Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: náhrada škody na majetku od pojišťovny  (Přečteno 1486 krát)

clarad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
náhrada škody na majetku od pojišťovny
« kdy: Prosinec 30, 2013 »

Dobrý den, podnikám v malém pohostinství s kuželnou, vedu daňovou evidenci, budova je vložena do majetku.
Povodeň na jaře mi podmáčela kuželk. dráhu, pojišťovna mi vyplatila škodu. Zatím jsem dráhu opravil jen svépomocí, nemám jistotu, zda nebude zase zaplavena. Jsem na pochybách, zda mám příjem uvést v příjmech ke zdanění dle par. 7 (15%). Nebo jak bych měl postupovat?
Děkuji za odpověď, M.Klimeš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
náhrada škody na majetku od pojišťovny
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 30, 2013 »

Zaplacené pojistné určitě uvádíte jako daňový výdaj dle § 7 ZDP, takže přijaté pojistné plnění uveďte jako příjem z podnikání dle § 7 (15%).
IP zaznamenána

clarad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
náhrada škody na majetku od pojišťovny
« Odpověď #2 kdy: Leden 20, 2014 »

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

clarad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
náhrada škody na majetku od pojišťovny
« Odpověď #3 kdy: Únor 13, 2014 »

Dobrý den, vracím se ještě k původnímu dotazu. Pokud bych zaplacené pojistné v r. 2013 neuvedl jako daň. výdaj, nemusím příjem od pojišťovny uvést jako příjem z podnikání? (Jsem již v důchodu a příjem od pojišťovny mi nepříznivě ovlivní daň z příjmu a zřejmě také odvody ZP a SZ. Jako důchodce již zálohy platit nemusím, musel bych dopácet.)
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
náhrada škody na majetku od pojišťovny
« Odpověď #4 kdy: Únor 13, 2014 »

To nepomůže. Od daně je osvobozena pouze náhrada za škodu způsobenou na majetku, který nebyl v době vzniku škody zahrnut do OM. Vy jste měl budovu v OM.
IP zaznamenána

clarad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
náhrada škody na majetku od pojišťovny
« Odpověď #5 kdy: Únor 14, 2014 »

Chápu to správně, že pokud by byla bývala budova vyřazena z OM např. k 1.2.2013 (před škod.udál.) a opět zařazena do OM např. k 1.9.2013, byl by problém vyřešen? Ohledně odpisů v tomto případě - daly by se uplatnit, nebo je 1/2?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
náhrada škody na majetku od pojišťovny
« Odpověď #6 kdy: Únor 14, 2014 »

Nejsem si jistá, že by byl problém vyřešen. Je to trochu divoké řešení, které Vám nejbližší kontrola může napadnout jako obcházení zákona a doměřit daň. Jestli se do toho pustíte, tak budete počítat celý roční odpis (budova byla v OM k 1.1. i k 31.12.), který budete krátit za období, kdy jste budovu nevyužíval k podnikání.
IP zaznamenána
Stran: [1]