Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ  (Přečteno 4391 krát)

Hnedoocka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ
« kdy: Březen 03, 2018 »

Dobrý den, mám dotaz, jako OSVČ, která uplatňuje  výdaje paušálem 60% a není plátce DPH jsem přerušila  živnost od 1.1.2018 kvůli nástupu do zaměstnání na plný úvazek.
Mám ale bohužel jednu vystavenou a neuhrazenou fakturu z r.2017 a jednu, která byla zaplacena částečně, místo 10.000,-kč mi poslali bez udání důvodu pouze 4.000,-kč.
Činnost jsem si řádně přerušila a teď podávám DP za rok 2017. Vím, že nemusím danit to, co mi nezaplatili. Ale co by se stalo, kdyby mi třeba nakonec  do konce roku 2018 zaplatili?
Tedy v době, kdy již nepodnikám? Jak bych to pak měla daňově řešit? Podat  DP dodatečné? Nebo to nějak zakomponovat do DP za rok 2018? Ale v roce 2018 když nepodnikám, nemohu přece vyplnit přílohu č.1.
Nevím si rady. Pokud máte na moje otázky odpověď, moc děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Březen 04, 2018 »

Dobrý den, toto můžete vyřešit v daňovém přiznání za rok 2017. Nezaplacené částky uvedete do tabulky E v příloze č. 1 jako úpravu zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji. Úprava daňového základu se promítne do přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ (pojistné vypočítáváte z daňového základu). Do přehledu pro zdravotní pojišťovnu se úprava nepromítne, pojistné vypočítáváte z rozdílu příjmů a výdajů (úprava základu daně není příjmem).
IP zaznamenána

Hnedoocka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Re:Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2018 »

Děkuji za odpověď.
Ale ta částka, kterou mi nezaplatili a třeba nikdy nezaplatí mi ovlivní třeba i doplatek na soc. pojištění a daně? To by nebylo fér.
Někde jsem právě četla, že když mi nezaplatí, jako Osvč, co není plátce DPH , tak nezaplacené  faktury nemusím uvádět v DP.
Počítají se mi prý pouze do součtu obratu za 12 po sobě jsoucích měsíců.
Můj dotaz byl o tom... co by se pak stalo, kdyby mi náhodou (je to tak 20% pravděpodobnost) fakturu doplatili, či zaplatili v roce, kdy už nepodnikám.
Když už v r.2018 nejsem OSVČ, co bych pak dělala? Když pro mě neplatí povinnost platit zdrav a soc.pojištění z OSVČ, protože platím poctivě odvody ze zaměstnání.
Děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2018 »

Nezaplacené faktury sice nemusíte uvádět v DP, toto ale platí v případě, že stále podnikáte. Při ukončení, nebo delším přerušení činnosti je třeba nezaplacené faktury uvést.

Jestliže neobnovíte činnost do 3. 4. 2018 (termín pro podání daňového přiznání za rok 2017), tak byste měla upravit základ daně podle ustanovení § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů. Následnou úhradu pohledávek již nebude muset přiznávat, takže nebude vadit, že už nejste OSVČ.
IP zaznamenána

Hnedoocka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Re:Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Březen 05, 2018 »

Tak teď jste mi to vysvětlila tak, že jsem to už konečně pochopila. :-) Moc Vám děkuji paní Zdenko, moc jste mi pomohla.
Přeji krásný zbytek dne
IP zaznamenána

Jana Pourová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Březen 07, 2018 »

Já se ještě vrátím k přehledu  pro zdravotní pojišťovnu. Když upravím základ daně o nezaplacené pohledávky, snížím o neuhrazené závazky,
promítne se mi to do daňového základu, do přehledu pro sociální pojištění, do  přehledu pro ZP ne, co bude s tím rozdílem pro zdravotní pojištění.
Má se zpracovat  přehled ještě za rok 2018 i když se v tomto roce nepodniká nebo ušetřím a ZP už ze zaplacené faktury neuhradím.Díky, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Nezaplacené faktury a ukončení OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Březen 07, 2018 »

Ušetříte ZP:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]