Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Doučování daňové evidence  (Přečteno 11807 krát)

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #15 kdy: Listopad 28, 2013 »

1. Motor se opravdu vyměňoval dobrovolně, aby méně žral, tudíž to musí být TZ - jen nevím, jaké mám tedy uvést datum TZ?
2. Snažila jsem se to najít v zákoně a nepovedlo se, tak snad to taky dělám správně. Občas je tam rozdíl i 2 Kč (dph vyšší než by měla být).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doučování daňové evidence
« Odpověď #16 kdy: Listopad 28, 2013 »

1. Klidně podle záznamu o provozu vozidla, pokud je vše v rámci jednoho kalendářního roku, tak je to jedno.

2. Pokud je DPH o 2,- Kč vyšší, než by podle zákona měla být, tak uplatněte částku, kterou nabídl program.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #17 kdy: Listopad 28, 2013 »

Moc děkuji :)
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 07, 2013 »

Načetla jsem toho hodně a každý píše něco jiného. Jak je to s pokladnou v DE fyzická osoba plátce DPH.
Neohlídala jsem si ji a dostala jsem se do mínusu, tak to vyřeším osobním vkladem a hotovo? Četla jsem něco o zpětném výběru, tomu nerozumím. Nebude se jednat o vysokou částku. Během roku normálně vybírám z účtu a převádím do pokladny.

Větší problém mám s tím, že budeme od rodičů kupovat nákladní auto za cca 400 tis., ale peníze jsme jim už dali ve formě splátek úvěru, který na něj měli. Nemůžu dát přece do pokladny tak vysoký osobní vklad.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Doučování daňové evidence
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 07, 2013 »

Dobrý den, v DE není povinnost sledovat stav pokladny ani bú, taktéž v DAP je vykázání zůstatků v pokladně a na účtě dobrovolné.
Podstatná je evidence daňově uznatelných příjmů a výdajů .
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 08, 2013 »

Děkuji, ale při případné kontrole by asi FÚ chtěl prokázat, kde jsme ty peníze vzali.

A na delší dobu snad poslední nejasnost.
Dostala jsem ODD, resp. fi. vystavila doklad s názvem dobropis, kde je uveden druh zboží, důvod opravy - vrácení, číslo původního dokladu a částka bez daně, s daní a celkem, která nám má být dobropisována.
Dle zákona o DPH tam má být uvedeno:
h) rozdíl mezi opraveným a původním základem daně,
i) rozdíl mezi opravenou a původní daní,
j) rozdíl mezi opravenou a původní částkou, kterou osoba, která plnění uskutečňuje, získala nebo má získat za uskutečňované plnění celkem.
Je tedy chyba, když tam výše uvedené není uvedeno a mám požadovat vystavení nového ODD? Takových dobropisů mám několik, někdy jsou na celou částku původní faktury, někdy na její část.

Zápočet musí být podepsaný z obou stran?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doučování daňové evidence
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 08, 2013 »

Jak píše paní Jaromíra, v DE nemáte povinnost sledovat stav pokladny. V dobrovolné evidenci peněžních prostředků můžete být i v mínusu, nehrozí za to žádná pokuta. Řeším tak, že na Silvestra snížím stav pokladny (někdy i na nulu) výběrem pro osobní spotřebu. Na Nový rok dám vlastní vklad ve výši 1,- Kč, který na konci roku upravím tak, aby pokladna nebyla během roku v mínusu.  

Pokud jde o nákladní auto, tak tam podle mého názoru stačí karta majetku. Úhradu faktury byste museli prokazovat pouze v případě, že budete uplatňovat odpisy HM a FÚ by chtěl prověřit, zda nemáte neuhrazený závazek z titulu pořízení HM, od jehož splatnosti uplynulo 36 měsíců (§ 23/3/a/bod 12. ZDP). Platba tedy nemusí nutně projít pokladnou, pouze musíte být schopni v případě potřeby prokázat, že jste ji opravdu zaplatili.  
 
