Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE  (Přečteno 5651 krát)

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58

Dobrý večer paní Zdeno,
přečetla jsem si podrobně par. 28, odst. 8 a v bodě 3 je uvedeno, že pokud přecházím z uplatňování výdajů paušálem dodaňuji pohledávky, ale o nespotřebovaných zásobách jsme tam nic nenašla v tomto případě. Můžete mi prosím poradit, kde je  o dodanění zásob v tomto případě napsáno.
Ještě bych se Vás chtěla v této souvislosti zeptat, zda v případě podání dodatečného daňového přiznání za rok 2012 (dodanila bych pohledávku) vyplňuji toto daňové přiznání kompletně znovu nebo jenom tu úpravu v příloze a oddíl o dodatečném přiznání.
Moc Vám děkuji za odpověď. Adrijana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #1 kdy: Březen 17, 2014 »

Dobrý večer, paní Adrijano.
Dodanění zásob už v ZDP není, novela je účinná od 1.1.2014.
Dodatečné přiznání vyplňujete celé znovu. Navíc tam bude úprava v tabulce E (zvýšení základu daně o dodaněnou pohledávku) a vyplníte 6. oddíl.
IP zaznamenána

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #2 kdy: Březen 17, 2014 »

Paní Zdeno, moc děkuji za odpověď. Na portálu je popsán postup i s dodaněním zásob, tak jsem myslela, že to ještě stále platí.
Ještě jsem se Vás chtěla zeptat a zároveň se ujistit, že když jsem měla v roce 2012 zálohy, které jsem vystavila odběratelům a také mi je v tomto roce zaplatili s tím, že konečný daňový doklad byl vystaven a zaplacen až v roce 2013 - toho se předpokládám dodanění pohledávek v mém případě netýká nebo máte jiný názor?
Pokud budu podávat opravný přehled pro OSSZ za rok 2012 - zvýší se mi daňový základ o dodaněnou pohledávku, tudíž tedy doplatím rozdíl původně vypočteného pojistného a nově vypočteného a jak postupovat, co se týče záloh? Ty se po úpravě pravděpodobně zvýší a já je platila celý rok v původní výši. Nevzniká nějaké penále? Moc Vám děkuji za cenné rady. Adrijana



Citace: Zdena
Dobrý večer, paní Adrijano.
Dodanění zásob už v ZDP není, novela je účinná od 1.1.2014.
Dodatečné přiznání vyplňujete celé znovu. Navíc tam bude úprava v tabulce E (zvýšení základu daně o dodaněnou pohledávku) a vyplníte 6. oddíl.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #3 kdy: Březen 18, 2014 »

Dobrý večer, paní Adrijano, děkujeme za upozornění, už se pracuje na opravě textu na portálu.

Nevyúčtované zálohy se nedodaňují. Jestliže jste přijala zálohu, kterou jste nevyúčtovala, tak nemáte pohledávku, ale závazek:-)

Pokud podáte opravný přehled pro OSSZ, tak jenom doplatíte pojistné, penále ze zvýšených záloh nepředepisují.
IP zaznamenána

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #4 kdy: Březen 18, 2014 »

Paní Zdeno, děkuji za vysvětlení - trošku mi pojmy pohledávka versus závazek, co se týká záloh, unikají :-(

Vypočetla jsem si teď novou daň v opravném přiznání, v přehledu OSSZ mi vychází doplatek za rok 2012, v roce 2013 mi naopak budou vracet (snížily se mi v roce 2013 příjmy).
Mohu se ještě zeptat v souvislosti s přehledem pro zdr. poj., mám uvádět v tabulce E v přiznání roku 2013 tu pohledávku jako úpravu snižující, aby se to projevilo i v přehledu pro zdr. poj. jako zvýšení příjmů ? Původně jsem o tu dodaňovanou pohledávku snížila příjmy roku 2013, ale zjistila jsem, že bych jí vlastně  v roce 2012 a ani v roce 2013 nezahrnula do příjmů.
Ještě jsem se Vás chtěla zeptat, dočetla jsem se v diskuzi, že mohu \"přerušit\" odepisování, ale nevím, zda je možné také \"přerušit\" uplatňovanou poměrnou část leasingového nájemného. Jde mi o to, že mám dost nízké příjmy a nechci je už snižovat.
V roce 2012 jsem odpisy ani leasing neuplatňovala - měla jsem výdaje paušálem, teď chci přejít v roce 2013 na DE, ale také neuplatňovat, pokračovat, až v roce 2014. Lze to?
Děkuji Vám za odpověď a přeji dobrou noc. Adrijana


Citace: Zdena
Dobrý večer, paní Adrijano, děkujeme za upozornění, už se pracuje na opravě textu na portálu.

Nevyúčtované zálohy se nedodaňují. Jestliže jste přijala zálohu, kterou jste nevyúčtovala, tak nemáte pohledávku, ale závazek:-)

Pokud podáte opravný přehled pro OSSZ, tak jenom doplatíte pojistné, penále ze zvýšených záloh nepředepisují.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #5 kdy: Březen 19, 2014 »

Dodaněná pohledávka roku 2012, která byla uhrazena v roce 2013, by se měla v přehledu pro ZP objevit jako příjem roku 2013. Výdaje podle daňového přiznání. Jestli jste ji zapomněla zahrnout, tak se tím nemusíte příliš trápit, ZP to stejně nebude kontrolovat:-)

Poměrnou část leasingového nájemného buď uplatníte, nebo neuplatníte. Neuplatněnou část nelze přesunout do některého z následujících zdaňovacích období.

