Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH  (Přečteno 30626 krát)

nigrinova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16

Dva členové sdružení (FO, vedení DE) toto sdružení k 31.3.2012 ukončili a ten, který měl vše psané na sebe úplně skončil živnost i registraci k DPH. Byl tu i neodepsaný majetek, pořízený v roce 2009. Tento majetek v březnu prodal druhému účastníkovi sdružení (který si živnost ponechal pro příležitostné účely). Prodej byl uskutečněn za nižší než zůstatkovou cenu. Je to takto možné řešit nebo je nutné nějaké dodanění DPH?
Velice děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #1 kdy: Duben 11, 2012 »

Odvod DPH z ceny obvyklé. Základem daně je cena obvyklá zjištění k DUZP. Upravuje § 36a/3/d) zákona o DPH.
IP zaznamenána

nigrinova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #2 kdy: Duben 11, 2012 »

Děkuji - tak tohle jsem nevěděla. Akorát trochu nechápu, jak tu cenu obvyklou stanovit. Jedná se o stroje 4 roky staré, odpisy byly uplatňovány v roce 2009, 2011, 2012 poloviční odpis. Má to odpisování vliv nebo se musí sehnat cena na trhu (upřímně nenapadá mě vůbec žádný způsob). Když koukám na vámi odkazovaný § 36a se ztrácím. V tomhle případě se jedná o prodej osobě, která bude mít plný nárok na odpočet daně (zařadí si stroje do majetku) a proto mi přijde, že do daného § 36a, odst. 1/a nepatří??? Nebo si to špatně vykládám?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #3 kdy: Duben 11, 2012 »

Omlouvám se, § 36a se na vás nevztahuje, odvedete DPH z prodejní ceny.
IP zaznamenána

nigrinova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #4 kdy: Duben 12, 2012 »

Děkuji a jen pro úplnost bych dotaz zkonkretizovala, jestli jsem to opravdu dobře pochopila:
1)Smlouva o sdružení platí do 31.3.2012 včetně registrace DPH a živností obou účastníků. K 31.3.2012 účastník A ukončí živnost, registraci k DPH. Dne 30.3.2012 uskuteční prodej na fakturu neodepsaného majetku ve výši např. 25000 + 5000 DPH (ZC daného majetku po odečtení polovičních odpisů za rok 2012 je ve výši 50000,-Kč) účastníkovi B (živnost stále má, registraci k DPH také). B si majetek zařadí do obchodního majetku (odpisovat nemusí, když nepřesáhl 40000) a bude si nárokovat 5000 DPH, výdaj 25000, A odvede na FÚ 5000 a zdaní příjem ve výši 25000,-. Je to tedy v jejich případě takto možné?
Kdyby chtěl účastník B daný majetek potom někdy prodat - může kdykoliv nebo je zde nějaké časové či podobné omezení?

2) jenom ujištění jak to funguje, když k prodeji v této situaci nedojde a účastník A bude chtít majetek vyřadit z evidence (např. do osobního užití....) - jak sem vyčetla na stránkách: majetek zařazen a nárok na odpočet uplatněn v roce 2009, čili v roce 2012 odvést FÚ zpět 2/5 z uplatněného nároku v roce 2009 a ZC po odpisech v roce 2012 do nákladů?

Ještě jednou děkuji

.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #5 kdy: Duben 12, 2012 »

1) Ano, je to tak možné. Účastník B může majetek kdykoliv prodat.

2) Nevyřazovala bych do osobního užívání před zrušením registrace, základem daně při vyřazení by byla cena obvyklá. Při vyřazení majetku do osobního užívání nemůžete dát zůstatkovou cenu do nákladů. Pokud si stroj ponechá v majetku do 31.3.2012, tak při zrušení registrace odvede 2/5 z původně uplatněného odpočtu. Pokud by stroj prodal po ukončení činnosti, například 1.4.2012, tak už jako neplátce bez DPH. Příjem by zdaňoval podle § 10 ZDP, i v tomto případě lze uplatnit jako výdaj zůstatkovou cenu, ale pouze do výše příjmu.
IP zaznamenána

nigrinova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #6 kdy: Duben 12, 2012 »

Mockrát děkuji, určitě dojde k prodeji. Tu druhou možnost sem myslela přesně jak píšete, akorát mi nedošlo, že to nesmím vyřadit (naopak sem myslela, že je to nutnost).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #7 kdy: Duben 12, 2012 »

Ukončením činnosti se stroj vyřadí sám.
IP zaznamenána

Malena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #8 kdy: Duben 25, 2012 »

