Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ a DPČ  (Přečteno 1563 krát)

elisa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ a DPČ
« kdy: Září 17, 2013 »

Dobrý den,

od února letošního roku jsem OSVČ a mám to jako hlavní činnost. Teď mám možnost přivýdělku u jedné firmy na DoPČ. To znamená, že když tuto smlouvu podepíšu, bude za mě zaměstnavatel platit zdravotní a sociální pojištění a pokud si měsíčně vydělám více než 2500 Kč, tak si mohu hlavní činnost na OSVČ převést na vedlejší? Jestli ano, tak jak to vlastně udělám?
Dalším mým dotazem je, zda jako OSVČ mohu podepsat Prohlášení k dani a jaké dopady to tedy pro mě bude mít.
Posledním dotazem je, zda výdělek z DoPČ dávám také do daňového přiznání stejně jako výdělky z podnikání nebo ne?

Děkuji moc za odpovědi a reakce. Tuto situaci zažívám poprvé a hodně jsem se v tom zamotala, nechci udělat nějakou chybu...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14631
OSVČ a DPČ
« Odpověď #1 kdy: Září 18, 2013 »

SP: pokud si měsíčně vyděláte víc než 2.500,-, tak budete účastna na nemocenském pojištění zaměstnanců a z hlediska SP budete považována za OSVČ vedlejší. Zajděte nebo zavolejte na OSSZ a poraďte se s nimi, zda a v jaké výši máte platit zálohy na pojistné. Zálohy se platí podle posledního přehledu. Jestliže jste v přehledu za rok 2012 vykázala daňový základ, u kterého by OSVČ vedlejší nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění, tak byste mohla přestat platit zálohy. Pokud jste vykázala základ vyšší, tak budete platit zálohy ve výši platné pro OSVČ vedlejší.

ZP: jestliže zaměstnavatel odvede ZP alespoň z minimální mzdy, tak můžete přestat platit zálohy jako OSVČ. Oznamte nástup do zaměstnání své zdravotní pojišťovně.

Doporučuji podepsat prohlášení k dani, aby odměna za DoPČ (v jakékoliv výši) byla zdaněna zálohovou daní, kterou si pak můžete vyúčtovat v daňovém přiznání. U DoPČ ale nepředpokládám příliš vysoký příjem, takže zřejmě žádnou daň nestrhnou, neboť ji pokryje sleva na poplatníka. Po skončení roku si u zaměstnavatele vyžádejte potvrzení o výši zdanitelných příjmů a sražených zálohách a zapište do svého daňového přiznání jako příjem ze závislé činnosti podle § 6 zákona (řádek 31 a následující).
Pokud prohlášení nepodepíšete, bude odměna do 5.000,- Kč měsíčně zdaněna daní podle zvláštní sazby, kterou nelze vyúčtovat, tento příjem se neuvádí v daňovém přiznání. Příjem vyšší než 5.000,- Kč měsíčně bude zdaněn zálohovou daní, budete postupovat stejně, jako při podepsaném prohlášení. Rozdíl je v tom, že určitě bude sražena nějaká daň (bez podepsaného prohlášení zaměstnavatel neuplatní žádné slevy), tuto daň si ale vyúčtujete prostřednictvím svého přiznání a pokud budete mít nízký daňový základ z podnikání, tak se Vám sražená daň nebo alespoň její část vrátí.
IP zaznamenána

elisa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ a DPČ
« Odpověď #2 kdy: Září 19, 2013 »

děkuji moc za informace :-)
IP zaznamenána

piano

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Re:OSVČ a DPČ
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2018 »

Dobrý den, mám podobný dotaz. Nyní jsem OSVČ na hlavní činnost a mám možnost začít pracovat nejdříve na DPP a později na DPČ. Chci se zeptat, zda je pro mě výhodnější podepsat prohlášení k dani či nepodepsat? Hrubá měsíční mzda vychází na 8000,- a příjmy z podnikání vychází na cca 150 000 ročně, výdaje uplatňuji paušálem, slevy na děti neuplatňuji, jen na poplatníka. Chápu správně, že až přejdu na DPČ, tak za mně bude soc.+zdrav. pojištění platit zaměstnavatel a z mé hlavní činnosti se stane činnost vedlejší? Tzn. že nebudu muset platit soc. a zdravotní jako osvč? Tuším, že tam je nějaký limit, pokud přesáhnu příjmy, tak bych platila odvody jak já, tak i zaměstnavatel, že? Předem děkuji za Vaši odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14631
Re:OSVČ a DPČ
« Odpověď #4 kdy: Březen 21, 2018 »

Dobrý večer. Dnes už je celkem jedno, zda podepíšete prohlášení. Při podepsaném prohlášení budou odměny za DPP i DPČ daněné zálohovou daní a měsíční záloha bude snížena o slevu na poplatníka. Při nepodepsaném prohlášení bude odměna za DPP do 10 tis. Kč/měs. a za DPČ do 2.499 Kč/měs. zdaněná srážkovou daní. Vyšší měsíční odměny budou zdaněné zálohovou daní bez uplatnění měsíční slevy na poplatníka. Srážkovou daň lze v současné době možné uvést v daňovém přiznání a započítat na daňovou povinnost. Slevu na poplatníka k odměně za DPP či DPČ si tedy uplatníte buď každý měsíc, nebo až po skončení roku v daňovém přiznání.

Pokud bude zaměstnavatel odvádět zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy, tak můžete přestat platit zálohy na ZP jako OSVČ. Pojistné doplatíte až na základě přehledu o příjmech a výdajích.

Jestliže bude zaměstnavatel odvádět sociální pojištění (tady není stanoveno žádné minimum, které musí odvést), tak se stanete OSVČ vedlejší. Jestliže Vám podle posledního podaného přehledu vznikla povinná účast na důchodovém pojištění, tak budete platit zálohy, ale jenom ve výši platné pro OSVČ vedlejší. Jestliže vykážete v přehledu za rok 2017 daňový základ 67.755 Kč nebo nižší (platí při celoročním podnikání), tak od měsíce, ve kterém se stanete OSVČ vedlejší, nebudete muset platit zálohy.
Platby záloh doporučuji konzultovat s OSSZ.
IP zaznamenána
Stran: [1]