Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Doučování daňové evidence  (Přečteno 11835 krát)

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« kdy: Červenec 22, 2013 »

Dobrý den,

hledám někoho, kdo by mě naučil vést daňovou evidenci formou doučování (nejlépe přes skype). Žádný kurz nemám, jen hrubé základy a spoustu nejasností a otázek (hlavně předkontace, správnost vedení daňových výdajů, atd.).

Děkuji.
Markéta
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doučování daňové evidence
« Odpověď #1 kdy: Červenec 22, 2013 »

Neuvedla jste, v jakém programu pracujete.

Daňová evidence nemá žádná pevná pravidla. Každý ji může vést tak, jak mu to vyhovuje. Hlavní je, abyste správně stanovila základ daně. To znamená znát zákon o daních z příjmů. Pročtěte hlavně § 24 a § 25 ZDP. Dále doporučuji pročíst pokyn D 6.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #2 kdy: Červenec 22, 2013 »

Používám Pohodu, zákony přečtu. Udělat DPH je brnkačka, ale právě správné stanovení základu daně, dlouhodobý majetek, předkontace - v tom plavu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doučování daňové evidence
« Odpověď #3 kdy: Červenec 22, 2013 »

S Pohodou nepracuji, takže neporadím.

K ocenění dlouhodobého majetku prostudujte § 47 vyhl. 500/2002 Sb.
Odpisy HM najdete v § 26 až 32 ZDP. Pořízení nehmotného majetku nebo jeho TZ jde bez ohledu na výši pořizovací ceny rovnou do výdajů podle § 24/2/zn ZDP.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Doučování daňové evidence
« Odpověď #4 kdy: Červenec 23, 2013 »

Základy k vedení daňové evidence můžete načerpat na http://www.jakpodnikat.cz/danova-evidence.php
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #5 kdy: Červenec 23, 2013 »

Děkuji, prostuduji, ale praxe je pak jiná. Jen jsem se zeptala, zda někdo neví o někom, kdo by mě daňovou evidenci doučil (samozřejmě ne zadarmo). S Pohodou pracovat umím. Spíš potřebuji zkontrolovat správnost předkontací, jak udělat technické zhodnocení, jak správně evidovat výdaje a příjmy. Odpovědi na moje nejasnosti jsem na internetu nenašla.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #6 kdy: Říjen 13, 2013 »

Prosím o radu, kam zaúčtovat v DE pokutu za dopravní přestupek (auto slouží k podnikání). Bude to ostatní výdaj nedaňový? Provozní režie asi těžko..
A dále: bankovní poplatky jsou provozní režie, ale poplatek za bezhotovostní převod z kreditní karty bude ostatní výdaj nedaňový, že? Kreditní karta neslouží k podnikání.
A poslední, bylo mi řečeno, že u člověka, kterému dělám DE, je většinou všechno provozní režie a poradce mi řekl, že je jedno, zda účtuju do provozní režie nebo materiálu, že záleží jen na daňových/nedaňových výdajích, tak v tom mám trochu zmatek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doučování daňové evidence
« Odpověď #7 kdy: Říjen 13, 2013 »

Pokuta za dopravní přestupek je ostatní nedaňový výdaj.

Jestliže byl bezhotovostní převod spojen s výdajem na podnikání, tak bych uplatnila i poplatek.

V daňové evidenci vše záleží na daňových/nedaňových výdajích. Je jen na Vás, zda a jak je budete členit.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #8 kdy: Říjen 13, 2013 »

Děkuji za rychlou odpověď. Peníze jsme převedli, abychom uhradili závazek, ale zase je vrátíme zpátky na kartu, až dodavatel zaplatí. Eviduji to jako ostatní příjem/výdaj nedaňový. Když poplatek neuplatním, tak to chyba nebude, ne? Maximálně ošidím sebe.
Jsem opravdu začátečník, tak se omlouvám za hloupé dotazy.. Ještě se ujišťuji, že v DE nemusím vést pokladu podle skutečnosti a mohu z podnikatelského na běžný účet převádět kolik peněz chci? Rádi bychom dali koncem roku nějaké peníze stranou..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doučování daňové evidence
« Odpověď #9 kdy: Říjen 13, 2013 »

Nedaňovým výdajem nemůžete nic zkazit. Jak jste napsala, ošidíte maximálně sebe a za to Vás FÚ nepotrestá. Ale podnikatel se může zlobit, že platí vysoké daně a odvádí zbytečně vysoké pojistné na ZP a SP. Poplatek za platbu kartou určitě není tak velký, aby ho neuplatněný výdaj položil na lopatky.

V DE vůbec nemusíte vést pokladnu. Pokud uvedete stav pokladny a banky a stav ostatního majetku (drobný majetek, dříve DKP) v daňovém přiznání, tak pouze dobrovolně, není to povinný údaj. Peníze v pokladně i na bankovním účtu patří podnikateli, který si je může vybírat kdykoliv a v jakémkoliv množství. Vlastní výběry a vklady nijak neovlivní výpočet daně, takže přesuny peněz nehrají roli. Pokud by si například třikrát týdně vybíral z bankomatu, tak bych do daňových výdajů uplatnila jen poměrnou část poplatků za výběry.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #10 kdy: Říjen 23, 2013 »

Moc moc děkuji za pomoc. Určitě se ještě ozvu.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #11 kdy: Listopad 10, 2013 »

Tak jsem narazila na další nejasnosti. Poradil by mi někdo?
1. Technické zhodnocení auta - koupil se motor a k němu se ještě dokupovaly součástky. Udělala bych to tak, že všechny položky sečtu a uvedu v TZ jednu částku, ale nevím, jaké tam mám uvést datum a jak ho pak popřípadě prokázat (napadá mě jedině datum dle záznamu o provozu vozidla, ale to už se jelo naostro).

2. Když zadávám do programu doklady, zadám nejdříve základ daně, program vypočítá daň (která se často liší od dokladu) a celkovou částku zaokrouhlím, aby seděla s dokladem. Bylo mi řečeno, ať to tak dělám, ale tady jsem četla, že někdo zadává z dokladu základ daně + dph a pak zaokrouhluje. Co je správně?

3. V programu 602XML mi nejde otevřít soubor xml, resp. vidím jen znaky a pár čísel, nevidím dokument v klasické podobě, jako kdybych ho vytiskla, konkrétně mám na mysli přiznání k dph. Kde dělám chybu?

Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doučování daňové evidence
« Odpověď #12 kdy: Listopad 10, 2013 »

1. Proč TZ? Přidáváte do auta druhý motor, nebo přestavujete Trabanta na Jaguára?

2. U přijatých běžných DD zadávám základ daně a daň podle dokladu (nižší daň pouze v případě, že by dodavatel vyčíslil nesprávně vyšší DPH). Vzhledem k tomu, že se jedná o haléřové záležitosti, nijak neřeším, co je správně.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Doučování daňové evidence
« Odpověď #13 kdy: Listopad 11, 2013 »

1. Jedná se o výměnu motoru nákladního auta, částka je nad 40 000,- a výsledkem je snížení spotřeby.
2. Takže je jedno, jak se to dělá?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doučování daňové evidence
« Odpověď #14 kdy: Listopad 11, 2013 »

1. Nejde o TZ (nedošlo ke změně technických parametrů, ani k rozšíření použitelnosti či vybavenosti auta), nýbrž o opravu (uvedení auta do provozuschopného stavu). U oprav neposuzujete cenu.

2. Podle mého názoru je to jedno, pochybuji, že by kontrola řešila haléře. Odečítám si daň v takové výši, v jaké ji odvedl dodavatel.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2