Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: sídlo firmy  (Přečteno 13203 krát)

Filip Letocha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sídlo firmy
« kdy: Září 07, 2008 »

Dobrý den, mám problém, jsem student a založil jsem si živnostenský list na volnou živnost. Na výpisu mám uvedeno Bydlište: moje trvalé bydliště a Místo podnikání: taky trv. bydliště. Sídlo fimry sem neuváděl. Chci se zeptat, jestli potřebuju souhlas majitele bytu abych tyto udaje mohl mít uvedeny v listě. Rsp. jestli je to v případě nesouhlasu majitele nějak právně napadnutelné. Ještě uvádím, že bydlím u rodičů, kde sem se setkal s projevem nesouhlasu k mému podnikání. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sídlo firmy
« Odpověď #1 kdy: Září 08, 2008 »

Jako fyzická osoba nemůžete mít sídlo, sídlo má pouze právnická osoba (například s.r.o.). Vy máte místo podnikání, navíc můžete mít ještě další provozovnu/y/, pokud k nim máte vlastnické, nebo užívací právo.  Jestliže je provozovna umístěna v bytě, který sám nevlastníte, tak potřebujete souhlas vlastníka bytu. Bez souhlasu majitele vám provozovnu nezapíší.
IP zaznamenána

Filip Letocha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sídlo firmy
« Odpověď #2 kdy: Září 09, 2008 »

A souhlas potřebuji i k místu podnikání?? nebo jen k Provozovně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sídlo firmy
« Odpověď #3 kdy: Září 09, 2008 »

Souhlas potřebujete jen k provozovně. Místem podnikání je místo, odkud svoji činnost pouze řídíte, organizujete a plánujete. Pokud byste ale chtěl v bytě rodičů živnost provozovat, tedy přímo vykonávat, pak s tímto vaši rodiče nemusí souhlasit.
Jestli se rodiče obávají návštěvy exekutora ve svém bytě v případě, že naděláte při podnikání dluhy, tak mohou být v klidu. On stejně přijde:-)
IP zaznamenána

Filip Letocha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sídlo firmy
« Odpověď #4 kdy: Září 09, 2008 »

Citace: Zdena
Souhlas potřebujete jen k provozovně. Místem podnikání je místo, odkud svoji činnost pouze řídíte, organizujete a plánujete. Pokud byste ale chtěl v bytě rodičů živnost provozovat, tedy přímo vykonávat, pak s tímto vaši rodiče nemusí souhlasit.
Jestli se rodiče obávají návštěvy exekutora ve svém bytě v případě, že naděláte při podnikání dluhy, tak mohou být v klidu. On stejně přijde:-)
Děkuji moc za odpověď, je vidět že se v tom vyznáte, klobouk dolů, já v tom mám ve všem strašný guláš:-) dík moc..
IP zaznamenána

Ena

  • Host
sídlo firmy
« Odpověď #5 kdy: Leden 12, 2009 »

Dobrý den,
chci provozovat internetový obchod. Vše ohledně tohoto podnikání se bude odehrávat doma. Bude tedy moje bydliště v tomto případě místem podnikání nebo provozovnou? Bydlím ale v pronajatém bytě - majitel bytu=majitel domu - budu tedy potřebovat jeho souhlas? Trvalé bydliště mám jinde. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sídlo firmy
« Odpověď #6 kdy: Leden 13, 2009 »

Místo podnikání musí mít každý podnikatel (aby mu byla kam zasílat korespondence od úřadů), a je to místo, odkud pouze řídí a organizuje svoji činnost. Místem podnikání bývá zpravidla trvalé bydliště. Jako místo podnikání můžete uvést i jinou adresu, například adresu pronajatého bytu. V tom případě od vás pravděpodobně bude ŽÚ požadovat (může, ale nemusí), abyste předložila doklad o užívacím, či jiném právu k prostorám, které uvedete jako místo podnikání.
Zřízení provozovny je povinné jen pro některé podnikatele. V případě internetového obchodu nemusíte mít provozovnu, pokud se bude jednat o zásilkový prodej. Pokud budete mít výdejní sklad, kam si bude docházet klient pro zboží zakoupené přes internet je už nutná provozovna.
IP zaznamenána

Ena

  • Host
sídlo firmy
« Odpověď #7 kdy: Leden 14, 2009 »

Mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď, přesně to jsem potřebovala vědět :) Nebylo mi jasné právě to s tím skladem (musí být provozovna?) - nenapadlo mě, že se jedná o sklad výdejní. Děkuji
IP zaznamenána

Ena

  • Host
sídlo firmy
« Odpověď #8 kdy: Leden 14, 2009 »

Ještě mě napadá - musím mít byt označený (IČO apod.)? To se týká asi jen provozovny, že? A má nějaký vliv na posouzení, zda se jedná nebo nejedná o provozovnu fakt, že některé zboží sama vyrábím (drobné výrobky - bižuterie, módní či bytové doplňky, dekorace apod.)? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sídlo firmy
« Odpověď #9 kdy: Leden 14, 2009 »

U provozovny máte povinnost označení vždy. U místa podnikání máte tuto povinnost pouze v případě, že jako místo podnikání uvedete jinou adresu, než na jaké máte trvalé bydliště - místo podnikání (například pronajatý byt) pak označujete svým jménem, příjmením a identifikačním číslem.
Podle mého názoru není potřeba mít na drobné ruční práce provozovnu. Koneckonců můžete tvrdit, že chodíte navlékat korálky do parku:-)
IP zaznamenána

Ena

  • Host
sídlo firmy
« Odpověď #10 kdy: Leden 15, 2009 »

Moc děkuji :)
IP zaznamenána

kolca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
sídlo firmy
« Odpověď #11 kdy: Leden 14, 2011 »

Dobrý den,
ráda bych se taky přidala s dotazem.
Prodávám použité oblečení přes internet, ale zároveň pro známé i přímo doma. Místo podnikání je moje místo bydliště. Zboží skladuju ve sklepě, ale předávám ho v bytě. Musí být sklep označen jako provozovna? Nebo mám ohlásit byt jako provozovnu? Nebo stačí jako místo podnikání?

Děkuji předem moc za odpověď

Kolča
IP zaznamenána

Nela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 86
sídlo firmy
« Odpověď #12 kdy: Leden 14, 2011 »

Stačí místo podnikání.
Provozovnu nahlašujte jen když má charakter prodejny či dílny, je k tomu účelu užívání i zkolaudovaná a probíhá v ní výrobní nebo obchodní činnost. Pokud prostory využíváte současně k bydlení, případně jen jako skladové prostory (zázemí) pro svoji činnost, tak nemusíte nic nahlašovat.
IP zaznamenána

Milhaus001

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sídlo firmy
« Odpověď #13 kdy: Leden 16, 2011 »

Dobrý den mel bych taky otázku.....když bych měl místo podnikaní v jiném městě než provozovnu ..musím si cestu tam a z5..platit sám?..nebo to můžu odečíst?...a ještě když mam místo podnikání u rodičů a udělal bych dluhy nebo něco mají se čeho bát třeba exekutora?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sídlo firmy
« Odpověď #14 kdy: Leden 17, 2011 »

Cesty z místa podnikání (z domova) do provozovny musíte umět obhájit, některé finanční úřady je neuznávají. Pokud v místě podnikání také podnikáte, máte tu například sklad, nebo kancelář, tak by to mělo projít. Nebo pište knihu jízd tak, abyste z domova jel například nakoupit zboží, nebo za klientem a pak teprve na provozovnu.  
Exekutor jde tam, kde předpokládá, že se dlužník zdržuje, nebo tam má nějaký majetek.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2