Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové přiznání za část roku  (Přečteno 5937 krát)

jasy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daňové přiznání za část roku
« kdy: Březen 21, 2014 »

Dobrý den, minulý rok jsem podnikala od ledna do května. Poté jsem ukončila podnikání a přihlásila se na ůřad práce. Mám podávat daňové přiznání za celý rok a do příjmů zahrnout dávky z ůřadu práce, nebo mám podat daňové přiznání pouze za období kdy jsem podnikala ( leden- květen)? A mám pak nárok na celou slevu na dani na poplatníka? Děkuji Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #1 kdy: Březen 21, 2014 »

Dobrý den
Do DAP uvedete zdaňovací období 2013 ( od do nevyplňujete)
Termín, kdy jste ukončila podnikání  napíšete do Přílohy č. 1, tabulka C.
Dávky poskytnuté ÚP do DAP nezahrnujete.
Máte nárok na slevu na poplatníka v plné výši za celý rok. Tato se nijak nekrátí. (v ř.64 DAP ani není možnost volby počtu měsíců). Nárok na slevu byste neměla pouze v případě, pokud jste k 1. 1. 2013 pobírala starobní důchod.
IP zaznamenána

jasy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2014 »

Děkuji za odpověď :)
Takže budu uvádět i zálohy na sociální a zdravotní pojištění pouze za měsíce, které jsem podnikala a platila sama.
Ne ty, co za mě platil úřad práce do konce roku? Děkuji Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2014 »

Ano, do Přehledů na SP a ZP uvedete jen počet měsíců, ve kterých (i jen část měsíce) trvala Vaše výdělečná činnost.
Pojištění, které za Vás platí úřad/stát do žádného formuláře neuvádíte.
K DAP můžete samozřejmě přiložit kopii Potvrzení  o evidenci na ÚP.
IP zaznamenána

jasy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #4 kdy: Březen 24, 2014 »

Děkuji, mám ještě jednu otázku.
Vyplňují přílohu 1, tabulku c. Počet měsíců...
V roce 2012 jsem podnikala 5 měsíců, nevím, zda do té tabulky mám napsat tento ůdaj, nebo počet měsíců od začátku podnikání ...
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #5 kdy: Březen 24, 2014 »

Snad v roce 2013, nebo se pletu? Napíšete to, jak jste podnikala v roce 2013, ne počet měsíců podnikání celkem.
Takže pokud jste třeba podnikala od ledna do května 2013, napíšete buď datum přerušení či ukončení činnosti v roce 2013 a 5 měsíců podnikání.
IP zaznamenána

slavka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #6 kdy: Březen 24, 2014 »

Od 1.1.2013 do 30.6.2013 zaměstnanec, od 1.4.2013 starobní důchod, od 18.11.2013 OSVČ. V DP uplatněna
sleva na poplatníka, tím vyšla nulová daň /ve skutečnosti byla v mínusu/ a tím přeplatek ve stejné výši, kterou odvedl zaměstnavatel za první polovinu roku.  Je to tak správně? Děkuji.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #7 kdy: Březen 24, 2014 »

Dobrý den,

ano, pokud vyšla nulová daň, tak je to správně.
IP zaznamenána

Didina55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #8 kdy: Červenec 17, 2014 »

Dobrý den, velice prosím o radu v následující věci.
 V květnu tohoto roku 2014 mně zemřel bratr, který byl OSVČ a vedl daňovou evidenci. Včera jsem zjistil, že jsem jen částečným dědicem a pouze asi ze 30% jeho majetku a tedy nejsem většinovým dědicem. Jsme dědicové celkem tři. Vím, že musíme podat zdanění do tří měsíců od úmrtí bratra a to za dobu od 01.01.2014 do dne před jeho úmrtím tzn. 17.05. (zemřel 18.05.2014). Chtěl bych však vědět, jestli je povinností většinového dědice toto zdanění podat jakožto určeného správce daně, anebo je to pouze na dohodě mezi námi dědici a za nepodání přiznání  a případně nezaplacení daňové povinnosti hrozí penále od FÚ nám všem nebo jen určenému správci daně. Případně, určí tohoto správce daně FÚ?
Také bych se rád zeptal jestli ve stejné lhůtě musím podat daň. přiznání za silniční daň (bratr využíval své soukromé vozidlo i pro podnikatelské účely), dále potom přehledy sociálního a zdravotního pojištění, pokud by jste mně, prosím, upřesnila v jakých termínech budu velice rád. Předem děkuji a přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #9 kdy: Červenec 19, 2014 »

