Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Opravné daňové přiznání - prosím spěchá  (Přečteno 3458 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

Moc prosím o odpovědi :

 OSVČ si sám odevzdal DAP 2011, \"použil skutečné výdaje\", poradila jsem mu, že by pro něho bylo výhodnější výdaje paušálem.
 OPRAVNÉ přiznání lze podat do 02.04.2012 s tím, že se k původnímu nepřihlíží.
 Nejsem si jistá, zda lze  OPRAVNÉ přiznání podat i v případě, když v ŘÁDNÉM uplatnil skutečné výdaje a v OPRAVNÉM by uplatnil výdaje  
 puašálem.

  Za rok 2010 měl taky skutečné výdaje, takže  ( pokud by šlo podat opravné ) podá i DODATEČNÉ za rok 2010.
  Opravné DAP by vyplnil úplně stejně jako by vyplňoval řádné, jen v záhlaví zaškrtne řádné i opravné ?

   ZP za rok 2010 zůstává beze změny, dodaněné pohl., zásoby, závazky se projeví při úhradě.
   OSSZ podá opravný přehled za rok 2010.

   Přehledy za rok 2011 pro ZP a OSSZ se tedy budou rozcházet v příjmech :
   - u ZP budou vyšší o dodaněné pohledávky ( byly již uhrazeny - v roce 2011) = přijaté úhrady 2011, takže nebudou stejné jako v DAP,
     ale teď nevím, jak paušální výdaj, částka stejná jako v DAP nebo z příjmů uvedeném v přehledu ?

   - u OSSZ budou nižší o dodaň.pohledávky = Př i Vý budou stejné jako v DAP ( byly dodaněny, při úhradě příjmy bez vlivu na základ daně)

 
  Snad je to tak, jak píši, hlavně prosím o radu, zda lze v OPRAVNÉM přiznání DAP změnit způsob uplatňování výdajů, abychom stihli termín
  02.04.2012. Moc děkuji
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #1 kdy: Březen 30, 2012 »

Ještě prosím, v případě DODATEČNÉHO DAP se vyplňuje vše,  jak bylo v řadném DAP ( \"s novými čísly\") + 6.ODDÍL
ř.78 = daň uvedená v řádném DAP 2010  na ř.74    


Ještě jednou moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #2 kdy: Březen 30, 2012 »

Opravné přiznání může podat i v případě, že v původním řádném uplatnil skutečné výdaje a v opravném uplatní výdaje paušálem. K původnímu přiznání se nepřihlíží (jako kdyby je hodili do koše). Opravné DAP se vyplňuje celé znovu, jenom v záhlaví zaškrtnete políčka řádné a opravné.

Pokud má povinnost podat dodatečné DAP za rok 2010 (§ 141/1 daňového řádu, poslední známá daň se zvýší), tak ať je podá. Dodatečné může podat dobrovolně, i když se nemění poslední známá daň, pouze změní dříve tvrzené údaje (§ 141/4 daňového řádu). Dodatečné DAP se také vyplňuje celé znovu s novými čísly + 6. oddíl.

Přehledy pro OSSZ tak, jak píšete. Budou korespondovat se základy daně, vykázanými v daňových přiznáních za rok 2010 (v dodatečném) a za rok 2011 (v opravném).

Přehled pro ZP za rok 2010 se nemění (pojistné se vypočítává z rozdílu příjmů a výdajů, které se úpravami základu daně nezměnily). Do přehledu za rok 2011 bych uvedla příjmy, které oproti přiznání zvýším o zaplacené dodaněné pohledávky. Výdaje bych uvedla stejné, jaké jsem vykázala v daňovém přiznání, neboť předpokládám, že všechny skutečné výdaje k těmto pohledávkám už byly uplatněné v roce 2010 nebo v předcházejících letech. Ale myslím, že si s tím nemusíte příliš lámat hlavu. Když do přehledu uvedete paušální výdaj z vykázaných příjmů, tak to podle mého názoru pojišťovna schroustá a nebude Vám přehled zpochybňovat.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #3 kdy: Březen 30, 2012 »

Paní Zdeno, moc a moc děkuji
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #4 kdy: Březen 31, 2012 »

Zdeni, prosím Vás ještě o radu :

 OSVČ, z výše uvedeného případu, při odevzdání ŘÁDNÉHO DAP, doplatila daň.Platila v roce 2011 pololetní zálohy. Mám teď do toho OPRAVNÉHO
 uvést obě pololetní zálohy + doplatek teď v 03/2012 nebo jen ty pololetní, jak jsem uvedla v řádném. A uvádí se znovu všechny přílohy, které
 už byly odevzdány v řádném ( potvrzení úvěr, životka, penzijko) ?

