Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?  (Přečteno 2573 krát)

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« kdy: Září 11, 2012 »

Dobrý den,
prosím Vás o radu s následujícím problémem:
Několik let fakturuji klienta z Německa za softwarové služby a nejsem plátce DPH. Dnes jsem zjistil, že při fakturaci do zemí EU se automaticky stávám plátcem, což nechci. Jaké jsou teď moje možnosti?

Díky moc za odpověď!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #1 kdy: Září 11, 2012 »

Není to tak automatické. Zjistěte si, zda je klient podle německé legislativy povinen přiznat a zaplatit daň v Německu. Pokud tuto povinnost nemá, tak se nemusíte stát plátcem DPH.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #2 kdy: Září 11, 2012 »

Zřejmě povinen je, protože DPH v Německu platí, bohužel.. První fakturu jsem mu vystavil v červnu loňského roku a od té doby provedl desítky fakturací. Nemám představu jak bych toto dával do pořádku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #3 kdy: Září 12, 2012 »

Jestli je odběratel opravdu povinen přiznat a zaplatit daň (pro jistotu se ho zeptejte, kdyby to bylo obráceně, vy byste byl německým neplátcem a fakturoval jste do ČR, tak by český plátce nemusel přiznávat daň), tak jste se stal plátcem už loni v červnu. Jestli to berňák zjistí, tak vás zaregistruje se zpětnou platností a budete zpětně doplácet DPH z tuzemských plnění. Nevidím možnost, jak se registraci vyhnout. Snad ukončit podnikání a spolehnout se, že si vás FÚ při ukončení nezkontroluje.

Možná by nějaké možnosti nabídl daňový poradce. Můžete vyhledat na stránkách Komory daňových poradců ČR:
http://www.kdpcr.cz/search_advanced.asp?nDepartmentID=67&nLanguageID=1
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #4 kdy: Září 12, 2012 »

Můj klient je plátcem DPH v Německu, takže asi je povinen přiznat a zaplatit daň, nevím, jestli je to totéž. Už jsem to konzultoval s poradcem a říkal v podstatě to samé. Ukončit (stačí přerušit?) živnost a doufat, že během 3 let nebude kontrola. Pak by šlo zase obnovit, ano? Protože doplácet DPH z asi 400.000 a ještě případné penále ze svého, to mě neláká.
Je sranda, jak poctivého člověk dostane drobná neznalost do solidních potíží..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #5 kdy: Září 12, 2012 »

Stačí přerušit a doufat, že během 3 let nebude kontrola. Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak si můžete být na 99% jistý, že kontrola nebude. Pak by šlo zase obnovit.

Doplácel byste DPH jen z tuzemských plnění. Fakturace německému klientovi (a některým dalším zahraničním subjektům) bez daně by byla v pořádku.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #6 kdy: Září 12, 2012 »

Ok díky, udělám to tak.
IP zaznamenána

pajousek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #7 kdy: Září 13, 2012 »

Snad nebude vadit, že to napíšu zde.

Pokud tedy člověk fakturuje do německa fyzické osobě nepodnikateli za služby, tak se plátcem DPH stát nemusí?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Automaticky plátce DPH při fakturaci do EU?
« Odpověď #8 kdy: Září 13, 2012 »

Nemusí.
IP zaznamenána
Stran: [1]