Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Podnikání => Téma založeno: JitkaK Březen 05, 2018

Název: Zásoby - darování a vliv na daň z příjmu a DPH
Přispěvatel: JitkaK Březen 05, 2018
Dobrý den Zdeni, prosím poraďte.
Podnikatel, plátce DPH, bude stěhovat prodejnu a zůstalo mu na "starém" spoustu zásob (sezónní, staré), které už neprodá. Chtěl by je darovat charitě nebo jinak zlikvidovat.
1. V jak velké hodnotě může darovat nebo jinak zlikvidovat zásoby?
2. Jaký to bude mít vliv na daň z příjmu a DPH? (při nákupu těchto zásob uplatňoval DPH)
3. Jakým způsobem to jde udělat? Napsat nějaký seznam v pořizovacích cenách a ten si nechat podepsat? Kde to pak bude uvádět?

Děkuji
Název: Re:Zásoby - darování a vliv na daň z příjmu a DPH
Přispěvatel: Zdena Březen 05, 2018
Dobrý den. S darováním zásob nemám zkušenost. Podle mého názoru je asi jednodušší výprodej zásob za symbolické ceny (nespojeným osobám). DPH odvede z prodejní ceny, vždyť to bude pár korun, a výdaje na pořízení zásob zůstanou daňově účinné.

Při darování se odvádí DPH (tuším z ceny obvyklé) a je nutno dodanit v minulosti uplatněné výdaje na pořízení zásob (nebyl to výdaj na dosažení příjmů).

Likvidaci zásob upravuje ustanovení § 24/2/zg) ZDP:
zg) výdaje (náklady) vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace zásob materiálu, zboží, nedokončené výroby, polotovarů a hotových výrobků; u léků, léčiv či potravinářských výrobků pouze, pokud je nelze dle zvláštních právních předpisů uvádět dále do oběhu128). K prokázání likvidace je poplatník povinen vypracovat protokol, kde uvede důvody likvidace, způsob, čas a místo provedení likvidace, specifikaci předmětů likvidace a způsob naložení se zlikvidovanými předměty, a dále uvede pracovníky zodpovědné za provedení likvidace

Ze zlikvidovaných zásob se neodvádí DPH (neuskutečnilo se zdanitelné plnění) a výdaje na pořízení zlikvidovaných zásob zůstanou díky § 24/2/zg) daňově účinné.

Název: Re:Zásoby - darování a vliv na daň z příjmu a DPH
Přispěvatel: JitkaK Březen 06, 2018
Dekuji.
Podnikatel si to hlavne preje tak aby z techto zasob nemusel platit dph a vydaje na porizeni zustaly danove uznatelne.
Takze pres darovani cesta nepovede...
No on tvrdi ze jsou neprodatelne (jedna se o stare nebo sezonni obleceni), takze pres vyprodej taky asi nepujde.
Myslite ze by se dalo pouzit ustanoveni zakona,na ktere jste me odkazala? V pripade ze radne sepise protokol o likvidaci nemusi odvadet dph.je tam psane ze vydaje spojene s likvidaci jsou da.uznatelne.ale jak je tedy zlikvidovat?
Název: Re:Zásoby - darování a vliv na daň z příjmu a DPH
Přispěvatel: Zdena Březen 06, 2018
Opravdu neprodá oblečení např. za cenu 1 Kč/ks?

Pokud jde o likvidaci zásob, tak mám zkušenost pouze s léky. Sepíše se seznam, na který dá razítko lékárna, nebo svozová firma, která je převzala k likvidaci. Totéž by možná šlo provést s oblečením, které byste odevzdali ve sběrném dvoře.

Název: Re:Zásoby - darování a vliv na daň z příjmu a DPH
Přispěvatel: JitkaK Březen 07, 2018
Dekuji zdeni.pobavim se s nim o tom.