Zaujala mě Vaše diskuze ohledně ukončení podnikání a registrace DPH. Řešíme podobný problém, hodlám ukončit činnost i registraci DPH a řeším vrácení DPH u automobilu (FO, daňová evidence).
Automobil byl pořízen v roce 2007, bylo uplatněno DPH, odpis uplatněn v r. 2007, 2009 a 2010. Není zcela odepsán.
Jestli jsem správně pochopila tak majetek nebudu vyřazovat před ukončením registrace DPH (automobil nebudu prodávat, ale nechám si je pro osobní potřebu) a vrátím FÚ 2/5 DPH. ZC uplatním do nákladů do výše příjmů. Prosím v kterém paragrafu zákona najdu, že se vrací 2/5 DPH?
Byl by postup stejný v případě, že bych využívala automobil k jinému podnikání a uplatňovala výdaje za ujeté km? (jízdy pro jinou firmu s.r.o. tedy právnickou osobu). Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Malena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #9 kdy: Duben 25, 2012 »

Ještě jednou k mému dotazu, pročítáním diskuzních příspěvků jsem pochopila, že ty pštiny jsou rozděleny do 5-ti let, to už by se na mě nevztahovalo, ale automobil je něco jiného než např. stroj. Podle zákona o DPH se vyřazení automobilu do sobního užívání dle paragrafu 13 odst. 4a cituji: za dodání zboží nebo převod nemovitosti za úplatu se také považuje
a) použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce
Takže jsem pochopila, že se daň vrací, ale nevím z jaké ceny. Pořizovací, obvyklé, nebo jaká by byla v případě prodeje...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #10 kdy: Duben 25, 2012 »

Pokud jste uplatnila nárok na odpočet při pořízení majetku v roce 2007, tak už uplynula pětiletá lhůta pro úpravu odpočtu daně (§ 79, § 78a/6 ZDPH) a při zrušení registrace nemusíte nic vracet. Pokud byste auto vyřadila do osobního užívání ještě před zrušením registrace, tak budete odvádět DPH podle § 13/4/a) a základem daně bude cena obvyklá. Proto je lepší nechat auto v OM až do data zrušení registrace.

Pokud zároveň se zrušením registrace k DPH zrušíte i živnost, tak nebudete řešit zůstatkovou cenu auta (ZC má vliv pouze na daň z příjmů).
IP zaznamenána

Malena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #11 kdy: Duben 26, 2012 »

Paní Zdeno, mockrát děkuji za odpověď. Moc mi to pomohlo. Nebylo mi to jasné. Jěště k k ZC auta. Po ukončení živnosti musím podat DP k dani z příjmů kde si nebudu ZC uplatňovat v nákladech do výše příjmů?
IP zaznamenána

dagis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 92
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #12 kdy: Duben 26, 2012 »

ne. pokud  auto  převedete do os. užívání, tak se zůstakovou cenou neděláte nic, jenom kdyby jste auto prodala, tak si zůstatkovou cenu hodíte do výdajů
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #13 kdy: Duben 26, 2012 »

Při ukončení živnosti auto vyřadíte z obchodního majetku fyzické osoby do osobního užívání té samé fyzické osoby. Vzhledem k tomu, že auto nemůžete prodat sama sobě, nebudete mít žádný příjem. Nemáte tedy důvod nějaký příjem přiznávat, ani možnost uplatňovat si zůstatkovou cenu auta v daňových výdajích.

Pokud byste auto prodala v období 5 let od jeho vyřazení z OM, tak budete přiznávat příjem podle § 10 ZDP (ostatní příjmy). K  tomuto příjmu si budete moci jako výdaj uplatnit zůstatkovou cenu auta a případné další výdaje, které jste prokazatelně vynaložila na opravy a údržbu vozidla a výdaje spojené s jeho prodejem, například provizi autobazaru. V tomto případě lze uplatnit výdaje jen do výše příjmů.
IP zaznamenána

Malena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Ukončení živnosti a zrušení registrace k DPH
« Odpověď #14 kdy: Květen 02, 2012 »

Paní Zdeno, moc Vám děkuji za odpovědi.  Potřebuji jěště poradit jak postupovat dále v této věci. Pozastavila jsem podnikání FO na Živnostenském úřadu k 30.4.2012. Registraci DPH jsem chtěla ukončit k tomuto datu také, ale pracovnice na FÚ mi sdělila, že ten den jí nemá kdo ukončení registrace potvrdit protože ta paní co to vyřizuje má dovolenou, tak registrace bude ukončena k 31. 5. 2012. Jestli dobře chápu Vaši předchozí odpovědi tak vyřadit auto z majetku můžu až 1.6.2012 tedy po ukončení registrace k DPH.
Dále bych chtěla toto auto využívat pro osobní potřebu a také pro jízdy na svoji druhou firmu - s.r.o. - tedy právnickou osobu. Nechci auto zarnout do majetku, chtěla bych uplatňovat výdaje za PHM dle dokladů (včetně DPH?) a dále základní náhradu 3,70 za každý ujetý km. Nevím ale jestli je možné tuto základní náhradu 3,70 uplatnit když auto již bylo v minulosti zařazeno v majetku nějaké firmy a byly uplatněny odpisy i když nebylo zcela odespsáno. A také nevím od kterého data mohu takto postupovat až od června?
Děkuji moc za odpověď, snad jsem to napsala srozumitelně.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2