Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Záloha na daň z příjmů  (Přečteno 20654 krát)

Renáta

  • Host
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #15 kdy: Březen 13, 2008 »

Citace: Zdena
Žádné osvobození od placení daně z příjmů pro začínající podnikatele není. Z jaké částky nakonec odvedete daň, to závisí též na dalších podmínkách, které jsou individuální. Někdo uplatní nezdanitelné částí základu daně (dary, penzijní připojištění atd.), jiný má kromě základní slevy na poplatníka (7.200,-), nárok ještě další slevy na dani (např. vyživovaného manžela, děti atd.) a pak může být výsledná daň nulová.
Děkuji za odpověď, nezdanitelné části základu daně a slevy na dani chápu, ale účetní mně odkazovala na par. 7c, odst. 3 a),b) zák. o dani z příjmu. Ten jsem si tedy vyložila špatně? Děkuji.
IP zaznamenána

Renáta

  • Host
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #16 kdy: Březen 13, 2008 »

Citace: Zdena
Žádné osvobození od placení daně z příjmů pro začínající podnikatele není. Z jaké částky nakonec odvedete daň, to závisí též na dalších podmínkách, které jsou individuální. Někdo uplatní nezdanitelné částí základu daně (dary, penzijní připojištění atd.), jiný má kromě základní slevy na poplatníka (7.200,-), nárok ještě další slevy na dani (např. vyživovaného manžela, děti atd.) a pak může být výsledná daň nulová.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #17 kdy: Březen 13, 2008 »

Ustanovení § 7c/3/a,b) ZDP neříká, že nemusíte platit žádnou daň. Pouze vás osvobozuje od povinnosti odvést daň z minimálního základu i v případě, že jste tohoto základu ve skutečnosti nedosáhla. Je to podobné, jako u zdravotního a sociálního pojištění, tam také musíte odvést stanovená minima bez ohledu na to, kolik jste vydělala.
IP zaznamenána

svacl

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 23, 2010 »

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat , od jaké částky jsem povina platit zálohu na daň pokud podnikání je vedlejší činnost . Řekněme , že zisk za rok 2010 je 20 633kč . Jsem povina platit zálohy na daň? Děkuji za odpověd.
IP zaznamenána

marda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
IP zaznamenána

IvoBartoš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #20 kdy: Duben 08, 2012 »

Dobrý den, jsem student daní, mám problém s pochopením paragrafu 38a odst.5 o zálohách na daň. Neměl by prosím někdo srozumitelný řešený příklad z praxe? jde o tudle pasáž:
Činí-li dílčí základ daně ze závislé činnosti a funkčních požitků, ze kterých měl plátce povinnost srazit zálohy na daň (§ 38h), méně než 15 %, platí se zálohy vypočtené podle odstavců 3 a 4 z celkového základu daně. Činí-li dílčí základ daně ze závislé činnosti a funkčních požitků, ze kterých měl plátce povinnost srazit zálohy na daň (§ 38h), 15 % a více, avšak méně než 50 %, platí se zálohy podle odstavců 3 a 4 v poloviční výši.

otázka č.1: 2 krát 40% z VDP(např. 100.000 Kč)minulého období znamená: 2 x 40 tis nebo 2 x 20tis ?
otázka č.2: proč u situace méně než 15% se počítá z jakého základu daně: po uplatnění odečitatelných položek nebo před? a proč se nezůstává u VDP?

Jsem z toho jelen....díky za reakci všem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #21 kdy: Duben 09, 2012 »

Příklad: v přiznání za rok 2011 vyšla na řádku 74 daň ve výši 60.390,- Kč. Berete v úvahu daň po uplatnění odčitatelných položek a všech slev (zákonodárce zřejmě předpokládá, že v následujícím roce budou slevy obdobné).  

a) základ daně tvořily pouze příjmy z podnikání a z pronájmu. Do 30. 6. 2012 a do 15. 12. 2012 odvedete zálohy na daň vypočítané podle odstavce 3, každou ve výši 24.200,- Kč. Celkem odvedete na zálohách 48.400,- Kč, to je cca 80% loňské daňové povinnosti

b) základ daně tvořily z 50 a více procent příjmy ze zaměstnání. Nebudete platit zálohy, převážnou část záloh zřejmě odvede zaměstnavatel. Pokud byste neměl příjmy ze zaměstnání, tak byste s největší pravděpodobností žádné zálohy neplatil (daňová povinnost by byla do 30 tis. Kč)

c) základ daně tvořily z 15% až 49% příjmy ze zaměstnání. Do 30. 6. 2012 a do 15. 12. 2012 odvedete zálohy na daň, každou ve výši 12.100,- Kč (zálohy v poloviční výši). Předpokládá se, že skoro z poloviny příjmů bude odvádět zálohy zaměstnavatel

d) základ daně tvořily z méně než 15% příjmy ze zaměstnání. Příjmy ze zaměstnání byly v poměru k dalším příjmům zanedbatelné. Dílčí základ daně ze závislé činnosti připočítáte k dalším dílčím základům (podnikání, pronájem, kapitálový majetek). Zálohy odvedete jako při variantě a).


K otázce 1: platíte 2 krát 40%.
K otázce č. 2: zálohy se vypočítávají z poslední známé daňové povinnosti (z výše daně, která je uvedena na ř. 74, řádek je zvýrazněný). U varianty méně než 15% se sečtou všechny základy daně a z vypočítané daně se odvádí zálohy. Tedy i z části příjmů (do 15%), ze kterých zřejmě bude odvádět zaměstnavatel.
IP zaznamenána

IvoBartoš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Záloha na daň z příjmů
« Odpověď #22 kdy: Duben 10, 2012 »

zpráva pro paní Zdenu-moderátorku: děkuji moc za vysvětlení povinných záloh na daň, je mi to jasné.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]