Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu  (Přečteno 3473 krát)

pavelstrnad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu
« kdy: Květen 17, 2012 »

Dobrý den,
Vlastním dům, ve kterém provozuji živnost a zároveň pronajímám byt (k bydlení).  Oba prostory mám v obchodním majetku a provádím roční daňové odpočty. Nyní provádím rekonstrukci bytu. Mám nárok na odpočet DPH z nákladů na rekonstrukci bytu?
Pavel
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14674
DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu
« Odpověď #1 kdy: Květen 17, 2012 »

Pokud byt pronajímáte plátci a z nájemného odvádíte DPH, tak ano.
IP zaznamenána

pavelstrnad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu
« Odpověď #2 kdy: Květen 18, 2012 »

Dobrý den. Díky za odpověď. Byt pronajímám lidem k bydlení takže DPH neodvádím. HMMM takže to znamená že na odpis DPH nemám nárok. To tedy znamená že do majetku napíšu technické zhodnocení včetně DPH a pak provádím odpisy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14674
DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu
« Odpověď #3 kdy: Květen 18, 2012 »

Pronájem neplátcům je podle § 56 zákona o DPH osvobozeným plněním, u kterého nemáte nárok na odpočet (když nic neodvádíte, tak nic neodečítáte). TZ si zahrnete do majetku včetně DPH.
IP zaznamenána

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu
« Odpověď #4 kdy: Srpen 03, 2016 »

dobrý den Zdenko
prosím Vás o vysvětlení. Podnikatel má živnost na nějaké dokončovací práce. K tomu má ještě příjmy z pronájmu podle §9. Součet těchto příjmů překročil obrat 1mil. takže se stal plátcem DPH. Prosím o vysvětlení:
1/ komu musí u toho pronájmu fakturovat s DPH a komu může bez DPH. Nebo musí všem účtovat s DPH? Pročítám to tady, ale i přesto nemám v tom jasno.
2/ jak je to se zrušení registraci od DPH? kdy nejdříve po registraci se může odhlásit?
3/ když podnikatel zrušil registraci DPH někdy před 10lety a nyní by obnovil živnost, musel by pokračovat v plátcovství DPH nebo by byl neplátce a až po překročení 1mil. by byl opět plátce (dotaz č.3 nesouvisí k dotazy na podnikatele 1a2)
moc Vám předem děkuji za Vaší laskavost.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14674
DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu
« Odpověď #5 kdy: Srpen 10, 2016 »

Dobrý večer, paní Evelíno.
1/ neplátcům musí fakturovat bez DPH, plátcům může (ale nemusí) fakturovat s daní (§ 56a ZDPH)
2/ musí být plátcem minimálně 1 rok. Pokud bude mít za 12 po sobě jdoucích měsíců obrat pod 1 mil. Kč, nebo bude mít pouze osvobozené pronájmy, tak může požádat o zrušení registrace (§ 106b ZDPH)
3/ plátcem by se stal až při překročení obratu 1 mil. Kč.
IP zaznamenána

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
DPH - rekonstrukce pronajímaného bytu
« Odpověď #6 kdy: Srpen 16, 2016 »

Děkuji Zdenko za vysvětlení. Evelína
IP zaznamenána
Stran: [1]