Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej auta, které je částečně na firmu  (Přečteno 47 krát)

davef

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Prodej auta, které je částečně na firmu
« kdy: Listopad 06, 2018 »

Dobrý den,

moc prosím o pomoc, jsem OSVČ vedlejší a čtvrtletní plátce DPH.

V roce 2014 jsem pořídil nové auto na úvěr, kdy jsem od začátku majitelem vozidla, 60% na firmu/40% na soukromé použití.

Z akontace mi bylo vráceno 60% DPH a do nákladů jsem si dával 60% úroků ze splátek, auto je již doplacené.

Účetnictví jsem si dělal sám, v prvním roce jsem udělal první odpis, další odpisy jsem již nedělal.

Nyní chci auto prodat, prosím jak správně postupovat? Můžu auto prodat s možností odpočtu DPH? Může si potom nový majitel odepsat 100% DPH z prodejní ceny? Můžu si stanovit prodejní cenu dle svého uvážení? Domnívám se správně, že se bude jednat o příjem, takže budu muset odvést 60% DPH? Nebo lze přévést auto 100% do soukromého vlastnictví a DPH potom vůbec neřešit?


Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14674
Re:Prodej auta, které je částečně na firmu
« Odpověď #1 kdy: Listopad 08, 2018 »

Dobrý den, podle mého názoru máte 2 možnosti:
1. prodáte auto z obchodního majetku. Jste plátcem DPH, takže prodej bude s daní. Pokud nejste s kupujícím personálně, ekonomicky, či jinak spojen, tak můžete stanovit prodejní cenu dle svého uvážení. Odveďte 100 % DPH, vždyť Vám ji kupující uhradí. Budete mít příjem z podnikání, který podléhá odvodům daně z příjmů, SP a ZP. Nový vlastník si bude moci uplatnit nárok na odpočet. Jestliže bude auto používat výhradně pro podnikání a neuskutečňuje plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet, tak si odečte 100% DPH
2. vyřadíte auto z obchodního majetku do osobního užívání. Odvedete DPH z ceny obvyklé. Prodej auta pak bude bez DPH (prodáváte osobní majetek). Příjem z prodeje přiznáte jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. Tento příjem nepodléhá odvodům na SP a ZP. 
IP zaznamenána
Stran: [1]