Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Životní pojištění  (Přečteno 749 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Životní pojištění
« kdy: Únor 15, 2015 »

Dobrý večer paní Zdenko, mám klienta, který donesl potvrzení z pojišťovny o možnosti uplatnění slevy z životního pojištění za rok 2014. V tom mám jasno,  do daňového přiznání jsem dala.
Jenže teď přišel, že v lednu 2015 toto životní pojištění ukončil. Mám dojem, že nám bylo řečeno, že pokud takové pojištění ukončí, musí vrátit veškeré uplatněné odpočty. Je tomu opravdu tak? Pokud ano, tak už bych ten rok 2014 asi nedávala a vyrovnala bych vše až po skončení roku 2015.To znamená, že bych mu udělala za rok 2015 daňové přiznání a vrátila tyto uplatněné odpočty-par. 10 ? On ale neví, kolik si toho uplatnil, tak nevím, kde se té částky dohledám.
Děkuji a hezký večer
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Životní pojištění
« Odpověď #1 kdy: Únor 15, 2015 »

Dobrý večer. Jestliže ukončil ŽP v lednu 2015, tak bude vracet odpočty, které si uplatnil v předcházejících deseti letech. Už nemusí dodaňovat odpočty starší než 10 let. V přiznání za rok 2014 bych neuplatňovala nezdanitelnou část daně. Dodanění (příjem podle § 10 ZDP) uděláte až v přiznání za rok 2015. Pokud podával přiznání, tak by se mohl podívat, jestli najde doma kopie, nebo by se mohl informovat na FÚ. Pokud uplatňoval u zaměstnavatele, tak ať jej požádá o informaci nebo potvrzení (berňák to také bude těžko dohledávat, ale důkazní břemeno je na poplatníkovi).
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Životní pojištění
« Odpověď #2 kdy: Únor 18, 2015 »

Děkuji za Váš čas a odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]