Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními  (Přečteno 3439 krát)

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16

Dobrý den, manžel jako vedlejší OSVČ měnil v průběhu roku 2011 zaměstnání, kdy pracovní poměr k prvnímu zaměstnavateli ukončil dohodou k 31.10.2011 - byl v té chvíli v pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu a ke dni 2.11. nastoupil do druhého zaměstnání, pracovní neschopnost měl ukončenu k 1.11. včetně. Ráda bych se zeptala, zda jsme si tím nezadělali na pěkný problém u SP a ZP - zda-li kvůli tomu 1.11. nebyl za měsích listopad považován za hlavní OSVČ a není tedy třeba odvést minimální zálohy za SP a ZP. Děkuji.
IP zaznamenána

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #1 kdy: Duben 27, 2012 »

Ještě jednou prosím o radu,  je-li to možné. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #2 kdy: Duben 27, 2012 »

Podle mého názoru byl v listopadu OSVČ hlavní, neboť zaměstnání netrvalo celý kalendářní měsíc.
IP zaznamenána

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #3 kdy: Duben 28, 2012 »

Děkuji  za odpoveď, toho jsem se bála, takže uvést listopad jako hlavní OSVČ v přehledu a odvést minimální zálohu za SP a ZP + spočítat si penále. Ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #4 kdy: Duben 29, 2012 »

Ano.

Nebo to risknout, dát do přehledů jen vedlejší činnost a počkat, co na to pojišťovny. Jestli pošlou vyúčtování brzy, tak bude penále jen o trochu vyšší.
IP zaznamenána

MagTech

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #5 kdy: Duben 29, 2012 »

Paní Zdeno jste přítomna ?
Předpokládám, že jste i nadále zůstala \"sovou\" i u mne je to stejné, nejlépe se pracuje v noci.Dlouho jsem se neozýval, nebyl důvod a pak bylo trochu divné životní období období (nemoc a špatně stanovená Dg)ze kterého jsem se vzpamatovával více jak půl roku, těžko opět znovu rozjížděl obchod.
Proč ale píši. Jde mě platbu o zdravotního pojištění - zda tam došlo ke změně. Pokud se vzpomínáte, jsem v plném invalidním důchodě,mám ZTP/P , čili činnost provozuji jako 0SVČ vedlejší. Nyní mi účetní zpracovala Přehled pro ZP a s doplatkem asi 2,5Kč, předtím jsem nikdy nic nedoplácel, úhrady prováděl za mne stát. Myslíte, že tiskopis byl zpracován správně? Moc Vás prosím o odpověď, je již vysoké datum na odevzdání:) , přehled jsem dostal koncem týdne, ale přehlédl jsem výsledek jejího zpracování a zítra jsem chtěl jít Přehled odevzdat. Děkuji za Vaši odpověď , budu čekat u PC
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #6 kdy: Duben 29, 2012 »

Dobrý večer. Jsem i nadále sovou:-)

Za poživatele důchodů je plátcem pojistného TAKÉ stát. Pokud však má poživatel důchodu příjmy, tak platí pojistní i on. Na rozdíl od ostatních plátců nemusí odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu, ale jen z toho, co skutečně vydělal. V minulých letech jste zřejmě vykazoval ztrátu z podnikání, a proto jste nic neplatil. Za rok 2011 jste zřejmě vykázal rozdíl příjmů a výdajů ve výši cca 37,- Kč a proto vyšlo pojistné k placení. Pojistné se zaokrouhluje na celé koruny nahoru, takže pošlete 3,- Kč.
IP zaznamenána

MagTech

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #7 kdy: Duben 30, 2012 »

Dobrý den,

děkuji moc za Vaši odpověď, píši v nezvyklou pro mne dobu :) , ale dnes jsem si naordinoval volno, jelikož obchody značně váznou u mého sortimentu, který lidičky nezbytně nepotřebují ke svému životu, dnes \"národ český\" zdatně plní nákupní košíky u zahraničních řetězců:)
Ještě upřesnění k mému \"problému\". Když jsem Vám psal, neměl jsem u sebe daň.přiznání-nyní již ano, odpočty byly v pořádku, či-li na finančák to vyšlo, ale byl vykázaný zisk a opomenuto uplatnit ztráta za uplynulých 5let, což je možné a tak to dopadlo jak to dopadlo. Tak malou měrou přispěji na tvorbu jejich zisků a beru to jako ponaučení pro rok 2012 :)
Ještě jeden dotaz bych prosím měl. Pokud je člověk nemocen, pak hospitalizován v nemocnici, následně v karanténě v ústavním zařízení,pak se doma se doléčuje a bere léky, u kterých není možné se zapojit do pracovního procesu a nenechá si vystavit neschopenku, lze lékařské zprávy jak z nemocnice, tak i karanténního léčení použít místo neschopenky? Děkuji.

Přeji Vám pěkné prožití 1.máje, krásně, alespoň u nás kvetou třešně tak neopomeňte na tradici.

S pozdravem

m
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
ZP a SP u vedlejší OSVČ - přechod mezi zaměstnáními
« Odpověď #8 kdy: Duben 30, 2012 »

Uplatnění ztráty z minulých let má vliv pouze na daň z příjmů, výši zdravotního pojištění to nijak neovlivní. Vyměřovacím základem pro výpočet ZP je rozdíl příjmů a výdajů, tedy částka z řádku 104 přílohy č. 1.

Neschopenka se odevzdává zaměstnavateli nebo OSSZ (případně oběma). Pokud nejste zaměstnán a jako OSVČ si neplatíte nemocenské pojištění, tak ji k ničemu nepotřebujete. Pro ostatní účely podle mého názoru postačí lékařské zprávy.
IP zaznamenána
Stran: [1]