Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Úrok z prodlení  (Přečteno 6849 krát)

Kačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Úrok z prodlení
« kdy: Duben 28, 2013 »

Dobrý dne,
chtěla bych se zeptat na výpočet výše úroků z prodlení, já sama postupuji podle ustanovení § 369, zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, a ustanovení § 1 nařízení vlády 142/1994 Sb., kterým se stanoví výše úroků z prodlení, ve znění pozdějších předpisů (výše úroků z prodlení odpovídá  roční  výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o sedm procentních bodů. V každém kalendářním pololetí, v němž trvá prodlení dlužníka, je výše úroků z prodlení závislá na výši repo sazby stanovené Českou národní  bankou  a  platné  pro  první  den  příslušného  kalendářního pololetí), ale v pátek mi přišla faktury od firmy na úroky ve výši 4 579,13 Kč za 37 dnů prodlení za faktury ve výši 61 055,00 Kč. Já došla k částce 436,13 Kč, což je 10x menší částka.

Jsem asi naivní, ale zákon neplatí pro všecky stejný? Může si firma naúčtovat úroky z prodlení, jaké si sama určí? V původní faktuře jsem nenašla žádnou větičku, kde by se o výši úroků z prodlení zmiňovali.

Moc děkuji za odpověď.
Kačka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úrok z prodlení
« Odpověď #1 kdy: Duben 28, 2013 »

Úrok z prodlení se nesjednává na faktuře (faktura není smluvní dokument), ale ve smlouvě. Pokud není úrok z prodlení sjednán smluvně, tak nastupuje výpočet podle obchodního zákoníku (dle NV 142/1994). Firma zřejmě účtuje úrokovou sazbu, kterou jste si sjednali.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Úrok z prodlení
« Odpověď #2 kdy: Duben 29, 2013 »

Dobrý den Kačko.
Mohu se zeptat, zda Vám odběratel ten úrok za 37 dní prodlení zaplatí?
IP zaznamenána

Kačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Úrok z prodlení
« Odpověď #3 kdy: Květen 07, 2013 »

Dobrý dne Marie66,

bohužel to nevím, jestli nám to zaplatí!!! Dohnala jsem to až k soudu, sepsala jsem NÁVRHY (ano, nespletla jsem se píšu v množném čísle) PLATEBNÍCH PŘÍKAZŮ (kde jsem uvedla částku, kterou nám firmy dluží a k tomu tu větičku o úrocích a soudních poplatcích) a teď čekáme, jestli firmy zaplatí alespoň když jim to nařídí soud.  Zaplacení faktury o 90 dní později nebo také po půl roce není žádná ojedinělá situace. Svůj čas trávím psaní upomínek a výhružných mailů. K soudu jsem dala firmy, které dluží déle jak ROK a nereagují na mé dopisy a upomínky!!!  Ony ty úroky ze zákona nejsou tak vysoké, rozhodně na tom ten dodavatel nezbohatne (mluvím ve stokorunách za dlužné částky v desetitisících), zákon mluví ještě o poplatku z prodlení, který by už byl o dost vyšší, ale to si mohou naúčtovat jen pronajímatelé, na nezaplacené faktury se to nedá použít, alespoň tak jsem to vyčetla. Právníka si neplatíme.
Úroky po někom, kdo zaplatí bez soudních tahanic  - nechceme, jsme rádi, že vůbec zaplatí a my můžeme peníze poslat dále (na uhrazení našich závazků). Tohle je opravdu hrozná doba.
Můj klient podniká v autodopravě 19 let a takhle daleko (tím myslím SOUD a úroky z prodlení) jsme to dohnali poprvé, nemohu tedy nepsat větší zkušenosti.

Kačka
IP zaznamenána

Kačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Úrok z prodlení
« Odpověď #4 kdy: Květen 07, 2013 »

Teď jsem si Vaší otázku přečetla znovu a kroutím nad sebou hlavou, já o koze a Vy o voze. :-) Ten MEGA úrok ve výši skoro 5 tis. za 37 dní z částky 61 tis., musí zaplatit můj klient za opravu vozu v AUTOSERVISU.

Na 100% jsem si jistá, že jestli můj klient dostal v autoservisu nějakou smlouvu k podpisu, tak ji podepisoval a vůbec to nečetl. Jo, jo..... tak teď to vyjde draho.......
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Úrok z prodlení
« Odpověď #5 kdy: Květen 07, 2013 »

Ano, přesně vím, o čem píšete. S pohledávkami se potýkám stále, a způsobuje mi to (zvláště v zimě) značné problémy při placení našich závazků. Je to fakt hrozná doba a nikdy před tím jsem takové potíže nepociťovala. A to jsem jenom zadavatelka plateb - externí účetní.
Také jsme rádi, že odběratel zaplatí pohledávku. Vymožené úroky nechává klient právní zástupkyni.
Mě zaujala ta fakturace úroků z prodlení, protože to \"neřešíme\".
Mám celkem dost zkušeností s platebními příkazy od soudu, či dokonce s exekucemi. PO jsou převáděny na bílé koně, OSVČ jsou nezvěstní (poslední DPFO podali třeba v roce 2004), nemají žádný majetek, nepodnikají, ....
Jelikož stále probíhá nějaké řešení - exekuce, konkuryy, insolvence.... tak mám v evidenci pohledávky např. z roku 2007, které nejsou promlčené ani zaplacené :-). FO vede účetnictví, tak nejen DPH, ale i DPFO je zaplacena. Ach jo.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Úrok z prodlení
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2014 »

Dobrý den, tušíte někdo, který § nového občanského zákoníku upravuje úrok z prodlení, nahrazuje NV 142/1994? Děkuji, J
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úrok z prodlení
« Odpověď #7 kdy: Leden 14, 2014 »

Úrok z prodlení upravuje § 1968 a následující. Výši úroku stanoví vláda nařízením (351/2013 Sb.). Pročtěte články zde:
http://www.epravo.cz/top/clanky/uroky-z-prodleni-nove-od-1-1-2014-92935.html
http://www.mesec.cz/clanky/uroky-z-prodleni-podle-noveho-obcanskeho-zakoniku-od-1-1-2014/
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Úrok z prodlení
« Odpověď #8 kdy: Leden 14, 2014 »

Moc děkuji, paní Zdeno.
IP zaznamenána
Stran: [1]