Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdanění dotací  (Přečteno 4417 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění dotací
« kdy: Říjen 29, 2012 »

Dobrý den, jen bych se potřebovala poradit zda účtuji správně.

Manžel je soukr.zemědělec a čerpá dotace na plochu SZIF. Vedeme daňovou evidenci. Přijaté dotace účtuji do peněžního deníku jako příjmy s vlivem na zisk. Dotace mi zvýší příjmy a tím pádem základ daně. Myslím, že to dělám správně- jen si chci být jistá. A ještě při podávání přehledu na OSSZ a VZP také tyto dotace ovlivní výši příjmů, protože to jsou příjmy z podnikání, že?

Nedávno jsem na toto téma hovořila s jinou paní jejíž manžel také soukr. hospodaří a ona dotace zdaňuje na daňovém přiznání jako ostatní příjmy (mimo peněžní deník) a tudíž se jí nepromítnou v přehledech OSSZ a VZP, takže má oproti nám o dost menší vyměřovací základy a tudíž menší odvody na sociálce a zdravce. Já jsem přesvědčená o tom, že to dělám správně a ona ne, ale to víte červík nejistoty nahlodává. Tak Vás někoho prosím o radu a názor. Díky moc Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdanění dotací
« Odpověď #1 kdy: Listopad 01, 2012 »

Podle mého názoru lze postupovat oběma způsoby.  Berňáku bude jedno, jestli dotace zdaníte v § 7 nebo v § 10 a Vy ušetříte na odvodech na ZP a SP.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění dotací
« Odpověď #2 kdy: Listopad 05, 2012 »

Dobrý den, Vaše odpověď na můj dotaz mně překvapila a dala mi brouka do hlavy. Ušetřit na odvodech VZP a OSSZ je dost lákavé. Protože penízky, které na odvodech zaplatíme nám pak ten další rok chybí a většinou je to jen otázka pár dní. Dotace zemědělcům většinou chodí na přelomu roku. No letos to má být jiné, tak uvidíme. Každopádně Vám patří můj velký dík.  Alena
IP zaznamenána
Stran: [1]