Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ jako zaměstnavatel  (Přečteno 2762 krát)

Cashi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ jako zaměstnavatel
« kdy: Duben 27, 2012 »

Zdravím vás. Rád bych se zeptal, zda mohu jako OSVČ zaměstnat jiného OSVČ? Mám za to, že to co mu dám jako mzdu, si z toho on sám bude platit sociální a zdravotní a já si to, co mu dám, odepíšu z daní? Jde to tak? Díval jsem se na web a být zaměstnavatel jako takový je jinak dost finančné náročné. Děkuji mnohokrát.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ jako zaměstnavatel
« Odpověď #1 kdy: Duben 29, 2012 »

Můžete být:
a) zaměstnavatelem. Uzavřete pracovněprávní vztah, například pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce. Jako zaměstnavatel musíte splnit řadu odvodových a jiných povinností
b) obchodním partnerem. Uzavřete obchodněprávní vztah, například smlouvu o dílo. Zaplacená částka bude daňovým výdajem (pokud vedete daňovou evidenci), o zdanění a jiné povinné odvody se musí postarat příjemce peněz. Musí se ale opravdu jednat o obchodní vztah, to znamená, že partner nebude v pozici zaměstnance. Bude pracovat pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, bude používat vlastní pracovní pomůcky  atd.
IP zaznamenána

Cashi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ jako zaměstnavatel
« Odpověď #2 kdy: Duben 29, 2012 »

Děkuji, tak nějak jsem brouzdal webem a narazil na, asi každému známý, švarc systém.
Jde o to, že budu jako OSVČ provozovat trafiku. Ale protože tam nemůžu sedět já, chtěl jsem to nabídnout jiné OSVČ. Problém je ten, že to musí být vedeno na mě, takže bych se takto asi švarc systému nevyhnul. Budu to muset udělat legálně - nemám rád problémy. Ještě mě napdalo, chtěl jsem zaměstnat známou - ta je nyní na pracáku. Slyšel jsem, že mi PÚ něco přispěje právě na placení soc. a zdrav. pojištění? Nevíte o tom něco? S pozdravem...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ jako zaměstnavatel
« Odpověď #3 kdy: Duben 29, 2012 »

Podle mého názoru můžete požádat o příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Na možnost a podmínky poskytnutí dotace se informujte na příslušném úřadu práce.
Základní informace zde: http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/dotace/apz
IP zaznamenána
Stran: [1]