Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Příležitostný příjem  (Přečteno 13063 krát)

Charleska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Příležitostný příjem
« kdy: Březen 06, 2013 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na situaci, v níž nevím jak přesně postupovat, abych neobcházela zákon. Jsem student a k tomu pracuji na HPP, takže zaměstnavatel za mě odvádí sociální i zdravotní. Právě se mi naskytla přílěžitost si vydělat jednorázový vedlejší příjem. Společně s kamarádkami objednávám zboží z Anglie, pro naši potřebu. Ale nyní se mi ozvalo více dívek tak jsem se rozhodla, že zboží objednám svým jménem a veškeré náklady a čas s yvřizovánim beru na sebe a proto si na zboží přidám např. o 50-100,- více než koupím. Celkově si tak vydělám 2500, musím tuto částku zdanit a kdy? Do jaké výše si mohu vydělat bez danění příjmu? A  v případě, že bych zboží takto chtěla objednat 4x do roka a tudíž si tak vydělat třeba 10 000,- co si musím pro to zřídit? Činnost nechci provozovat jako podnikatelskou(zřizovat e-shop apod.), jde o objednání zboží známým.

Předem velmi děkuji za odpověď jsem v tomto oboru trochu zmatená
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #1 kdy: Březen 06, 2013 »

Příležitostný (jednorázový) příjem je osvobozen od daně až do výše 20 tis. Kč za rok. Pokud byste tuto činnost provozovala opakovaně (4 x do roka), tak byste si měla bez ohledu na výši příjmů vyřídit živnostenské oprávnění.
IP zaznamenána

Charleska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Příležitostný příjem
« Odpověď #2 kdy: Březen 06, 2013 »

20 tis se počítá jako zisk, nebo celkový příjem (bez ohledu na náklady)? Moc díky za odpověď! Pokud bych tedy chtěla v činnosti pokračovat lze si ted zřídit ŽL a tyto příjmy vč. toho prvního uznat zpětně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #3 kdy: Březen 06, 2013 »

Počítá se celkový příjem.
Živnostenské oprávnění máte vyřízené během 1 dne, mohla byste to stihnout ještě před uskutečněním prvního obchodu. Pokud si vyřídíte ŽL později, tak by se ten první obchod správně neměl zahrnovat do příjmů ze živnosti zpětně, ale pochybuji, že to někdo bude kontrolovat.
IP zaznamenána

Charleska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Příležitostný příjem
« Odpověď #4 kdy: Březen 06, 2013 »

TEn první obchod jsem již uskutečnila a čekám na zboží(proto už ani nestíhám ŽL), prozatím nemám v plánu v této činnosti pokračovat, ale chtěla jsem se poptat, pro případ, že bych změnila názor a rozhodla se objednat třeba ještě jednou tak abych něco nezanedbala..:) Děkuji vám moc:)
IP zaznamenána

lagunka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Příležitostný příjem
« Odpověď #5 kdy: Březen 27, 2013 »

Jsem zaměstnána na HPP jako účetní. Podnikatel, který má daňovou evidenci mě požádal, abych mu ji dala do kupy a vyplnila daňové přiznání a vyúčtování pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu - jednalo by se o jednorázovou práci. Sepsal by se mnou smlouvu o dílo v částce cca 5-10 tis.Kč
a) musím jako zaměstnanec uvést do přiznání daně z příjmů tuto částku nebo ji nemusím přiznat (příležitostná činnost)
b) může si podnikatel dát tuto částku do výdajů ?

Předem děkuji za odpověď.  Anička
IP zaznamenána

Tomáš Vyskočil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
    • http://www.danovka.cz
Příležitostný příjem
« Odpověď #6 kdy: Březen 27, 2013 »

Zdravím kolegyně účetní,

podle mého názoru:

a) nebuduli spekulovat nad tím, jestli se jedná nebo nejedná o příležitostnou činnostu podle §10 ods.1 písmena a) ZDP, a bylo-li by to za 10tis, tak nemusíte přiznávat, protože příjmy podle uvedeného paragrafu jsou do 20tis osvobozeny od daně, to osvobození je však v úhrnu za celý rok, takže kdyby následovala další a další smlouva o dílo, tak se to sčítá.
b) osobně si myslím, že si to podnikatel dát do daní nemůže.