 Pro stanovení povinnosti platit v roce 2012 zálohy DPFO se vychází z řádku 74, je to tak, že ?

 Děkuji
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #5 kdy: Březen 31, 2012 »

Zdeni, šlo by podat dodatečné DAP za roky 2010, 2009 ? OSVČ vykazoval skutečné výdaje, ale daleko výhodnější by měl paušál?
Nevím, zda při změně uplatňování výdajů lze podat dodatečné DAP.
Za rok 2009 by už asi nešlo, jelikož by musel dodaňovat pohl. k 31.12.2008 a pro rok 2008 už asi nelze?
Pokud za nějaký rok lze ( stále stejná OSVČ z výše uvedeného případu) tak udělám :  opravné 2011 - výdaje paušálem, dodatečné  2010 -
výdaje paušálem, dodatečné 2009, kde dodaním pohl., zásoby k 31.12.2009

Vyplňuji v dodatečném DAP 7,oddíl- placení daně?
Výsledné čísla by byly \"zajímavé\", tak nevím, jak by se to líbilo FÚ, mohl by nějak rozporovat?

 Děkuji za trpělivost a ochotu.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #6 kdy: Duben 01, 2012 »

Paní Zdeno,

kdyby jste ještě stihla odpovědět, tak k výše uvedenému - nastudovala jsem, že lze dodatečné DAP, když ze skutečných na %,
ale nevím, jestli  lze, když by to byl jediný důvod k podání . Jestli to není jen v případě, že podávám dodatečné z jiného důvodu a při tom
změním výdaje ze skutečných na paušál . Pokud ano, tak udělat tak, jak jsem popsala výše.
 
Omlouvám se , že se stále vyptávám, ale je to na poslední chvíli a teď nevím, co udělat.Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #7 kdy: Duben 01, 2012 »

Do opravného přiznání bych uvedla jen pololetní zálohy. Potvrzení už bych znovu nepřikládala, ale jestli máte kopie, tak jejich přiložením určitě nic nezkazíte. Pro stanovení povinnosti platit zálohy se vychází z řádku 74.

Podle mého názoru by bylo možné podat dodatečné přiznání za rok 2009 s tím, že provedete úpravy základu daně a od roku 2010 uplatníte výdaje procentem z příjmů. Pokud by ale paušální výdaje znamenaly snížení daňové povinnosti za rok 2010, pak by to FÚ nemusel přijmout. Dodatečné přiznání na nižší daň je možno podat v případě, že vyšly najevo nové skutečnosti, které nasvědčují tomu, že daň byla stanovená nesprávně. O možnosti uplatnit paušál jste věděli, to není nová skutečnost. Při snížení daně je třeba zdůvodnit, proč podáváte dodatečné. Asi by to chtělo pojistit jiným důvodem. Jediné, co mě napadá je, že v roce 2010 zapomněl přiznat tisícovku, proto ji dodatečně přiznává, nebo zjistil, že nějaký daňový výdaj použil pro soukromé účely a tak podává dodatečné přiznání (i kdyby se neměnila daň, tak se změní dříve tvrzené údaje). A při té příležitosti mění způsob uplatňování výdajů.    

Oddíl 7 placení daně se v dodatečném přiznání nemusí vyplňovat.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #8 kdy: Duben 01, 2012 »

Zdeni, jste moc hodná, tušila jsem, že to tak bude.
 Pěkný zbytek neděle.
IP zaznamenána

marie388

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 63
Re:Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #9 kdy: Březen 17, 2018 »

Dobrý den, prosím o radu. Jedna známá podala řádné daňové přiznání dne 28.2.2018, uplatňovala skutečné příjmy a výdaje.Jelikož ale potřebovala hypotéku, tak tam dala jen výdaje z banky a výdaje z pokladny tam nedala. Zaplatila daň. A teď přišla, že stejně hypotéku nedostala, zda by bylo možné vše opravit a dodat tam výdaje z pokladny a tím snížit i daňovou povinnost. Je možné udělat opravné do 28. 3. nebo 31.3.? Musí to nějak vysvětlit? Výdaje procentem by se jí také nevyplatily. Děkuji za radu. M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
Re:Opravné daňové přiznání - prosím spěchá
« Odpověď #10 kdy: Březen 17, 2018 »

Dobrý večer. Opravné daňové přiznání za rok 2017 můžete podat až do 3. 4. 2018. K původnímu přiznání nebude finanční úřad přihlížet, jako kdybyste je vůbec nepodali. Nemusíte nic vysvětlovat.
IP zaznamenána
Stran: [1]