Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Přerušení živnosti  (Přečteno 23808 krát)

mantisa

  • Host
Přerušení živnosti
« kdy: Srpen 13, 2008 »

Dobrý večer,

hodlám přerušit živnost od září, jelikož nastupuji po škole do zaměstnání a do konce roku v něm nevydělám víc jak 96 tisíc.

Chci se však zeptat, když přijdu na ŽÚ, za jak dlouho trvá pozastavení živnosti? Chtěl bych ji přerušit k 1. září a když na úřad přijdu třeba 27. srpna, stihnu to?
A stačí to oznámit pojišťovně a sociálce až po prvním zaří, když to bude ve lhůtě 8 dní od pozastavení?

Díky

mantisa
IP zaznamenána

mantisa

  • Host
Přerušení živnosti
« Odpověď #1 kdy: Srpen 13, 2008 »

Ještě jsem se chtěl zeptat, kolik to stojí?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #2 kdy: Srpen 14, 2008 »

Živnost vám přeruší od data, které uvedete na oznámení. Když přijdete na ŽÚ 27. srpna, tak to v pohodě stihnete, nepřerušují jen se zpětnou platností. Pojišťovnám stačí oznámení do 8. září, k oznámení nemusíte přikládat rozhodnutí ŽÚ.
Nic to nestojí.
IP zaznamenána

ir.rena

  • Host
Přerušení živnosti
« Odpověď #3 kdy: Září 18, 2008 »

Dobrý den,

nevyužívám ŽL již 2 roky a podávám daňové přiznání s nulama, pracuji normálně u zaměstnavatele a teď mě z ničeho nic dal podepsat po psychickém nátlaku dohodou ukončit pracovní poměr ke dnešnímu dni. Podepsala jsem a doma mi teprve napadlo, že mám aktivní ŽL, jelikož je čt, tak jsem nemohla jít osobně ukončit ŽL, úřední dny jsou až zítra a tak jsem ukončení ŽL poslala doporučeně dnes. Bude mi to uznáno? Nebo jak mi pak budou počítat podporu na úřadě ráce ze zaměstnání nebo ze ŽL který jsem nevyužila již 2 roky. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #4 kdy: Září 20, 2008 »

V evidenci uchazečů o zaměstnání můžete být vedena v případě, že nemáte sociální pojištění z titulu samostatné výdělečné činnosti, to znamená, že nejste na své OSSZ hlášena jako OSVČ. Podle toho, co píšete, zřejmě nejste, zřejmě jste oznámila na OSSZ přerušení podnikání už před dvěma roky?
Není vůbec nutné, abyste rušila živnostenské oprávnění. Před 2 lety jste sice měla oznámit na ŽÚ přerušení živnosti, ale pokud jste to neudělala, nevadí, i přesto můžete být vedena na ÚP. Podporu v nezaměstnanosti vám budou vypočítávat z příjmů ze zaměstnání. Pokud slovy ukončit ŽL myslíte přerušení provozování živnosti, pak vám živnost bude přerušena ke dnem oznámení. Úplné zrušení ŽL trvá déle.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
Přerušení živnosti
« Odpověď #5 kdy: Listopad 20, 2008 »

Citace: Zdena
Pojišťovnám stačí oznámení do 8. září, k oznámení nemusíte přikládat rozhodnutí ŽÚ.
Můžete jen upřesnit, z jakého zákona lze vycházet? Mám opačné zkušenosti, i při přerušení činnosti kratší než 6 měsíců chtějí ZP a OSSZ \"doklad od ŽÚ o pozastavení činnosti\".

OSSZ si tuto podmínku dokonce napsala do formuláře \"Oznámení OSVČ, která přestala vykonávat samostatnou činnost (ČSSZ 89 327 0)\" - je to úplně dole, viz dvě hvězdičky, a bez potvrzení z ŽÚ přijatý formulář odmítnou.

