Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prosím o radu  (Přečteno 3399 krát)

7Barbora7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prosím o radu
« kdy: Říjen 20, 2014 »

Hezký večer, chtěla bych poradit. Před cca. půl rokem jsem se nechala umluvit jednou nejmenovanou společností, abych se stala jejich ,, poradcem,,. Podmínka byla pořízení živnostenského listu. Ale v zapeti jsem musela z rodinných důvodů spolupráci ukončit. Jako OSVČ jsem si nevydelala ani korunu a neuzavrela žádný obchod. A jde mi o to, jestli musím podávat daňové přiznání,  platit socku a zdravku??? A jak pozastavit živnost? Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prosím o radu
« Odpověď #1 kdy: Říjen 20, 2014 »

Jestli jste neměla žádný příjem, tak nemusíte podávat daňové přiznání.

U sociálního a zdravotního pojištění záleží na tom, zda jste na OSSZ a ZP oznámila zahájení samostatné výdělečné činnosti buď prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnosti, nebo samostatně. Placení pojistného pak závisí na tom, zda máte činnost jako hlavní nebo vedlejší.

Přerušení živnosti můžete osobně oznámit na kterémkoliv živnostenském úřadě. Nebo si můžete stáhnout Změnový list například zde: http://www.businessinfo.cz/cs/online-nastroje/formulare/zmenovy-list-340.html
vyplnit, podepsat a poslat na svůj ŽÚ poštou.
IP zaznamenána

7Barbora7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prosím o radu
« Odpověď #2 kdy: Říjen 21, 2014 »

Mockrát děkuji :).  Mám pocit, že jsem nic takového nikde nahlásila. Byla to vždy pouze činnost vedlejší. Mám jiné zaměstnání. A kde to mohu zjistit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prosím o radu
« Odpověď #3 kdy: Říjen 21, 2014 »

Zkuste si zavolat na svoji zdravotní pojišťovnu a řekněte, že jste si vyřídila živnostenské oprávnění, ale nikdy jste nezačala podnikat. Nyní chcete živnost přerušit (zrušit) a nevíte, jestli Vás náhodou živnostenský úřad nepřihlásil na ZP jako osobu samostatně výdělečně činnou.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Prosím o radu
« Odpověď #4 kdy: Říjen 21, 2014 »

Dobrý večer paní Zdeno, prosím o radu.

OSVČ, neplátce, vedu daňovou evidenci. Chtěla bych ke 31.12.2014 ukončit živnostenskou činnost (e-shop).

Mám skladové zásoby, chtěla jsem se tedy zeptat, jestli je teď před ukončením podnikání mohu prodat za cenu nižší než je cena, za kterou jsem zboží nakoupila a z jaké ceny budu platit daň z příjmu, předpokládám, že z té, za kterou to prodám(nižší). Sice mi to moc nedává smysl vůči státu, ale tak nějak jsem to v některých příspěvcích četla, tak jsem se chtěla ujistit. Také se tu něco psalo o letáčcích o výprodeji, ale nevím, jak to provést, když mám jen e-shop, jestli třeba udělat print screen stránky, kde to bude uvedeno, že se jedná o úplný výprodej.

Další dotaz bych měla ohledně úřadů - kdy nejpozději to musím nahlásit a na jaké všechny úřady (FÚ, OSSZ, ZP, ŽÚ,...). A také jak je to třeba s podnikatelským účtem u banky, kdy je vhodné jej zrušit?

Ještě prosím jedna věc, když mi zákazník vrátí část zboží, jak je to s částkou, kterou mu mám vrátit, je mi jasné, že vrátím peníze za zboží, které vrátil, ale jak je to s poštovným, když u zboží, které si nechal u sebe, by zaplatil za poštovné úplně stejnou částku. A jak je to s poštovným od zákazníka ke mně při vrácení zboží ve 14-ti denní lhůtě?

Děkuji moc za informace.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prosím o radu
« Odpověď #5 kdy: Říjen 21, 2014 »

Před ukončením podnikání můžete vyprodat zásoby třeba jen za zlomek jejich pořizovací ceny. Daň z příjmů budete platit jen z té ceny, za jakou zboží prodáte (z příjmů). Pokud byste zásoby neprodala, tak byste musela provést úpravu základu daně a v tom případě byste zaplatila daň ze skladových (pořizovacích) cen zboží. Určitě si udělejte print-screen stránky, na které bude uveden výprodej a výše slevy. Případně uveďte slevy na dokladech o prodeji.

Na zdravotní pojišťovně by se mělo hlásit do 8 dnů od přerušení, na OSSZ do 8. dne následujícího měsíce, na FÚ do 15 dnů. Nejjednodušší bude, když zajdete na živnostenský úřad a vyplníte Změnový list. Na tomto formuláři můžete v části 15 uvést, že prostřednictvím CRM (centrálního registračního místa) ohlašujete změnu též na finanční úřad, na OSSZ a své zdravotní pojišťovně.

Podnikatelský účet můžete zrušit později, třeba za čtvrt roku, rozhodovala bych se podle výše poplatků.

Poštovné nevím.
IP zaznamenána
Stran: [1]