A zde se dostávám k té polemice, zda se jedná nebo nejedná o příležitostnou činnost. Pokud by totiž smlouva o dílo byla napsána na předmět, vedení daňové evidence, příprava daňového příznání a přehledy pojištění, tak si myslím, že tak být nemůže, jelikož vedení daňové evidence je vázaná živnost, kterou lze provozovat nejen splnění základních podmínek pro živnost, ale i doložením vzdělání a podle druhu vzdělání odpovídající praxe. Z tohoto pohledu osobně si tedy myslím, že by se o příležitostnou činnost jedna nemohlo, tudíž ani podnikatel by nemohl uplatnit daňový výdaj. Další otázkou však je, kdo to taky bude kontrolovat, ale náhoda je blbec od podkovy, jak se někde zpívá.

Nicméně počkejme, co na to ostatní kolegyně, toto je můj názor.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2013 »

Domnívám se, že smlouva (smlouva o dílo nebo smlouva příkazní) na jednorázové zpracování DE by mohla být považována za příležitostnou činnost. Živnostenského oprávnění by bylo třeba v případě, kdyby tato činnost byla vykonávána soustavně (opakovaně, pro více podnikatelů) nebo se záměrem ji opakovat (zpracovávat podnikateli DE každý rok).
Příjmy z příležitostné činnosti do 20 tis. Kč za rok jsou osvobozeny od daně, paní účetní je tedy nemusí uvádět v daňovém přiznání. Podnikatel si může dát částku do výdajů.
IP zaznamenána

JanaJir

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Příležitostný příjem
« Odpověď #8 kdy: Říjen 19, 2013 »

Dobry den,
chci se zeptat na tema prijmy pestitele - jednorazove.
Chceme prodat nadurodu vlasskych orechu, ale obchodnik ode me chce fakturu. Mohu vydat fakturu, na ktere nebude ICO (jelikoz zadne ICO nemam) ?

Dekuji
S pozdravem
Jana Jir.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #9 kdy: Říjen 19, 2013 »

Ano, fakturu může vystavit i nepodnikatel.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Příležitostný příjem
« Odpověď #10 kdy: Březen 13, 2015 »

Kamarád nám pomohl s opravou auta. Pro něj to bude příležitostný příjem do 30 tis., který nemusí uvádět v daňovém přiznání a mně od něj stačí příjmový pokladní doklad, abych si ho mohla dát do nákladů?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #11 kdy: Březen 14, 2015 »

Ano.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
Příležitostný příjem
« Odpověď #12 kdy: Březen 14, 2015 »

Děkuji.
IP zaznamenána

ostrezy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Příležitostný příjem
« Odpověď #13 kdy: Březen 19, 2015 »

Dobrý večer Zdeni,
jdu si k Vám opět pro radu.
Pokud bych pro známého provedla administrativní práce (pozakládat smlouvy, udělat přehledy apod.) práce cca na 5 dní, odnesla bych si domu a pak donesla hotovu práci. Nikdy více by se to neopakovalo, jen teď potřebuje pomocnou ruku. Jde stále o příležitostnou činnost? Cena za odvedenou práci byla cca 10 až 15tis. A pokud ano, musí být na to nějaká smlouvu nebo stačí ústní dohoda?
A co zdravotní a sociální, vznikly by nějaké odvody?
Předem děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #14 kdy: Březen 19, 2015 »

Dobrý večer.

Podle mého názoru by se to dalo považovat za příležitostnou činnost. Stačí ústí dohoda. Pro případ, že by měl známý kontrolu, si připravte vysvětlení, že šlo o krátkodobou, nahodilou činnost bez záměru opakování, kterou jste vykonávala samostatně, aby to neposoudili jako závislou činnost.
Příjmy z příležitostné činnosti nepodléhají odvodům na ZP a SP.

Jestli je známý zaregistrovaný na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti, tak byste mohli uzavřít dohodu o provedení práce.
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php
IP zaznamenána
Stran: [1] 2