Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Darovací smlouva - věcný dar  (Přečteno 599 krát)

Simča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Darovací smlouva - věcný dar
« kdy: Květen 03, 2018 »

Dobrý den,
prosím poraďte, jak správně zaúčtovat. Jsme s.r.o., tedy plátci DPH a na základě darovací smlouvy jsme dali škole věcný dar (hry pro děti v hodnotě 7500 Kč bez DPH).
Při pořízení zboží jsme si odpočítali DPH. Je možné nyní zaúčtovat 543/132,343 nebo 504/132,343? Budou náklady uznatelné? Děkuji moc za cenné rady. Simča
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
Re:Darovací smlouva - věcný dar
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2018 »

Dobrý den. Pokud účtujete způsobem A, tak bych zaúčtovala 543/132, 343. Účet 543 je vždy nedaňový. Můžete si uplatnit položku snižující základ daně podle § 20/8 ZDP (max. 10% ze základu daně sníženého podle § 34).
IP zaznamenána

Simča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Re:Darovací smlouva - věcný dar
« Odpověď #2 kdy: Květen 09, 2018 »

Dobrý den paní Zdenko. Účtujeme způsobem B. Na internetu v jiných diskuzích jsem se dočetla, že 543/132 zaúčtovat v pořizovací ceně, 543/343 v prodejní ceně. Je tomu skutečně tak?
Jak si tedy mohu uplatnit snížení základu daně, když 543 je nedaňový? Děkuji za rady, přeji hezký den Simča
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
Re:Darovací smlouva - věcný dar
« Odpověď #3 kdy: Květen 09, 2018 »

Při účtování způsobem B doporučují na webu Uctovani.net účty 543/504
https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Uctovani-daru&idc=126

Pokud s darovaným zbožím obchodujete, tak na účet 543/504 (132) účtujete v pořizovací ceně. Předpis DPH 543/343 v prodejní ceně - podle § 36/6/a) ZDPH (cena obvyklá).

Základ daně snižujete až v daňovém přiznání. Právnické osoby v části G přiznání - Celková hodnota bezúplatných plnění, kterou lze podle § 20 odst. 8 zákona uplatnit jako odečet od základu daně sníženého podle § 34 zákona.
IP zaznamenána

Simča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Re:Darovací smlouva - věcný dar
« Odpověď #4 kdy: Květen 18, 2018 »

Dobrý den paní Zdenko. Ještě jeden dotaz - co se týče přiznání k DPH, hodnota účtu 343 bude přijaté plnění nebo uskutečněné? V podkladech k dani zařadilo do přijatého plnění, v pohybech na účtu 343 zase na straně dal. Nyní vykazuje rozdíl. Prosím poraďte. Děkuji Simča
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
Re:Darovací smlouva - věcný dar
« Odpověď #5 kdy: Květen 18, 2018 »

Dobrý den. Hodnota účtu 343 bude uskutečněné plnění. Poskytnutí obchodního majetku bez úplaty je považováno za dodání zboží (§ 13, odst. 4 a 5 ZDPH). Předpokládám, že jste při pořízení zboží uplatnili nárok na odpočet.
« Poslední změna: Květen 21, 2018 od Zdena »
IP zaznamenána

Simča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Re:Darovací smlouva - věcný dar
« Odpověď #6 kdy: Květen 21, 2018 »

Dobrý den, ano, také mi pak došlo, že musí být uskutečněné. To když člověk moc přemýšlí, pak se do všeho zakope  ::) Děkuji Vám mockrát za rady, jste zlatá. Přeji hezký den Simča
IP zaznamenána
Stran: [1]