Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušál a DPH  (Přečteno 1449 krát)

Abbey

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Paušál a DPH
« kdy: Srpen 01, 2012 »

Dobrý den,

pracuji na HPP a dostal jsem možnost mimo si přivydělat grafickými službami. Zjistil jsem, že pokud můj obrat není za rok vyšší než 600 tisíc, tak se mi vyplatí platit paušálně (v mém případě 60%, jak jsem vyčetl). DPH se mi vyplatí pokud mám obrat větší než milion. Co ale v případě, když zakázku, kterou dělám bude chtít zadavatel s DPH? Můžu i potom mít paušál?

Dále by mě zajímalo - pro mně je to z těch diskuzí, co jsem tu našel, nejednoznačné. Pokud to mám jako vedlejší pracovní činnost, která je 8.000 Kč za měsíc (možná časem něco přibude - max. tipuju do 12-15.000) a zaměstavatel na HPP za mě platí sociální, zdravotní, budu já platit jen minimální zdravotní pojištění, daň z příjmu (tedy z těch 40% dle paušálu) a žádné sociální?

Chystám se vydat za nějakou účetní, ale chtěl bych předem být trochu v obraze. Děkuji předem za jakékoliv odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál a DPH
« Odpověď #1 kdy: Srpen 08, 2012 »

Volba způsobu uplatnění výdajů (prokázané či výdaje procentem z příjmů) nijak nesouvisí s výší obratu. Pokud jsou skutečné výdaje vyšší, než by byly výdaje procentem z příjmů (v tomto případě vyšší než 60% příjmů), tak se vyplatí uplatňovat prokázané výdaje.

DPH se podle mého názoru nevyplatí téměř nikdy, kromě případů, kdy odečítáte na vstupu plnění se základní sazbou a na výstupu odvádíte DPH ve snížené sazbě. Pokud máte obrat větší než 1 mil. Kč, tak se stanete plátcem DPH povinně bez ohledu na to, zda se vám to vyplatí. Důvodů k povinné registraci je víc, například při přijetí služby od unijního plátce DPH se stáváte plátcem ihned bez ohledu na výši obratu, podrobněji zde: http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-registrace-povinna.php

Plátce DPH může uplatňovat výdaje procentem z příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]