Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: 2 auta v majetku - paušální výdaje  (Přečteno 1812 krát)

Katjez

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 auta v majetku - paušální výdaje
« kdy: Červenec 16, 2013 »

Dobrý den, mám několik dotazů týkajících se uplatňování výdajů na auto.
OSVČ, plátce DPH, 2 osobní automobily v OM - jedno auto používáno výhradně pro podnikání - uplatňuji paušál 5000,- Kč měsíčně,
druhé auto používáno jak pro podnikání, tak pro soukromé účely - ráda bych uplatňovala paušál 4000,- měsíčně.
1) je to vůbec možné?
2) patří k nákladům, které je možné uplatnit v prokázané výši také výdaje na mytí vozu?
3) na daňovém dokladu není uvedeno, k jakému autu se doklad vztahuje - stačí pouze mnou ručně napsaná poznámka, o který vůz šlo?
4) pokud vím, výdaje na vůz (pokud je používán k soukromým účelům) se krátí o 20% (kromě parkovného a PHM), jak je to ale s DPH - uplatňuji celé nebo také pouze těch 80%
5) a poslední (možná trochu hloupá otázka) - pokud budu uplatňovat pouze těch 80% DPH, jak toto všechno zapíšu do deníku? - 80% základu půjde do daňových výdajů, 80% DPH do DPH a zbytek výdajů včetně DPH uvedu do nedaňových výdajů?
Knihy jízd samozřejmě vedu.
Moc děkuji za pomoc a Vaše odpovědi,
Kateřina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
2 auta v majetku - paušální výdaje
« Odpověď #1 kdy: Červenec 18, 2013 »

1) Ano.
2) Ano. Výdaje na mytí vozu, u kterého uplatníte krácený paušální výdaj na dopravu, zkraťte o 20%.
3) Podle mého názoru stačí.
4) DPH (též z PHM a parkovného) uplatníte podle skutečného poměru využití vozu k ekonomickým činnostem a k soukromým účelům (poměr podle knihy jízd).
IP zaznamenána

Katjez

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 auta v majetku - paušální výdaje
« Odpověď #2 kdy: Červenec 18, 2013 »

Moc děkuji za odpověď, ještě bych se ráda zeptala na jednu otázku.
V roce 2010 jsem do podnikání vložila osobní automobil, který jsem používala výhradně pro podnikání a uplatňovala měsíční paušál 5000,- Kč.
Nyní jsem v dubnu letošního roku koupila nové auto, které bych chtěla používat jen pro podnikání a starší používat i pro soukromé účely. Je to možné?
Jsem čtvrtletní plátce daně a v letošním roce jsem náklady na menší auto nekrátila ani neuplatňovala krácené DPH.
Tuším správně, že by to pro mě znamenalo opravné daňové přiznání za minulý kvartál? Mělo by to i jiné důsledky?
Moc děkuji za odpověď
KJ
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
2 auta v majetku - paušální výdaje
« Odpověď #3 kdy: Červenec 18, 2013 »

Můžete mít v obchodním majetku 2 auta. Jedno budete používat výhradně pro podnikání a druhé pro podnikání i k soukromým účelům.
Jestliže jste v prvním čtvrtletí používala menší auto výhradně k podnikání, tak nemáte důvod zpětně něco krátit či opravovat. Krátit začnete až od měsíce, ve kterém začnete auto využívat i pro soukromé účely. Jestli už máte hotové přiznání za 2. čtvrtletí, tak upravte knihu jízd tak, aby byla obě auta do června využívána jen k podnikání a s krácením začněte až od července.
IP zaznamenána
Stran: [1]