Daňové přiznání (daň z příjmů i daň silniční) se podává do 6 měsíců po úmrtí zůstavitele. Pokud požádáte o prodloužení lhůty, tak Vám, předpokládám, finanční úřad vyhoví. Pokud je více dědiců a dědické řízení nebylo ještě ukončeno, tak může podat přiznání kterýkoliv z nich. Jestliže se nedohodnou, tak může osobu podávající přiznání určit finanční úřad. Najdete v § 239 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád. Za nepodání přiznání hrozí pokuta a za nezaplacenou daň úrok z prodlení.
Pročtěte starší článek zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/i-mrtvy-podnikatel-podava-danove-priznani/

Přehled pro zdravotní pojišťovnu se podává. Termín nevím přesně, zřejmě do 1 měsíce po podání daňového přiznání.
Nejste povinni podat přehled pro OSSZ.

Můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu (4 000 Kč/měs.) za čtyři měsíce. Knihu jízd nepotřebujete.
U hmotného majetku můžete uplatnit 50% ročního odpisu (§ 26 odst. 7/ písm. a) bod 3 zákona o daních z příjmů).
Daňovou ztrátu za minulý rok můžete v plné výši odečíst od základu daně rou 2014. Vyplníte přílohu k daňovému přiznání pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položku.
Uplatníte celou slevu na poplatníka ve výši 24.840,- Kč bez ohledu na datum úmrtí.
Jestliže měl bratr pohledávky, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem, tak o výši těchto pohledávek zvýšíte základ daně v tabulce E (úprava zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji). Totéž platí o zásobách a zůstatku rezerv, pokud nějaké tvořil. Pokud měl bratr závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem, pak o ně můžete snížit základ daně.
IP zaznamenána

Didina55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #10 kdy: Červenec 21, 2014 »

Dobrý den, velice děkuji za Vaši odpověď.
Také jsem byl přesvědčen, že budu podávat jen jedno daňové přiznání a to do půl roku po úmrtí mého bratra. Ale dle nového znění daňového řádu -  zákona č. 280/2016 Sb, platného od začátku tohoto roku došlo k zásadní změně viz článek: http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d45544v56861-smrt-danoveho-subjektu/?search_query=smrt+da%C5%88ov%C3%A9ho+subjektu&search_results_page= (nevím, jestli se na něj dostanete, je to pro předplatitele... Ale pokud by jste měla zájem, mohu Vám znění tohoto článku zkopírovat a zaslat na Váš mail...) Dle tohoto článku je povinnost podat minimálně dvě daňová přiznání:
1. Za období od 01.01.2014 do dne předcházejícího smrt OSVČ. Zde je možné uplatnit většinu odpočtů, ale dle zmíněného článku nevím, jestli to platí na ztrátu zminulého roku 2013.
2. Pokud není dědické řízení ukončeno do konce zdaň. období tzn do 31.12.2014, tak další daňové přiznání se podává za období ode dne úmrtí do konce roku (zde nesmí být žádný daňový odpočet odpočet)
3. Až po ukončení dědického řízení do 30 dnů, za část zdaňovacího odbobí předcházející den skončení řízení o pozůstalosti a zde se teprve zdaňují zásoby a základní prostředky.
Nevím která chytrá hlava toto vymyslela, ale je to naprosto nelogické a vzhledem k tomu, že dědictví mého bratra je rozděleno na tři díly, kdy jeden z dědiců má větší díl a je v něm zahrnuta nemovitost, která je z části v obchodním majetku bratrovi firmy, je mně naprosto nejasné, především to poslední konečné zdanění, po ukončení dědického řízení. Stejný dotaz jsem učinil v nově založené diskuzi viz.: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=13806 zatím žádná odpověď.
Mimochodem jsem se dotazoval na FÚ a zde mně řekli, to co Vy, do půl roku zdanit . . . a o třech měsících nikdo nic nevěděl.
Pokud by jste mně mohla nějak pomoci, poradit, budu velice rád
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daňové přiznání za část roku
« Odpověď #11 kdy: Červenec 21, 2014 »

Omlouvám se, že jsem poskytla zavádějící informace. Hledala jsem daňový řád na dvou serverech (business.center.cz a zákony.kurzy.cz), ale ani na jednom z nich nebyla změna promítnuta. S tímto, bohužel, neumím pomoci. Doporučuji využít služeb daňového poradce.
IP zaznamenána
Stran: [1]