Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z paušálu na skutečné výdaje  (Přečteno 8069 krát)

cateli

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 67
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« kdy: Únor 22, 2013 »

dobrý den, prosím o radu, klient nakoupil traktor, naviják a mlátičku, takže bude mít spoustu odpisů a výdaje paušálem už se mu nevyplatí. Přál by si přechod na skutečné výdaje. Je mi jasné, že musím udělat dodatečné daňové přiznání k loňskému roku, kde dodaním pohledávky a závazky. Ale dodaňuji a oddaňuji to, co jsem měla v dodatečném přiznání při přechodu na paušál nebo to, co jsem měla na začátku roku 2012 jako nezaplacené? Takto obráceně to nemůžu nikde najít a jsem v tom už úplně ztracená. děkuji za pomoc. A paní Zdeno, jste superžena, jak to všechno takhle zvládáte :-)
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #1 kdy: Únor 22, 2013 »

Dobrý den,

při přechodu z paušálu na skutečné výdaje dodaňujete pouze pohledávky.Závazky se nedodaňují ( byly obsaženy v %), při úhradě v roce 2012 budou
nedaňové.
Dodaňujete pohledávky k 31.12.2011.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #2 kdy: Únor 22, 2013 »

Ještě doplním :

Základ daně se upraví i o nespotřebované zásoby.
IP zaznamenána

cateli

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 67
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #3 kdy: Únor 23, 2013 »

Děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji za jasnou odpověď :-)
IP zaznamenána

pedy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #4 kdy: Listopad 25, 2015 »

Dobrý den, jsem osčv a od roku 2011 vedu daňovou evidenci a uplatňuji skutečné výdaje. Mohu za rok 2015 uplatnit výdaje paušálem? Problém je že ještě tento a příští rok bych měla odepisovat pořízené stroje..(dva odepisuji 4 roky a jeden 3 roky, všechny jsou na5 let odpisů)....jak mám postupovat? Mockrát děkuji za odpovědi, velmi si této poradny vážím, na úřadě se člověk nedozví nic kloudného :-(. Ted už se mi skutečné výdaje výrazně nevyplatí :-(
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #5 kdy: Listopad 25, 2015 »

V odpisech nevidím problém. I v letech, ve kterých uplatníte paušál, si poznamenáte roční odpisy na karty majetku.  Odpisy budou zahrnuté v paušálu, nebudete je nikde uvádět.

Pokud jste v daňovém přiznání za rok 2014 vykázala nějaké pohledávky, které by při úhradě byly daňovým příjmem, zásoby, nebo zůstatky rezerv, tak budete muset podat dodatečné přiznání (do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2015, ve kterém uplatníte paušální výdaje) a zvýšit základ daně roku 2014. Jestliže jste měla k 31.12.2014 závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem, tak o ně můžete základ daně roku 2014 snížit. Pokud se po těchto úpravách zvýší základ daně roku 2014, tak byste měla podat opravný přehled o příjmech a výdajích na OSSZ.

Pokud jste neměla na konci roku 2014 žádné daňové pohledávky, zásoby, nebo nevyčerpané rezervy, tak nemáte žádné povinnosti. Prostě si v přiznání za rok 2015 uplatníte výdaje procentem z příjmů.
IP zaznamenána

pedy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #6 kdy: Listopad 26, 2015 »

To je skvělá zpráva, žádné pohledávky jsem na konci roku 2014 neměla. doklady a účtenky potřebné při vykazování skutečných výdajů již tedy z rok 2015 nepotřebuji, prostě použiji paušál...mockrát děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Monka03

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #7 kdy: Březen 18, 2016 »

Dobrý den,
mám dotaz k přechodu z paušálních výdajů na skutečné....jak je to s dodaněním zásob. U paušálních výdajů se neeviduji, takže jsou nulové? Nebo je musím dodanit a v dalším roce, když tyto zásoby prodám je zdaním podruhé??

děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #8 kdy: Březen 19, 2016 »

Podle ustanovení § 23/8/b) bod 3. zákona o daních z příjmů se dodaňují pouze pohledávky, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #9 kdy: Březen 20, 2016 »

Přechod z výdajů procentem na výdaje podle skutečnosti viz http://www.jakpodnikat.cz/prechod-z-pausalnich-vydaju-na-skutecne.php
IP zaznamenána

Michaela21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Přechod z paušálu na skutečné výdaje
« Odpověď #10 kdy: Březen 20, 2016 »

Dobrý den, slyšela jsem, že u příjmů z pronájmu se už nebude moci přecházet z paušálních výdajů na skutečné, ale jak kdo v roce 2015 začne, tak musí pokračovat! ALE NIKDO Z OKOLÍ O TOM NEVÍ ANI MI TO NIJAK NEPOTVRDIL, nevííte náhodou něco o tom?  Děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]