Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vyučtování daně  (Přečteno 1132 krát)

renatka228

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vyučtování daně
« kdy: Červen 15, 2012 »

Dobrý den, podnikám cca 2roky. Nyní od května mám podepsanou se zaměstnancem dohodu o pracovní činnosti, kde si vydělal 1900,- Kč/měsíc (toto i on dává v podobě potvrzení úřadu práce). Dosud jsem nikdy žádného zaměstnance neměla, nevím jakým způsobem se odevzdává formulář vyúčtování daně. Vím že mohu mít zaměstnance, který si vydělá do 2.499,- aniž bych za něj musela odvádět sociální a zdravotní pojištění. Na hlavní stránce Vašich webových stránkách píšete:,, když jsme měli zaměstnance třeba jen na Dohodu, podáme vyúčtování daně. Zálohovou daň do 1.3., srážkovou daň do 2.5.´´ poradíte mi prosím jak na to? Děkuji moc. Hezký den. Renata
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
vyučtování daně
« Odpověď #1 kdy: Červen 15, 2012 »

Vše závisí na tom, zda Vám zaměstnanec podepsal Prohlášení popolatníka k dani z příjmu FO ze závislé činnosti. Pokud tento růžový formulář nemá podepsán u jiného zaměstnavatele, může jej podepsat u Vás a Vy mu počítáte zálohovou daň 15%. Z uváděné částky bude po uplatnění slevy na poplatníka výsledná daň nulová, ale je Vaší povinností být registrována na Fú jako plátce daně ze závislé činnosti, na pojišťovně (např KOOPERATIVA) jako plátce zákonného pojištění  zaměstnavatele za zaměstnance. K 1.3. potom odevzdáte na Fú Vyúčtování zálohové daně.
IP zaznamenána

renatka228

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vyučtování daně
« Odpověď #2 kdy: Červen 15, 2012 »

Děkuji za odpověď. Růžový formulář (Prohlášení poplatníka k dani z příjmu FO) zaměstnanec nikde nemá ani u mne. Jen máme sepsanou dohodu o pracovní činnosti a to na částku 1900,-Kč. Tato částka tedy nepřesahuje 2.500,- tak jsem myslela, že žádné pojištění za něj neodvádím (zaměstnanec je na pracovním úřadě). Děkuji.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
vyučtování daně
« Odpověď #3 kdy: Červen 15, 2012 »

Pojištění neodvádíte, Prohlášení souvisí právě s tou daní ze mzdy.
Podepsané Prohlášení = zálohová daň
Nepodepsané Prohlášení = srážková daň ( do 5000,-Kč)
IP zaznamenána
Stran: [1]