V živnostenském zákoně §31 odst. 11 se výslovně uvádí, že přerušení kratší než 6 měsíců není třeba nahlašovat ŽÚ, nicméně praxe OSSZ a ZP je odlišná, patrně dokonce protizákonná (pokud nevycházejí ještě z jiného zákona, nevím).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #6 kdy: Listopad 20, 2008 »

Povinnosti OSVČ jsou uvedeny na stránkách ČSSZ.
Vycházím z následujících předpisů:                                                                                                      
            Zákon 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, § 10 - oznamovací povinnost plátců pojistného, odst. 3: (3) Pojištěnec, podnikající na základě živnostenského oprávnění, splní tuto povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu. Pojištěnec, který je osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil.

            Zákon 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, § 48:
(1) Osoba samostatně výdělečně činná je povinna oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení den
a) zahájení (opětovného zahájení) samostatné výdělečné činnosti nebo spolupráce při výkonu samostatné výdělečné činnosti (dále jen \"samostatná výdělečná činnost\") s uvedením dne, od kterého je oprávněna tuto činnost vykonávat; osoba samostatně výdělečně činná, která spolupracuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti,37) je současně povinna oznámit též jméno a příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo osoby samostatně výdělečně činné, s níž spolupracuje,
b) ukončení samostatné výdělečné činnosti; za ukončení samostatné výdělečné činnosti se považuje též den přerušení této činnosti za podmínky uvedené v § 10 odst. 6 písm. a) větě druhé zákona o důchodovém pojištění,
c) zániku oprávnění vykonávat samostatnou výdělečnou činnost,
d) od kterého jí byl pozastaven výkon samostatné výdělečné činnosti,
............................................
U zdravotního pojištění je oznamovací povinnost do 8 dnů ode dne, kdy nastala skutečnost, kterou jste povinen oznámit. U sociálního pojištění je lhůta až do 8. dne následujícího měsíce (ale lepší je vyřídit všechno najednou, dokud na to myslíte). Nikde nevidím podmínku, že by OSVČ musela dokládat lejstra od jakéhokoliv jiného úřadu. I kdybyste nakrásně přerušil živnost na dobu delší, než 6 měsíců a přerušení jste neoznámil ŽÚ, tak je to záležitost výhradně vaše a vašeho ŽÚ. OSSZ a ZP do toho nemají co kecat. Zřejmě vyřizujete tyto záležitosti osobně a to je chyba, dáváte jim možnost, aby vás buzerovali. Musím přiznat, že mě VZP a PSSZ několikrát rozpálily do běla (v té jsem ještě netušila, že si musím všechny předpisy nastudovat sama, neboť odpovědné pracovnice je neznají) takže už několik let buď posílám doporučeným dopisem, nebo odnesu na podatelnu, nechám si potvrdit kopii a mám klid. Kdyby se jim cokoliv nelíbilo, tak ať reagují písemně. Baba na přepážce vám může zcela beztrestně nakecat cokoliv:-)
IP zaznamenána

peca111

  • Host
Přerušení živnosti
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 04, 2008 »

Od dubna jsem OSVČ mám řemeslnou živnost a potřeboval bych živnost přerušit a jít na pár měsíců na pracák jak mám postupovat kam zajít a co budu všechno potřebovat za dokumenty.Budu vděčný za radu děkuji
IP zaznamenána

vladistan

  • Host
Přerušení živnosti
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 06, 2008 »

Zdraví vás složitý.
Od 1.4.88 pracuji na Mandátní smlouvu /poradenská činnost/ dle živnostenského listu, protože stále nemám pracovní povolení pro RF. Jsem přitom v PID. Abych se nepřipravil o \"slušný\" starobní důchod /je mi 59 let/, chci z příjmu zaplatit sociální pojištění ve výši cca 500tis za tento rok. Je to daňově uznatelný náklad?
Od ktere hranice dosaženého příjmu se musim prihlasit k DPH, v momentě, kdy fakturuji první fakturu po dosažení kumulované fakturace 1 Mio.
Jsou mi do příjmů za tímto účelem započítavany i vystavené faktury na tzv. ostatní náklady /doprava, cestovné, diety, používání vlastního vozidla atd/
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 07, 2008 »

