano?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14649

Ano, stále to platí. V tuzemsku si hlídáte limit 1 mil. Kč, do kterého se započítávají i prodeje do zahraničí. Při prodeji neplátcům do zemí EU si hlídáte místní limity.

Pokud ale využijete služeb zahraničních prodejních portálů, tak se stanete identifikovanou osobou, neboť přijmete službu (zprostředkovatelskou službu) s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku. Více informací k identifikované osobě naleznete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php

12 po sobě jdoucích měsíců znamená obrat i v rámci dvou zdaňovacích období. Příklad: leden 2016 - prosinec 2016, únor 2016 - leden 2017, březen 2016 - únor 2017, duben 2016 - březen 2017.
IP zaznamenána
Stran: [1]