Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto - i pro soukromé účely  (Přečteno 1947 krát)

katerina.maj

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Auto - i pro soukromé účely
« kdy: Květen 07, 2012 »

Dobrý den,

doteď mi s účetnictvím bylo vypomáháno, ale teď si nějaký čas musím vystačit sama a bohužel si nevím rady.

Jsem podnikatelka a kupuji si autobomil v hodnotě 200 000 Kč. Budu ho ovšem využívat i pro soukromé účely. Dle daňových zákonů si nejsem jistá, jak postupovat. Je mi jasné, že část nákladů musí být daňově neuznatelná.
Týká se to zejména odpisů? Kde se dočtu podrobněji v jakém poměru rozdělit výdaje na daňově uznatelné a neuznatelné?
A co pohonné hmoty?

Děkuji za jakékoliv rady.
IP zaznamenána

jitkal55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Auto - i pro soukromé účely
« Odpověď #1 kdy: Květen 19, 2012 »

Většinou bývá nejvýhodnější paušál:

http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php
IP zaznamenána

Grunt

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Auto - i pro soukromé účely
« Odpověď #2 kdy: Srpen 08, 2012 »

Zdravím, zeptám se tady ať nezákládám nové obdobné téma.

Zařizuji si živnost a v problematice paušálu na auto se pořád trochu ztrácím.

1, Musí být auto registrované na mou osobu nebo stačí, že si platím povinné ručení já jakožto důkaz o tom, že ho používám já?

2, Pokud používám auto i soukromě a přiznám si tedy krácený odpočet, není možné ho nikomu půjčit? (například kamarádovi se auto rozbije a nutně potřebuje někam jet) případně jaká existuje možnost, že pokud se tak stane a já si nezkrátím o daný měsíc paušál, FÚ se to dozví?

3, Budu podnikat jako vedlejší činnost při zaměstnání, ovlivní tato skutečnost nárok na paušál?

4, Může se stát, že si živností vydělám málo nebo i nic, jak se poté bude řešit paušál na auto, jestliže ho není z čeho odepsat?

Děkuji za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Auto - i pro soukromé účely
« Odpověď #3 kdy: Srpen 09, 2012 »

1. Musí se jednat buď o auto vlastní (jste vlastníkem) nebo o auto v nájmu (například na leasing).

2. Auto není možné přenechat cizí osobě (kromě spolupracující osoby a zaměstnanci pro pracovní účely) ani v případě uplatňování kráceného paušálního výdaje na dopravu. V měsíci, kdy auto přenecháte kamarádovi, byste neměl uplatnit výdaj na dopravu. Jestli uplatníte paušál a FÚ se to nedoví (nevím, jak by se mohli dovědět), tak se nic nestane.

3. Vedlejší činnost při zaměstnání nárok na paušál neovlivňuje.

4. Buď uplatníte paušál a vykážete ztrátu, nebo si uplatníte paušál na auto jen za některé měsíce, nebo se rozhodnete, že neuplatníte žádné výdaje za auto.
IP zaznamenána
Stran: [1]