Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: kniha bankovního účtu a pokladny  (Přečteno 2592 krát)

agnes

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
kniha bankovního účtu a pokladny
« kdy: Duben 09, 2013 »

Dobrý den, chci se zeptat, zda musí fyzická osoba podnikatel, plátce DPH vést knihu bankovního účtu a pokladny. Vím, že je to lepší pro přehled, ale je to zákonem nařízené? Musím na konci roku v daňovém přiznání uvádět stav na bankovním účtu ke konci roku?

Děkuji mockrát za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
kniha bankovního účtu a pokladny
« Odpověď #1 kdy: Duben 09, 2013 »

Pokud vede daňovou evidenci, tak sleduje jen daňové příjmy a výdaje. Nemusí vést banku a pokladnu, ale musí umět prokázat, že skutečně došlo k pohybu peněz. Uvedení stavu finančních prostředků v daňovém přiznání není povinné.
IP zaznamenána

agnes

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
kniha bankovního účtu a pokladny
« Odpověď #2 kdy: Duben 09, 2013 »

Děkuji mockrát za odpověď.
IP zaznamenána

Kajula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
kniha bankovního účtu a pokladny
« Odpověď #3 kdy: Duben 30, 2013 »

Dobrý den. Podnikatel dosud vedl v daň.evidenci pokladna a banku. Je možné v průběhu roku změnit a nevést pokladnu i banku? K podnikatelským aktivitám i soukromě by používal soukromý účet. Na konci roku by sečetl platby, které se týkají podnikání. Děkuji a přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
kniha bankovního účtu a pokladny
« Odpověď #4 kdy: Květen 01, 2013 »

Ano, je to možné.
IP zaznamenána

maňas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
kniha bankovního účtu a pokladny
« Odpověď #5 kdy: Červen 12, 2013 »

Dobrý den, chci se prosím Vás zeptat. Před týdnem jsem se stal živnostníkem a o těhle věcech vůbec nic zatím nevím. Nemám firemní účet. Dnes jsem se domluvil se zákazníkem, což je firma, že mu v pátek pošlu zboží a fakturu. On tvrdí, že platbu si klidně můžu nechat jako živnostník poslat na soukromí účet. Známá, co do toho trošku vidí víc než já, zase tvrdí, že to možný není kvůli finančnímu úřadu. Tak nevím co mám dělat. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
kniha bankovního účtu a pokladny
« Odpověď #6 kdy: Červen 13, 2013 »

Nic Vám nebrání nechat si poslat platbu na soukromý účet. Pokud budete používat soukromý účet i k podnikání, tak Vám nesmí vadit, že při kontrole finanční úřad uvidí i Vaše soukromé příjmy (může se ptát, o jaké příjmy se jedná, zda jsou zdaněné) a soukromé výdaje. Bankovní poplatky si uplatňujte ve výdajích jen ve výši, která odpovídá poměru soukromých a podnikatelských pohybů na účtu, například 50%.
Jestli očekáváte hodně bezhotovostních plateb, tak si raději zřiďte firemní účet, ať máte lepší přehled.  Například ve Fio nebo v  mBank  bude většina bankovních operací zadarmo. Kvůli několika platbám za rok nemá zřízení zvláštního účtu smysl, na ty můžete využít svůj osobní účet.
IP zaznamenána
Stran: [1]