U odpisů HM bude záležet na tom, kdy jste majetek pořídila. Zda v období, ve kterém jste uplatňovala výdaje procentem z příjmů, nebo jste majetek pořídila v období, kdy jste vedla DE.
IP zaznamenána

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #6 kdy: Březen 19, 2014 »

Paní Zdeno, omlouvám se, ale nepochopila jsem ty odpisy, já jsem stroj pořídila v roce 2012, kdy jsem uplatňovala výdaje paušálem, rok 2013 budu vést DE.
Jde mi o to, že budu mít dost nízký daň. základ, tak ho nechci ještě snižovat více, abych se nedostala do ztráty.
U té ZP zvýším o pohledávku příjmy roku 2013, tudíž to teda nebude souhlasit s daň. přiznáním, to snad vadit nebude.
Moc děkuji za odpověď.

Adrijana




Citace: Zdena
Dodaněná pohledávka roku 2012, která byla uhrazena v roce 2013, by se měla v přehledu pro ZP objevit jako příjem roku 2013. Výdaje podle daňového přiznání. Jestli jste ji zapomněla zahrnout, tak se tím nemusíte příliš trápit, ZP to stejně nebude kontrolovat:-)

Poměrnou část leasingového nájemného buď uplatníte, nebo neuplatníte. Neuplatněnou část nelze přesunout do některého z následujících zdaňovacích období.

U odpisů HM bude záležet na tom, kdy jste majetek pořídila. Zda v období, ve kterém jste uplatňovala výdaje procentem z příjmů, nebo jste majetek pořídila v období, kdy jste vedla DE.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #7 kdy: Březen 19, 2014 »

Dobrý večer, paní Adrijano.
Jestliže jste stroj pořídila v období, kdy jste uplatňovala výdaje procentem z příjmů (a neměla jste tedy podle ustanovení § 4/4 ZDP obchodní majetek), tak jej budete vkládat do OM až v období, kdy vedete DE. Jestliže zařadíte 1.1.2013, tak oceníte pořizovací cenou (mezi pořízením a vložením do OM neuplynul 1 rok) a v roce 2013 byste počítala odpisy platné pro první rok odpisování. Odpisování můžete zahájit i později, třeba až v roce 2014 nebo 2015, stále půjde o první rok odpisování. Kdybyste zařadila stroj do OM později, než 1 rok od pořízení, tak byste si musela zjistit reprodukční pořizovací cenu.
IP zaznamenána

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #8 kdy: Březen 20, 2014 »

Paní Zdeno, koupila jsem stroj 1.3.2012, šlo by, abych nemusela později zjišťovat repr. poř. cenu, že bych začala odepisovat od ledna 2013 a uplatnila odpisy za rok 2013 pouze v poloviční výši? Děkuji mnohokrát za radu. Adrijana

Citace: Zdena
Dobrý večer, paní Adrijano.
Jestliže jste stroj pořídila v období, kdy jste uplatňovala výdaje procentem z příjmů (a neměla jste tedy podle ustanovení § 4/4 ZDP obchodní majetek), tak jej budete vkládat do OM až v období, kdy vedete DE. Jestliže zařadíte 1.1.2013, tak oceníte pořizovací cenou (mezi pořízením a vložením do OM neuplynul 1 rok) a v roce 2013 byste počítala odpisy platné pro první rok odpisování. Odpisování můžete zahájit i později, třeba až v roce 2014 nebo 2015, stále půjde o první rok odpisování. Kdybyste zařadila stroj do OM později, než 1 rok od pořízení, tak byste si musela zjistit reprodukční pořizovací cenu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #9 kdy: Březen 20, 2014 »

Při rovnoměrném odpisování můžete uplatnit nižší roční odpisovou sazbu, třeba poloviční. Zbytek odpisu se přesune na konec odpisování (u majetku zařazeného do 2. OS do 6. roku).
Při zrychleném odpisování můžete uplatnit buď celý roční odpis, nebo nic.
IP zaznamenána

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #10 kdy: Březen 20, 2014 »

Paní Zdeno, moc Vám děkuji za vyčerpávající odpovědi.
Adrijana


Citace: Zdena
Při rovnoměrném odpisování můžete uplatnit nižší roční odpisovou sazbu, třeba poloviční. Zbytek odpisu se přesune na konec odpisování (u majetku zařazeného do 2. OS do 6. roku).
Při zrychleném odpisování můžete uplatnit buď celý roční odpis, nebo nic.
IP zaznamenána

ming

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 19, 2014 »

Nejsem si moc jist tvrzením \"Dodanění zásob už v ZDP není, novela je účinná od 1.1.2014\", při přechodu z paušálu na DE.

V ještě platném ZDP (do 31.12.2014) je stále \"o cenu nespotřebovaných zásob\", tedy dle mého názoru aplikovatelné na zdaňovací období 2013.

V novele platné od 1.1.2015 již \"o cenu nespotřebovaných zásob\" vypuštěno, tedy aplikovatelné na zdaňovací období 2014.

Viz srovnání platného od 1.1.2014 s od 1.1.2015 http://zakony.kurzy.cz/~nr/586-1992-zakon-o-danich-z-prijmu/paragraf-23/platne-150101/zmeny-140101/
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nespotřebované zásoby versus přechod z paušálu na DE
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 19, 2014 »

Máte pravdu, v platném ZDP je stále cena nespotřebovaných zásob. Paušalista se s tím mohl v roce 2014 vyrovnat asi takto: žádný předpis mu neukládá evidovat zásoby (proč by je evidoval, když nemá obchodní majetek), takže žádné zásoby nemá a nemá tedy co dodaňovat.
IP zaznamenána
Stran: [1]