Proč řešíte, zda má opravný daňový doklad všechny náležitosti? To je problém vystavitele. Nebo myslíte, že na základě neúplného DD nemusíte snížit nárok na odpočet?

Jednostranný zápočet nemusí být podepsaný z obou stran, oboustranný zápočet ano (základní úprava v § 580 a 581 obč. zákoníku, zbytek v § 358 až 364 obch.zákoníku).
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 09, 2013 »

Paní Zdeno, moc vám děkuji.
Logicky však nemůžu být v pokladně v mínusu a zároveň ani není logické, když zapomenu zanést v nějakém měsíci doklad (který se opravu platil v dubnu, ale do  pokladny v programu ho zadám až v květnu), ale dobře, prostě to tak funguje.

U toho nákladního auta právě budeme odpisy uplatňovat. A zdá se mi podezřelé, vložit do pokladny osobní vklad 400 tis. a z toho koupit auto, navíc, když je to v rodině.

Opravný DD řeším z toho důvodu, abych neměla problém, kdyby přišla kontrola, že ten doklad není v pořádku. Odpočet neřeším, ten je jasný.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doučování daňové evidence
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 09, 2013 »

Zkuste se na to podívat z jiného úhlu. Jestliže nejste povinna vést pokladnu, tak si prostě vedete nějaké zápisky o penězích a nesledujete zůstatky. Také to nedokážu skousnout, a když už pokladnu vedu, tak se snažím vést ji korektně. Se zapomenutými doklady nemám problém, zkrátka je zapíši později. Často také využívám souhrnných dokladů, kdy jeden druh výdaje, například poštovné nebo PHM, zapisuji pod jedním výdajovým pokladním dokladem až na konci měsíce nebo čtvrtletí.

Nákup auta podle mého názoru opravdu nemusí projít pokladnou. Zaplatil z osobních prostředků, které nebyly určeny k podnikání, a pak teprve auto vložil do OM.

Náležitosti DD musíte řešit v případě, kdy si uplatňujete nárok na odpočet. Pokud nárok snižujete, tak jste někdy povinna snížit nárok i bez dokladu. Jediný, kdo může mít problém s kontrolou, je dodavatel, který vystavil ODD.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #24 kdy: Leden 15, 2014 »

Omlouvám se, že jsem nezareagovala, s dítětem v zádech mám trochu problém s časem věnovat se papírům tak, jak bych potřebovala.
Můžu mít další dotaz k přiznání DPH? V 1., 2. a 3. q. byl vypořádací koeficient 0% (nikdy nic nekrátíme, účetní mi říkala, že to tak má být) a teď ve 4.q mi tam automaticky vyskočilo 100% a Pohoda píše, že to tak má být a nic dalšího se mi k tomu nepodařilo najít. Můžete mi poradit, zda to je ok? Nejdříve 3 kvartály 0% a ve 4 kvartálu 100%?
Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doučování daňové evidence
« Odpověď #25 kdy: Leden 15, 2014 »

Vypořádací koeficient (ř. 53) se vyplňuje jen v přiznání za poslední zdaňovací období. Pokud krátíte nárok na odpočet (uskutečňujete osvobozená plnění bez nároku na odpočet), tak v průběhu roku používáte zálohový koeficient, který se uvádí na ř. 52. Jestli nic nekrátíte, tak nemá smysl tento řádek vyplňovat a dělat na konci roku vypořádání.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #26 kdy: Leden 15, 2014 »

Nárok na odpočet nekrátím, ale teď ve 4.q mi tam skočilo automaticky 100% a nemůžu to nijak smazat. Má tam tedy být 0 nebo 100%? Pohoda píše, že dělá na konci roku vypořádání automaticky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doučování daňové evidence
« Odpověď #27 kdy: Leden 15, 2014 »

Nechejte tam 100%.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #28 kdy: Leden 16, 2014 »

Dobře, děkuji :)
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #29 kdy: Únor 14, 2014 »

Jaká předkontace je v daňové evidenci pro důchodové spoření 2. pilíř zaměstnance? Nedaňový výdaj? Pohoda mi na to vytváří samostatný závazek. Děkuji.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]