Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Změny v životním pojištění 2015 - smí toho banka zneužít?  (Přečteno 871 krát)

metaman

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

mám kapitálové životní pojištění, od roku 2001. Nyní jsem požádal pojišťovnu o dodatek o zamezení předčasného výběru, abych mohl i od ledna 2015 čerpat daňové výhody. Bylo mi ale sděleno, že smlouva je stará (resp. podle starých podmínek, tedy pro pojišťovnu nevýhodná, snaží se ji zrušit, zatímco pro mě výhodnější než jakákoliv nová, snažím se ji tedy udržet) - a u těchto smluv už prý tato pojišťovna žádné změny nedovoluje a dodatek mi neumožní, mám starou smlouvu zrušit a založit úplně novou - pro mě méně výhodnou - smlouvu.

Chci se zeptat, zda pojišťovna opravdu může odmítnout sepsat se mnou dodatek ke smlouvě, který by reagoval na změny v zákoně (ve věci předčasného výběru) a znemožnit mi tak čerpat ze smlouvy daňové zvýhodnění?

Všude v médiích nás ujišťovali, že dokonce sami pojišťovny budou návrhy k dodatku smlouvy rozesílat, případně rovnou aplikovat. Že toho ale využijí pro zbavení se starých smluv, které jsou pro ně přítěží, mi přijde pro klienty znevýhodňující a tedy nesprávné...

Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Podle mého názoru není pojišťovna povinna sepsat dodatek smlouvy.
IP zaznamenána

metaman

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Hned na 2. straně a také na poslední straně smlouvy je popis produktu, kde se jasně uvádí \"výhody produktu: úspora na dani z příjmu\", že budu mít možnost úspory na dani z příjmu jsem byl ujištěn i při uzavírání smlouvy pracovníkem pojišťovny, že ale nyní produkt \"úsporu na dani z příjmu\" neumožňuje a to jsem ještě nějakých 30+ let od sjednané doby konce pojištění a \"úsporu na dani z příjmu\" už asi nikdy neuvidím, protože pojišťovna nemá snahu domluvit se, to zřejmě bohužel nic neznamená...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Při podpisu smlouvy tato výhoda platila. Pojišťovna přece nemůže za to, že poslanci změnili zákon o daních z příjmů.
IP zaznamenána

metaman

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

To mi řekla i paní na infolince :-D Samozřejmě s ní i s Vámi souhlasím, že pojišťovna nemůže za poslance a změny zákonů. Ale na druhou stranu může prostým odsouhlasením dodatku ke smlouvě zachovat stávající výhody produktu, které slibovala. V médiích se to dost řešilo a ve všech článcích, co jsem četl, všichni odborníci mluvili o dodatcích jako o hotové věci. Že by takovou jednoduchou věc pojišťovna odmítla, o tom nepadlo ani slovo...
Každopádně, mockrát děkuji za odpověď, předpokládám, že mě nikdo nepotěší a šance, jak pojišťovnu přimět k podepsání dodatku, neexistuje.
Aneb další zajímavá zkušenost, co je v rámci právního řádu zřejmě naprosto v pořádku, ale eticky to mírně řečeno drkotá, a další bod dolů v důvěře v pojišťovny a podobné instituce, které hájí své zájmy až na hranici :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]