Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: brigáda  (Přečteno 2408 krát)

dentto

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
brigáda
« kdy: Březen 14, 2012 »

Dobrý den, jsem odhlášená z UP a platím si sama zdrav. pojištění. Našla jsem si brigádu na dohodu o provedení práce. Budu vydělávat 8 000 Kč. Musím to danit i když mi zaměstnavatel nedá podepsat prohlášení poplatníka k dani? Znamená to, že daň odvede za mě? A budu stále platit 1080 zdravotní pojištění, nebo mi je zvýší?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
brigáda
« Odpověď #1 kdy: Březen 14, 2012 »

Daň z odměny za dohodu o provedení práce bude odvádět zaměstnavatel bez ohledu na podpis prohlášení. Pokud nepodepíšete prohlášení k dani, tak neuplatní slevu na poplatníka. Odměna nepřevyšující 10 tis. Kč měsíčně nepodléhá odvodům na zdravotní pojištění, takže si budete i nadále platit ZP sama jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
brigáda
« Odpověď #2 kdy: Březen 14, 2012 »

Dentto, trvala bych na podepsání prohlášení, tak bude těch 8 tisíc hrubého zároveň i 8 tisíc čisté-vyplácené mzdy. Když nepodepíšete, tak bude mzda zdaněna, a z 8 tisíc Vám zůstane 6800.
Když nepodepíšete, můžete podat DP, kde Vám tuto daň fú vrátí, ale je to podle mne zbytečné. Jana
IP zaznamenána

dentto

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
brigáda
« Odpověď #3 kdy: Březen 14, 2012 »

Dobře, díky za rady. Znamená to tedy, že i když budu vydělávat více než 5000, nemusím si já lámat hlavu s daněním? O to bych se starala jedině kdyby částka mé mzdy přesáhla 10 000?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
brigáda
« Odpověď #4 kdy: Březen 14, 2012 »

Ano, o zdanění se měsíčně v každém případě postará zaměstnavatel, ať už prohlášení poplatníka podepíšete či ne. Vy si jen pohlídejte, aby Vám zaměstnavatel udělal vyúčtování daně za rok 2012 v roce 2013, pokud u něj budete stále pracovat, a nebo si sama podáte daňové přiznání za rok 2012.
Pokud Vaše mzda přesáhne Kč 10 tisíc, zaměstnavatel Vás musí přihlásit k zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Na daň to vliv nemá, ale v měsíci, kdy za Vám bude ze mzdy sraženo zdr pojištění nemusíte platit částku za samoplátcovství.
Jana
IP zaznamenána

dentto

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
brigáda
« Odpověď #5 kdy: Březen 14, 2012 »

Děkuji a můžu mít několik dohod současně pod těch 10 000 mzdy? Plznou mi z toho nějaké povinnosti? Přiznává se to někde?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
brigáda
« Odpověď #6 kdy: Březen 14, 2012 »

Tak teď nevím, jestli tady z toho tématu nevytvořím \"bramboračku\", můžete mít dohod o provedení práce kolik chcete, půjde li o různé zaměstnavatele.
Taky si myslím, že můžete mít třeba tři dohody u jednoho zaměstnavatele, například jednu dohodu na mytí oken, druhou dohodu na zvedání telefonů, třetí dohodu jako údržbář. Ale pozor, součet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele ze všech těchto dohod nesmí překročit 300 hodin za rok.  
Pokud budete mít více dohod u více zaměstnavatelů, pak by jste měl podat daňové přiznání na fú.
Snad tu někdo mé myšlenkové pochody potvrdí či vyvrátí. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
brigáda
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2012 »

Souhlasím s paní Janou. Pokud budete mít souběžně více dohod u více zaměstnavatelů a dohody budou zdaněné zálohovou daní, pak byste po skončení roku měla požádat všechny zaměstnavatele o potvrzení příjmů a podat daňové přiznání.
IP zaznamenána
Stran: [1]