Platby sociálního a zdravotního pojištění nejsou (počínaje rokem 2008) daňově uznatelným výdajem. K DPH se registrujete nejpozději do 15. dne měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém jste dosáhl stanoveného obratu. V daňové evidenci se obratem rozumí PŘÍJMY za zdanitelná plnění (platí pro rok 2008), nikoliv vystavené faktury. Pokud vedete účetnictví, pak do obratu započítáváte výnosy za zdanitelná plnění. Faktury na ostatní náklady se též započítávají.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 07, 2008 »

Citace: peca111
Od dubna jsem OSVČ mám řemeslnou živnost a potřeboval bych živnost přerušit a jít na pár měsíců na pracák jak mám postupovat kam zajít a co budu všechno potřebovat za dokumenty.Budu vděčný za radu děkuji
Pokud hodláte přerušit živnost na dobu delší, než 6 měsíců, tak zajděte na živnostenský úřad, kde vyplníte Změnový list, jehož prostřednictvím můžete oznámit přerušení podnikání všem potřebným institucím (zdravotní pojišťovna, OSSZ). Jestli budete přerušovat činnost na kratší dobu, tak nemusíte na ŽÚ, pouze si zajděte na OSSZ a ZP a oznamte jim přerušení činnosti, případně si stáhněte potřebné formuláře pro oznámení ze stránek své zdravotní pojišťovny,
89 327 0    Oznámení OSVČ, která přestala vykonávat SVČ

Teprve po přerušení živnosti se můžete zaregistrovat na ÚP. Při registraci nebudete potřebovat žádný dokument, pro účely výpočtu podpory v nezaměstnanosti bude ÚP chtít potvrzení o výši vyměřovacího základu od OSSZ, ten ale můžete přinést i později.
IP zaznamenána

Milani

  • Host
Přerušení živnosti
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 15, 2008 »

Přeruším-li živnost na ŽÚ na 8 měsíců a nahlasím na sociální a zdravotní pojišťovnu a nechci se přihlásit na Pracovním úřadu-bude za mě platit sociální i zdravotní pojištění stát?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 15, 2008 »

Zdravotní pojištění si budete muset platit sám jako osoba bez zdanitelných příjmů (v současné době činí měsíční pojistné 1.080,- Kč), sociální pojištění není povinné, ale nepojištěné měsíce se vám nebudou počítat do důchodu. Předpokládám, že nejste studentem, nebo poživatelem plného, či částečného invalidního důchodu, ani nepobíráte rodičovský příspěvek.
IP zaznamenána

Borek

  • Host
Přerušení živnosti
« Odpověď #13 kdy: Leden 04, 2009 »

Dobry den,

zivnost provozuji jako hlavni pracovni cinnost. Posledni tri mesice ovsem nevykazuji zadnou cinnost, jsem povinnen platit socialni a zdravotni za tyto mesice? Neboli je mozne odhlasit zivnost zpetne, abych zbytecne neplatil. Chci jit na UP a zivnost pozastavit do doby, dokud nebudu mit praci a az praci naleznu, znovu zacit s zivnosti, tentokrat jako vedlejsi pracovni cinnost. Poradte mi, prosim, jak postupovat.

Dekuji, Borek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #14 kdy: Leden 05, 2009 »

Přerušení samostatné výdělečné činnosti nejde, bohužel, oznámit zpětně. Pojistné na zdravotní a sociální pojištění jste povinen platit za dobu, kdy jste byl u své ZP a OSSZ evidován jako OSVČ, a to bez ohledu na skutečnou výši příjmů z podnikání. Pokud nechcete platit i za leden, tak nejpozději do 8. ledna 2009 oznamte přerušení činnosti zdravotní pojišťovně. Na OSSZ oznamte přerušení nejpozději do 8.2.2009. Formuláře oznámení si můžete stáhnout na stránkách zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení, případně osobně zajít na pobočky, kde budou mít k dispozici potřebné tiskopisy. Jestliže hodláte přerušit živnost na dobu delší 6 měsíců, oznamte přerušení též na živnostenském úřadě, ale přednostně si vyřiďte ZP a OSSZ.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2