Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Garant  (Přečteno 13830 krát)

s.sarka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Garant
« kdy: Srpen 27, 2012 »

Prosím o radu: potřebuji garanta na hostinskou činnost, kterého mi může dělat bratr, jak jsem se dozvěděla je na to potřeba písemná smlouva, je nutná pracovní smlouva či nějaká dohoda? Bratr by tuto činnost vykonával zdarma..stačí tedy napsat, že pan xy bude vykonávat pro paní yx bezúplatně garanta po dobu x let (nejspíš 6, abych pak už mohla podnikat sama na sebe)?? Nebo to nelze a musí za to dostávat nějaké byť minimální peníze a hlásit to na sociálku, zdravotní poj., fin.úřad?? Moc děkuji za radu!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Garant
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2012 »

Můžete uzavřít jakoukoliv smlouvu, buď podle zákoníku práce (prac. poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce, bylo by to ale za mzdu nebo odměnu), nebo podle obchodního zákoníku, například smlouvu příkazní, mandátní (může být bezúplatně, nebo za nějakou minimální odměnu, kterou bratr nebude muset přiznávat). Nebo si můžete sami vytvořit krátkou Smlouvu o výkonu funkce odpovědného zástupce s odvoláním na § 269 odst. 2 obchodního zákoníku. Jak píšete výše, pan xy bude bezplatně (nebo třeba za 1,- Kč ročně) vykonávat pro paní yx funkci odpovědného zástupce pro hostinskou činnost. Odp. zástupce xy odpovídá paní yx za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů.
IP zaznamenána

s.sarka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Garant
« Odpověď #2 kdy: Srpen 28, 2012 »

Moc děkuji!
IP zaznamenána

s.sarka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Garant
« Odpověď #3 kdy: Září 06, 2012 »

Za co všechno garant odpovídá? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Garant
« Odpověď #4 kdy: Září 11, 2012 »

Garant odpovídá PODNIKATELI (nikoliv například živnostenskému úřadu nebo obchodním partnerům živnostníka)za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Míra jeho odpovědnosti bude záviset na tom, co si sjednáte ve smlouvě.
IP zaznamenána

Miri3

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Garant
« Odpověď #5 kdy: Září 17, 2012 »

Dobrý den,
vyučila jsem se cukrářkou, ale velice mě baví práce kosmetičky , především prodlužování řas. Chtěla bych si udělat kurz prodlužování řas, kde získám certifikát. To ale pro podnikání nestačí. Potřebuji tedy garanta v oboru kosmetičky. Mě zajímá jak dlouho musím mít garanta a zda to může být i zdravotní sestra? V živnostenském zákoníku jsem našla u činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže toto: b) odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře nebo zdravotnického asistenta podle zvláštního právního předpisu**), nebo .. atd..

 Děkuji mnohokrát za radu, sehnat garanta je velice těžké
Miri3
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Garant
« Odpověď #6 kdy: Září 17, 2012 »

Relevantní informaci podá živnostenský úřad. Obecně platí, že garanta musíte mít tak dlouho, dokud sama nezískáte odbornou způsobilost. Pokud získáte potřebné vzdělání, tak na vás bude muset garant dohlížet tak dlouho, dokud nevykonáte i potřebnou praxi.
IP zaznamenána

maret

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Garant
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 05, 2012 »

Dobrý den Zdeničko,

prosím Vás o radu,  mám dělat garanta známé na cukrárářskou výrobu, já mám výuční list a praxi kuchař/číšník tudíš hostinskou činnost. Problém je v tom, že co žinostenský úřad to jiná odpověď. U mě v Nymburce mě řekli, že to stačí, že tam je kuchař s praxí takže jí mohu dělat s tímto garnta, ale jí řekli v Praze, že prý ne, že si musí sehnad někoho s cukrář/ pekař. Takže co teď, kde mají pravdu???

Děkuji moc za odpověď s pozdravem Marie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Garant
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 05, 2012 »

Dobrý večer, paní Marie. Podle mého názoru je učební obor Kuchař příbuzným oborem, který by živnostenský úřad mohl uznat za předpokladu, že doložíte výuční list (obor kuchař) a doklad o vykonání jednoroční praxe v oboru pekařství, cukrářství.
IP zaznamenána

petazlin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Garant
« Odpověď #9 kdy: Leden 16, 2013 »

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat, zdali mi živn. úřad může vydat živnostenský list na živnost řemeslnnou a to i bez doložení výučního listu. Já jsem výuční list ztrati a při žádosti na bývalé učiliště o vydání kopie mi bylo odpovězeno, že veškeré dokumenty byly při povodních ztraceny. Tak jsem se obrátil na státní archív, kde jsem také neuspěl, jelikož tam  také nic nemají. Jak lze tedy získat řemeslnnou živnost? Děkuji za jakoukoliv radu.
Petr
IP zaznamenána

tomoas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Garant
« Odpověď #10 kdy: Leden 23, 2013 »

Dobrý den,
Sice je tu hodně dotazů, ale také musím jeden položit jelikož si nevím rady :-)
Odpovědný zástupce(garant) mi pouze podepíše Prohlášení odpovědného zástupce a to spolecne s jeho potvrzeni ze vystudoval danou skolu a ma praxi (jak ukladaji podminky u jednotlivych zivnosti) toto zanesu na zivnostensky urad, a poda zadost o vyrizeni vazane zivnosti ? takto to probiha nebo garant musi byt tez podnikatel ?
V pripade ze ja budu podnikatel a druha osoba mi bude delat garanta a neni OSVC, jakou smlouvu s nim mam uzavrit ? popripadne co by vse melo byt ? dohodli jsme se na symbolicke castce, takze 1,- mesicne nebo rocne...
Predem dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Nela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 86
Garant
« Odpověď #11 kdy: Leden 28, 2013 »

Odpovědný zástupce (garant) je osoba odlišná od podnikatele (pokud podnikatel splňuje odbornou způsobilost sám, tak žádného odp. zástupce nemusí ustanovovat).
Na \"prohlášení odp. zástupce\" musí být ověřený podpis nebo se zástupce podepíše pře živnostenským úřadem (při ohlašení živnosti).
Smlouva může být jakákoliv, živnostenský úřad ji při kontrolách vyžaduje, ověřuje tím i účast odp. zástupce na provozování živnosti. Můžete uzavřít např. smlouvu o výkonu funkce odp. zástupce, kde si podle svého upravíte KDO a za CO zodpovídá, jak bude činnost odp. zástupce probíhat apod.
IP zaznamenána

petra386

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Garant
« Odpověď #12 kdy: Leden 28, 2013 »

Prosím o radu: sestra mně dělá garanta a teď by mně chtěla pomoct v podnikání. Co všechno je k tomu potřeba? Je OSVČ - i když má ŽL na jiný obor. A ještě jedna věc: já spolu se švagrovou jsme vytvořily Sdružení (kvůli účetnictví), jakým způsobem můžeme sestru do tohoto Sdružení přibrat? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]